Na prvé počutie: Kali si drží svoju úroveň a doma je vo viacerých žánroch. Rapuje aj Peter Pann

Kali je stále v dobrej rapovej forme. Potvrdzuje to aj na svojom novom albume Lepší, ktorý je už dostupný aj na všetkých streamovacích službách. Práve tomuto CD bude patriť aktuálny diel našej rubriky Na prvé počutie, v ktorej rozoberáme nové hudobné projekty slovenských a českých interpretov. Aj keď mnohí Kaliho už posielali do dôchodku, oficiálny Spevák roka podľa ankety OTO potvrdzuje, že stále má čo ponúknuť a doma je vo viacerých žánroch.

A čo je nemenej dôležité, Kali stále baví. Cítiť, že v slovenskej hudbe je už dlhé roky, cítiť, že dosiahol úspech a rovnako tak cítiť, že presne vie, čo je potrebné na to, aby zaujal masy. U Kaliho je výborné to, že nerobí veci účelovo, netlačí do svojej tvorby nasilu trendy, ktoré sú v tom danom čase vychýrené a zaručili by mu prakticky instantný úspech. Stále robí hudbu podľa seba, i keď kritici tvrdia, že druh rapu, ktorý produkuje už má to najlepšie za sebou. Avšak, odozvy fanúšikov a čísla hovoria niečím iným. Kali baví, Kali láka a je zárukou kvality. To po potvrdzuje aj na aktuálnom CD, ktoré obsahuje 15 skladieb a dovedna 49 minút hudby.

Na Kaliho albume nájdete tracky rôzneho druhu. Také, ktoré na prvé počutie vyslovene zaujmú, v ktorých je poriadny rapový náklad, v ktorých sa nájdete, ale aj také, pri ktorých sa budete musieť poriadne zamyslieť a dostanú sa vám pod kožu. Kali vie rôzne veci vyjadriť veľmi zaujímavým spôsobom a inak to nie je ani v tom prípade. V skratke vystihnuté, ak máte tohto rappera radi, tak album Lepší bude niečím, čo si radi opakovane pustíte. Ak ho naopak nemusíte, tak pravdepodobne sa tomuto CD vyhnete. Nebudeme tvrdiť, že Kali nie je inovatívny, ale práve možno tento prvok je niečím, čo tak zľahka na jeho albume chýba. Je to ale samozrejme vec názoru. Zotrvanie v pôvodnom štýle je niečo, čo niektorí priaznivci oceňujú. Navyše v dobe, kedy aj množstvo old school umelcov robí veci novými štýlmi a nie vždy sa to stretáva s pochopením (svoje by o tom vedel hovoriť napríklad Rytmus).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo najdrahšie priniesol Rytmus do Second Marketu? (VIDEO)

Moment prekvapenia ale na tomto CD nechýba. Zoberme si napríklad track Vegas, ktorý je na albume ako číslo 2, pričom zaujme hlavne to, že sa na ňom rapovo neobjavuje len sám Kali, ale doplňajú ho jeho dvorný DJ Peter Pann a hypeman Osťo, ktorý je Kaliho veľmi dobrým kamarátom. Rapovanie beatmakerov je trend, ktorý sa dostáva aj do našich končín, pričom, dá sa povedať priekopníkom v tejto oblasti je hlavne Smart z DMS. Peter Pann v netradičnej polohe určite zaujme a Osťova prítomnosť taktiež do veľkej miery poteší. Veľkým hitom je už po pomerne krátkom období track Nehaj to ísť, kde Kalimu sekunduje Sima. Jednak je to kvalitná skladba, taktiež tomu napomáha fakt, že obaja sú veľmi populárni, a teda záber, ktorý ich spolupráca robí, je naozaj obrovský.

Čo sa týka hostí, na CD sa objavujú mnohé zaujímavé mená. Skladba Nevadí s Alanom Murínom má veľmi veľký potenciál, čo sa ukazuje už v prvých dňoch, Oni si myslia so Separom má na to, aby bolo bangerom, pretože obaja rapperi vo veľkej miere, ako sa zvykne hovoriť, zadelia a neberú si servítku pred ústa. Stihli sme tú dobu, kde sa objavuje Dame je podarený track, ktorý je možno v istom ohľade voľným pokračovaním skladby Ísť preč, kde sa obaja stretli v tomto roku na albume 100RY. Na oboch trackoch sa totiž poslucháči môžu zamyslieť nad viacerými aspektami ich životov, čo rozhodne nemusí byť na škodu, nech už ste v akomkoľvek veku alebo rozpoložení.

Niekto Kaliho obviňuje, že po narodení dcéry robí hudbu sčasti na silu, aby nemal finančné problémy. Samozrejme, ľudia majú právo si myslieť čokoľvek, ale samotný interpret dáva jasne najavo, že podobné tvrdenia sa nezakladajú na pravdivých základoch. „Vidím, že album vám už chodí,posielate foto,pridávate storky,teším sa z toho extrémne. A zaujíma ma,ktorú vec z albumu si idete Najviac. Mňa ten album fakt baví moc, asi najviac zo všetkých mojich. Ale mám tam svoje TOPky, tak som zvedavý aj na vaše,“ napísal na svoj profil na sociálnej sieti Instagram, kde ho sleduje bez mála rovných 300 tisíc priaznivcov. Vo svojom odvetví patrí Kali na Slovensku a v Českej republike medzi najpopulárnejších.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prvý rap, ktorý bol kedy zaznamenaný (VIDEO)

Reggaeton, kde Kalimu sekunduje legendárny Čis T je pre milovníkov tanečnej hudby a kombinácie rapu s latino rytmami. Čis T ukazuje svoju španielčinu a obaja potvrdzujú, že im tento druh nie je cudzí. Oceňujeme, že Kali dal menovite priestor aj umelcom na hudobných nástrojoch, na albume menuje gitaristu Peťka Bulíka, saxofonistu Nikolaja Nikitina či trúbkara Ondreja Jurašiho. Aj oni na album Lepší prispeli takpovediac svojím kvalitným pričinením.

Kali potvrdzuje, že je stále tu, že má stále, čo ponúknuť, a že s ním treba počítať. Nachádzame sa v roku 2020, kedy albumy vydali rôzne veľké mená slovenského aj českého rapu, pričom Kali sa nemusí báť, že by sa jeho nové CD nedočkalo takej pozornosti, akú si zaslúži. Koniec koncov, na to, aby sa dostal tam, kde je teraz, musel dlhé roky pracovať. Teraz nadnesene povedané, zbiera ovocie driny, ktorú už má za sebou.

Foto: Kali, profil na Instagrame 

Odporúčame