Radikalov Freeride 2 znie aj po rokoch skvelo: A my vieme, prečo to tak je

Radikal

Freeride 2 platňa (Zdroj: IG/@radikal_chef)

#Jedným z niekoľkých interpretov, ktorí rozbíjajú kluby na Slovensku a v Čechách najviac, je rozhodne Radikal Chef. Jeho album Freeride II oslávil 16. 12. 2023 už neuveriteľných 6 rokov a je to práve jeden z projektov, ktoré preverili statiku nejedného klubu. Pokračovanie fantastickej prvej časti prišlo v závere roka 2017 a skalní fanúšikovia (vrátane mňa) mali vysoké očakávania.

Radikal bol pre mňa vždy interpret, ktorý sa zároveň mohol nazývať aj inovátor. Do nového zvuku sa zahryzol oveľa skôr, ako veľká časť jeho rapových kolegov a pred druhým pokračovaním som teda mal naozaj veľa otázok. Podarí sa mu zopakovať nadčasovosť projektu? Dokáže sa niekam posunúť? Udrží si nastolenú filozofiu?

“Cover je pre mňa zrkadlom dnešnej generácie od približne 15 do 30 rokov a odrazom určitého freeride štýlu.”

Kým prvý diel Freeridu bol vo veľkej miere vyslovene osobné dielo, druhá časť stavila na úplne iné aspekty a v rámci kariérnej postupnosti to vnímam ako výborný ťah. Aj keď jednotka fungovala aj počas živých vystúpení, jej prioritný zámer určite nebol rozbíjať kluby – skôr posúvať fanúšikom energiu. Dôkazom bolo to, že si fans dokázali naživo vychutnať aj na prvý pohľad pomalšie a melancholickejšie veci.

Ako som spomínal, v druhej časti Paťo stavil na iné aspekty, predovšetkým na energickosť, ktorú neskôr dokázal pretaviť do skvelých živých shows. Projekt si ale v princípe zachoval všetky prvky, ktoré Radikala definujú – rapuje o žene/ženách, o svojom lifestyle, je aj osobný, no dokáže aj neskutočne rozbiť klub. Na nič sa nehrá a práve táto širokospektrálnosť a otvorenosť (ľudskosť?) ho robí tak obľúbeným interpretom, ale aj človekom.

 

Pri hosťoch ostal verný svojej filozofii, okrem AmiduDymera a Vieta, ktorých sme mohli počuť aj pri Freeride 1, si Chef na tracky dopozval OtisaManiaka a Delika. Na hostí som sa ho opýtal aj počas nášho spoločného rozhovoru pre portál generaciarapu.sk:

“Zo začiatku som nahrával tracky, kde som chcel featy a rozposlal to možným hosťom. Koho to zaujalo nahral, niektorí nestihli deadline, niektorých nebavil beat, iných nebavila téma, klasika.”

Radikal presne vedel, ako si tento album predstavuje a zároveň dokázal, že svoju fanbase dokonale pozná. Nič nerobil nasilu kvôli tomu, aby to zasiahlo čo najširšie publikum, práve naopak. Zameral sa na seba a svoju komunitu bláznov, ktorí su schopní rozbiť každý klub, do ktorého kvôli showke prídu. Freeride 2 si zachoval potrebnú autenticitu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Majself a Fillipian nepoznajú limity: Vydali pestrý videoklip zo spoločného albumu

A to nehovorím o tom, ako zase dokázal Chef so svojím tímom posunúť zvuk či rapové skills. Freeride 2 znie skvele aj v roku 2021 a naozaj nenájdeme veľa releasov z toho obdobia, ktoré by si mohli povedať to isté. 14 albumových trackov prinieslo rôznorodosť, pokrokový zvuk, nové flows…

 

Pri každom albume si fanúšikovia dokážu vybrať jeden track, ktorý môžeme definovať ako hit. Pri Freeride 2 sa asi nikoho nemusíte pýtať dvakrát a bez dlhšieho premýšľania vám povie, že najväčším hitom tohto albumu je Ráno Mažem Instastory. Túto skladbu dokázal Paťo boostnuť aj vydareným first-person klipom, ktorý mapuje jeho bežný večer v Prahe. (Ne)plánová reklama, ktorá hovorí: Hej, poď bývať do Prahy!

Aj keď na albume nájdeme nájdeme niekoľko osobnejších trackov, vibeom má späť do jednotky jednoznačne prenesie iba jeden – Afrodisiacum. Chef sa nestal obľúbeným len na základe hitov a párty trackov, ale vo veľkej miere práve aj na týchto tematických a hlbších záležitostiach ako Lovestory, 6:30, Laerdal Tunel, Black Hawk Down či práve Afrodisiacum.

Ako som už ale viackrát napísal aj v tomto článku, Freeride 2 sa zameral na väčšiu energickosť a následné turné, ktoré Radikal usporiadal.

“Moje koncerty sú plné energie, vody a alkoholu. Po shows s FR1 som chcel túto energiu vložiť a uväzniť do FR2.”

 

To sa Chefovi podarilo a s odstupom času môžem povedať, že harmonicky pôsobí aj kompletne celá Freeride trilógia (neberiem ešte do úvahy 4. časť), ktorá ponúka absolútne všetko, čo by sme od moderného interpreta mohli čakať. Zároveň pokrýva všetky podstatné tematické oblasti a každá časť znamená hudobný posun do iného a modernejšieho zvuku. Na albumoch je jasne cítiť aj osobný životný posun Paťa ako človeka – v prvej časti pôsobil síce vyrovnane ako osobnosť, no ťažilo a trápilo ho niekoľko vecí, z ktorých sa potreboval vypísať. V druhej časti tu už máme energiu, ktorou ho dokázali dobiť fanúšikovia a on im ju cez tento projekt vracia späť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Akceptuj svoje chyby a omyly: Majk Spirit v novej skladbe rapuje o rešpekte

Píšem to síce takmer pri každom článku o Radikalovi, no v súvilosti s predošlými riadkami to musím urobiť aj teraz. Chef je čo sa týka Slovenska najjasnejším príkladom toho, že cieľavedomá, sebavedomá a poctivá práca prináša ovocie. Kvalitné veci síce niekedy potrebujú čas, no keď sa robia poctivo, prinesú ovocie. Toho dôkazom je aj tento album, ktorý “nezomrel” ani po niekoľkých rokoch, čoho dôkazom je aj najnovšia skladba Freeride 2 Revival, ktorý vyšla minulý týždeň ako dôkaz toho, že tento album bol jednoducho inde.

Sleduj nás aj na Instagrame

Odporúčame