NA PRVÉ POČUTIE | Director’s Cut od Yza: Rap v TOP forme, skvelí hostia a veľký štýl

Rubrika Na prvé počutie pokračuje albumom, ktorý má na to, aby sa zaradil medzi to najlepšie, čo v tomto kalendárnom roku budeme počuť. CD Prozyum, ktoré vyšlo Yzomandiasovi koncom minulého roka dostalo očakávaný upgrade. Prozyum Director’s Cut prináša takmer o sto percent viac hudby ako pôvodná verzia. K tomu nové flows, štýly, skvelí hostia a celkový produkt, o ktorom sa bude hovoriť prinajmenšom ešte niekoľko mesiacov. Yzo dokazuje, že je momentálne v československom rape absolútnou špičkou. 

Prozyum pôvodne vyšlo v závere roka 2020, CD obsahuje 10 skladieb, ktoré dokopy predstavujú 36 minút hudby. Tu môžeme vidieť prvý zásadný rozdiel, pretože Director’s Cut, ktorý oficiálne uzrel svetlo sveta v prvej polovici februára, má 17 trackov, čo predstavuje 1 hodinu a 6 minút hudby. Nachádzame sa v dobe, kedy väčšina interpretov volí kratšie projekty, čo bola pôvodne aj voľba českej rapovej jednotky. Director’s Cut v tomto prípade funguje podobne ako pri filmoch, viac o tom napísal kolega z portálu The Mag Hugo.

Tracky, ktoré si fanúšikov získali už na prelome rokov ako napríklad Designer Flow, Amnezia, Jeď Tvrdě Nebo Jeď Domu či Rozdíl Medzi Náma samozrejme na novej verzii albumu sú, nachádzajú sa v druhej časti projektu, avšak o niečo podstatnejších je prvých sedem songov, ktoré sú buď úplne nové alebo sa jedná o remixy pôvodných skladieb, ktoré sa objavili aj na prvom CD Prozyum. Napríklad Designer Flow sa za pomerne krátky čas dočkal na YouTube viac ako troch miliónov zhliadnutí.

Čo teda prináša Proyzum Director’s Cut? Začnime skladbou Rodinnej Typ, ktorej sme sa pred pár dňami venovali na našom webe v osobitnom článku. Yzomandias hovorí priamo o skúsenostiach zo svojej minulosti a viacero barov sa vám dozaista dostane pod kožu. Nasleduje Rauš, track, ktorý má viac ako štyri minúty a jedná sa o spoluprácu Yzomandiasa s Nik Tendom, Jicksonom a Bulharom, pričom sa v tejto skladbe stretáva viacero štýlov a dozvedáme sa zážitky z divokých párty a nachádza sa tu aj niekoľko zaujímavých doplnkov, ktoré celý track posúvajú ešte o niečo vyššie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zo satanizmu do kresťanstva: Raper Lil Nas X si vybral novú cestu

Nasleduje BodyBag, na ktorý sa priaznivci veľmi tešili už po tom, ako Yzomandias zverejnil teaser. Táto skladba má všetko na to, aby sa stala prvotriednym hitom. Vyšperkovaný flow, do toho kvalitná hudba a Yzo vo vrcholnej rapovej forme. České slová sa stretávajú s anglickými výrazmi a ku tomu niekoľko zaujímavých myšlienok. Domnievame sa, že BodyBag má skutočne potenciál na to, aby sa stal jednou z najpopulárnejších piesní na Proyzum Director’s Cut. Zaujímavé je v tomto prípade aj striedanie tempa, ktorá dokazuje Yzomandiasov aktuálny skill.

Push To Start. V tomto prípade sa jedná o track, ktorý má zase všetky predpoklady na to, aby si ho našla aj širšia verejnosť. Yzomandiasa dopĺňajú Hasan a Kamil Hoffmann v skladbe, ktorá má jednoduchý a chytľavý refrén. Na chvíľu sa môžete zasnívať, ako to bude znieť pred davom na koncertoch či festivaloch. Čas funguje do kruhu ako donut, stalo sa to, stane sa to znova – nesmierne silný riadok, ktorý dáva zmysel po všetkých stránkach. A dozvedáme sa napríklad aj to, že keď je Yzo pod vplyvom, tak nesadne za volant, ale necháva sa voziť svojimi najbližšími priateľmi. Priestor dostáva aj rodák z Martina Kamil Hoffmann, ktorý sa ukazuje vo veľmi dobrom svetle, Hasan potvrdzuje, že jeho rapový vývoj pokračuje správnym smerom.

Schválne sme pri Push To Start napísali, že sa môže stať songom pre verejnosť, pretože pomenovanie banger sa hodí na JTNJD Remix, kde sa na vyše šesťminútovej skladbe stretávajú Vercetti CG, Nik Tendo, Koky, Cashanova Bulhar, LucaBrassi10x, Dokkeytino doplnení samozrejme o Yzomandiasa. Nuž, keď toto v plnej zostave zaznie naživo, bude sa o tom rozprávať ešte dlho. Vercetti sa stáva stále väčším a silnejším menom českého rapu, Nik Tendo sa predvádza už nejaký čas v gradujúcej forme rovnako ako Yzomandias, a je radosť ho počúvať prakticky na každom tracku. LucaBrassi10x ukazuje potenciál a špecifický prejav, Dokkeytino zaujme sebe vlastným spôsobom a Cashanova Bulhar taktiež za kolegami nezaostáva. Ako povie Nik Tendo v tomto tracku, tím ako Lakers a dosť to sedí. Los Angeles Lakers vyhrali v roku 2020 basketbalovú NBA a majú vo svojom kádri viacero prvotriednych hviezd. Avšak, zaznejú aj mená zakladateľov večného mesta Rím či to, kde Nik bol v minulosti a kde je teraz.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Radikalov Freeride 2 znie aj po rokoch skvelo: A my vieme, prečo to tak je

Pripájame aj pôvodnú verziu tejto skladby z CD Prozyum: 

Adikt Freestyle Remix Remixu – názov, ktorý sám o sebe hovorí o tom, že sa jedná o skladbu, ktorú chceš počuť. A je to naozaj tak. Viac ako štyri minúty prvotriedneho rapu. Yzomandiasa v tomto prípade nedopĺňa iba nadaný Slovák LucaBrassi10x, ale aj kráľ svojho žánru Smack, ktorý poriadne v tomto remixe remixu „naloží“ a svojej povesti neostane nič dlžný. Celkovo, na Director’s Cut buďte pozorní, pretože prakticky v každom songu sú viaceré zaujímavé referencie na minulé skladby, či na aktuálne dianie alebo šport či kinematografiu.

Heavy Metal Tutti Guap je remixom Heavy Tutti Guap z CD Prozyum, kde sa objavuje Luisa. Teraz Yza so slovenskou rapperkou dopĺňa ešte aj Nik Tendo. Celkovo tento album potvrdzuje, že kombo Yzo a Nik je niečím, čo československí poslucháči rapu skrátka chcú počuť. Tak často ako to len pôjde. V tomto prípade si naozaj prídu na svoje. A ak máte radi kombináciu rapu s hudobnými nástrojmi či inými žánrami muziky, tak v tomto prípade nebudete sklamaní, práve naopak. Metalový podmaz dodáva výbornej skladbe úplne inú dimenziu a budete prekvapení, ako skvele to znie aj s jemnou Luisou na slohe.

A po tomto luxusnom rapovom náklade prvom prvotriednych výkonov, skvelých beatov a zaujímavých hostí, prichádza spomínaných desať skladieb, ktoré priaznivci poznajú už z albumu Prozyum. Garantujeme vám ale, že ich nevypnete, pretože prvá sedmička vás natoľko nabudí, že budete počúvať ďalej. Prozyum Director’s Cut ponúka jasný dôkaz o tom, kde sa momentálne Yzomandias a vlastne aj celý label Milion+ nachádza.

Je dosť možné, že toto je prime time Yzovej kariéry, pretože nie je ani zďaleka náhoda, že akýkoľvek track, ktorý od neho vyjde, sa teší veľkej popularite medzi poslucháčmi. Celé M+ má skvelé momentum, ktoré naplno využíva čomu sa niet čudovať. Myslíme si, že tento Yzomandiasov počin nastavuje latku na rok 2021, čo sa československého rapu týka, poriadne vysoko a bude zaujímavé sledovať ako budú reagovať ostatní interpreti počas nasledujúcich mesiacov. Už teraz ale všetkým môže byť jasné, že prekonať týchto 17 trackov so všetkým, čo obsahujú, bude nesmierne náročná úloha.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Momo onedlho zhltne scénu: Pripomeň si všetky jeho doterajšie albumy

Foto: Yzomandias, profil na Instagrame

Odporúčame