Na prvé počutie: Luca Brassi10x vydal debutový projekt. Je freshman roka?

Úvod decembra priniesol okrem mnohých informácií, ktoré hýbu Slovenskom aj prvý veľký hudobný projekt mladého rappera Lucu Brassiho10x, ktorý tvrdo pracuje na tom, aby jeho meno stále výraznejším spôsobom patrilo do špičky slovenskej rap game. V našej rubrike Na prvé počutie, v ktorej sa venujeme novým hudobným počinom interpretov zo Slovenska a z Českej republiky, sa tento raz pozrieme na to, čo si pre nás pripravil rapper pomenovaný po postave z kultového Krstného otca. Myslíme si, že sa máte na čo tešiť.

Lucov prvý hudobný projekt, na ktorom sa podieľal s producentom Tristanom dostal názov Horcrux. Čo toto pomenovanie znamená? Ak ste priaznivcami legendárnej knižnej a filmovej série Harry Potter, tak odpoveď na túto otázku určite poznáte. Ak nie, v skratke vám to vysvetlíme. Záporným hrdinom príbehov o Harrym Potterom bol čarodejník Voldemort, ktorý pomocou vrážd rozdelil svoju dušu do rôznych predmetov, zvieraťa či človeka. Keď dušu rozdelil, zabitie jeho telesnej schránky samo o sebe neznamenalo jeho porazenie. A objekty, do ktorých sa delí duša sa nazývajú horcruxy.

V tomto prípade musíme povedať, že sa jedná o pekné prirovnanie, pretože keď interpret vytvorí CD alebo EP, tak doňho investuje svoj čas a energiu, teda vloží doň čas svojej duše. A Luca Brassi10x, o ktorom výraznejšie počuť práve v tomto kalendárnom roku a dali mu S/O aj mená ako Separ či Dame, skutočne veľkú časť svojej duše do Horcruxu vložil. „Všetky tracky produkoval Tristan. Veľká vďaka všetkým, čo sa na tom podieľali, aj môjmu gangu Bipolar Snow Blood a všetkým ľuďom okolo mňa. Bez vás by to nebolo možné gang, robím to pre vás. O cover sa postaral Andreas Gold,“ napísal na svojom profile na sociálnej sieti Instagram.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rytmusov „Rockstar“ pohoršoval aj bavil. Čo si po rokoch vziať z tohto songu?

„PS: Slabým povahám a slabým rapperom neodporúčam počúvať, mohlo by to rapídne zhoršiť vaše psychické zdravie. Temný pán je späť,“ temný pán bolo ľudové pomenovanie Voldemorta. Ono, to len tak na okraj, ak ste nikdy neholdovali Harrymu Potterovi, odporúčame vám to zmeniť. Horcrux obsahuje sedem skladieb (aj horcruxov vo filme bolo presne sedem), pričom o namixovanie, namastrovanie projektu sa postaral Dokkeytino. Ten v tomto odvetví patrí medzi najlepších na Slovensku a je to na celkovom hudobnom produkte rozhodne počuť. „Big love vám všetkým za support, bude to hnusné a big love mojím OGs. Bez vás by som nebol tam, kde som. Let’s go,“ zveril sa Luca na svojom profile na IG tesne pred vydaním. Je pekné vidieť, že nezabúda na tých, ktorí sú s ním a podporu si cení.

Na Horcruxe sa objavujú zaujímavé mená, spomenúť môžeme určite Tisciho, Dokketyina či AstralKida. Veľa ľudí čakalo na projekte aj mená ako DMS, no Luca vsadil na svojich mladých kolegov a urobil dobre. Konceptovo mu hostia na počin sadli ideálne a je cítiť, že si rozumejú aj mimo hudobnej sféry, čo je tiež veľmi dôležitý faktor. Na Lucovom prejave cítiť taktiež tie svieže začiatky. Má skvelý aktuálny zvuk, pracuje s tými najlepšími a aj keď cítiť, že nie je na scéne dekádu, práve to nás na tom baví. Nie nadarmo sa hovorí, že cvičenie robí majstra a dôležité v tomto prípade je, že z Lucu cítiť potenciál a je iba na ňom ako s ním v nasledujúcich rokoch naloží.

Vidíme v ňom predstaviteľa novej školy, takzvaného new schoolu, ktorý sa v tomto kalendárnom roku predstavil napríklad aj na Dameho albume 100RY v tracku Reeses či na EP Nik Tenda Lunazar, kde rapuje v tracku Tempo. Ako píšeme, ak ste priaznivcami mladšej generácie rapperov, je to niečo pre vás, no na druhej strane by práve toto mohol byť jeden z tých newschoolových projektov, ktorý môže zmeniť pohľad viacerých zarytejších starších poslucháčov. V konečnom dôsledku, je len a len na vás, či si to pustíte. My môžeme napísať to, že na Lucovi cítiť progres, a že si šancu zaslúži. Skladby sa nesú v tematike, ktorá je Brassimu blízka a ani na tomto projekte sa výrazne tematicky nedoklonil. Na Horcruxe vás čaká necelých 20 minút fresh hudby, ktorá rozhodne nepôsobí silene ani vypočítavo. Luca to robí od srdca, podľa seba, čo je v každom bode a v každej skladbe cítiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako Strapo všetkých obvinil, že klamú: Mal pravdu? (VIDEO)

Po prvých vypočutiach je náročné vybrať vyslovene najlepší track, keďže nás to baví ako celok a ak by sme vám mali dať odporúčanie, určite skladby počúvajte zaradom. Nevieme, nakoľko si dal Luca záležať aj na tomto detaile, ale usporiadanie jednotlivých skladieb mu taktiež vyšlo na výbornú. Ďalšie postrehy a pocity vám budeme vedieť priniesť s odstupom času, ale je dosť možné, že sa pri tomto projekte stretneme aj pri sumarizovaní najlepších albumov a EP-čiek aktuálneho roka.

Budeme zvedaví, akým smerom sa bude uberať jeho ďalšia tvorba, Horcrux je dostupný na digitálnych streamovacích platformách.

Foto: Luca Brassi10x, profil na Instagrame, credits: Daniel Poledník (IG fuck35mm)

Odporúčame