Hmyz ako dochucovadlo jedál? Výskum odhalil fascinujúci výsledok

V našich končinách sa síce hmyz nekonzumuje, no jeho využitie v budúcnosti by mohlo nájsť uplatnenie aj v tunajšej gastronómii (Zdroj: Freepik/lovelyday12)

#Konzumácia hmyzu je, najmä v exotickejších krajinách, úplne bežnou praxou. Samozrejme, chrobáky a iné „dobroty” nemusia byť každému po chuti. Ich jedinečnosť ti údajne dopraje symfóniu chutí, o ktorých sa ti ani len nesnívalo. Potravinárski vedci sa momentálne snažia kúsok tejto netypickej chute preniesť aj do bežného stravovania. Podarí sa to?

Netradičná pochúťka

V niektorých kultúrach je celkom bežné, že ľudia s obľubou konzumujú hmyz, červy či dokonca mravce. Práve spomínané mravce si vzali potravinárski vedci na paškál. Existujú totiž viaceré druhy, ktoré majú mať údajne zaujímavú a lákavú chuť, ktorá si zaslúži svoje miesto v gastronómii po celom svete. Práve tento nápad má byť novinkou v oblasti stravovania – špekuluje sa o aplikovaní hmyzu aj do jedál kultúr, ktoré na to nie sú zvyknuté.

Obľúbené mravce

Práve mravce sú obľúbenou pochúťkou napríklad v Brazílii. Miestni ich konzumujú ako dezert – niektoré druhy majú chutiť ako mäta, iné si zas namáčajú do čokolády. Čínska gastronomická kultúra miluje polievku z mravcov, v Indii sa z nich pripravuje pochúťka chutney, v oblasti Peru sa podávajú vyprážané.

Bežné dochucovadlo

V našich končinách sa síce hmyz nekonzumuje, no jeho využitie v budúcnosti by mohlo nájsť uplatnenie aj v tunajšej gastronómii. Obyčajné mravce údajne dokážu nahradiť ocot alebo citrón v akomkoľvek jedle vďaka ich kyslosti, ktorú spôsobuje takzvaná kyselina mravenčia.

Ďalej však existujú druhy, napríklad mexické chicatana mravce, ktoré majú vďaka aldehydom a pyrazinom vôňu a chuť ako čerstvo ugrilovaný steak. Spomínané látky vznikajú aj pri pečení mäsa.

Ekológia vs chuť

Tento druh mravcov by sa mal dokonca vyrovnať výživovými hodnotami bežnému mäsu, čo by pomohlo aj k zníženiu produkcie mias. Tým by sme odľahčili aj našej planéte.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dopraješ si večný život? Kryokomora je novodobý luxus, telo ti uskladnia za stovky tisíc eur!

„Nechceme, aby mali ľudia pocit, že konzumáciou tohto hmyzu prinášajú nejakú obetu. Chceme naopak ukázať, že mravce môžu chutiť naozaj dobre a zároveň byť aj prospešné pre životné prostredie,” povedal docent podieľajúci sa na výskume. Ďalej uvádza, že dúfa v budúcnosť, ktorá by pomohla odhaliť ďalšie druhy hmyzu, ktoré by dokázali pomáhať v tejto oblasti.

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame