Ako zvládnuť každý pohovor? Tie najefektívnejšie odpovede na otázky, s ktorými sa stretneš, keď hľadáš prácu

Photo by bruce mars from Pexels

#Ak ťa už zavolali na osobný pohovor, tvoje šance zamestnať sa prudko stúpajú. Vedz, že väčšina firiem pozve na pracovný pohovor len tých záujemcov, ktorí majú v sebe určitý potenciál pre spoločnosť. Nikto nebude plytvať časom s neperspektívnym človekom. Je viac, než isté, že na pohovore sa stretneš s otázkami, ktoré ťa môžu zmiasť. Teda, ak to dovolíš. Pretože našťastie na každú, aj na tú najzáludnejšiu otázku, existuje trefná odpoveď.

Tu je malý ťaháčik, ktorý ti môže pomôcť, keď ti začne tiecť do topánok.

#1 Povedzte mi niečo o sebe

Nestačí povedať, že sa voláš Jano či Katka, pochádzaš z Lehoty a miluješ buchty s lekvárom. Zamestnávateľa zaujímajú najmä tvoje profesionálne skúsenosti. Rozhovoriť by si sa mal predovšetkým o svojom vzdelaní, zamestnaniach, kurzoch či iných úspechoch. Snaž sa vyniknúť, no nehraj sa na machra. To fakt neberie nikoho. Daj pozor aj na čas. Tvoja odpoveď sa nemusí zmeniť na polhodinový monológ.

Photo by Moose Photos from Pexels

#2 Prečo chcete pracovať práve v našej spoločnosti?

Tak na toto by si mal poznať odpoveď. A nebudeš ju poznať, pokiaľ sa na pohovor poriadne nepripravíš. Naštuduj si čo-to o spoločnosti, prekvap personalistu informáciou, ktorú si si naštudoval. Ak nebudeš mať ani šajnu o tom, v akej oblasti firma pôsobí, pravdepodobne priveľa vody na pohovore nenamútiš.

#3 Prečo by sme mali prijať práve vás?

Aj táto otázka dokáže mnohých zaskočiť. Tu je namieste ukázať svoju sebaistotu. Vieš, aké sú tvoje kvality, tak ich ukáž. Drž sa faktov, vrav o veciach, ktoré ťa bavia. Buď pripravený na kontrolne otázky, ktorú môžu zamestnávateľovi ukázať, či naozaj hovoríš pravdu.

Photo by Moose Photos from Pexels

#4 Aké sú vaše slabosti?

Dokážeš si priznať drobné neúspechy či slabé stránky? Ak áno, tak je to len a len pre tvoj prospech. Priznať sa k vlastnej nedokonalosti dokáže len málokto. Nehraj sa na perfekcionistu, to ti nikto neuverí. Ak priznáš svoje nedostatky, skús zdôrazniť, že robíš všetko preto, aby si sa ich zbavil. To, že chceš na sebe pracovať, je obrovské plus.

#5 Aké sú vaše hobby?

Tu je dobré spomenúť niečo fakt zmysluplné. Rád chodíš na túry, miluješ adrenalín alebo tkáš na krosnách? Ak máš nejakú nezvyčajnú záľubu, určite ju spomeň. Aj tu však platí rovnako, ako pri ostatných otázkach. Nevymýšľaj si. Lož má naozaj krátke nohy.

Photo by rawpixel.com from Pexels

#6 Kde sa vidíte o päť rokov?

Odpovedať, že na tom istom mieste, alebo prinajhoršom doma u mamy, nie je ten najlepší nápad. Máš potenciál, a tak je logické, že nechceš ustrnúť na jednom mieste. Ukáž, že sa chceš rozvíjať a posúvať, že si otvorený možnostiam, aj kariérnemu rastu. Dlhodobá stagnácia ti nič dobré neprinesie.

Odporúčame