Prelomový krok v medicíne: Vedci vytvorili pomocou 3D tlačiarne ľudské tkanivo

Tkanivo vedci vyrobili špeciálnym spôsobom pomocou 3D tlačiarne (Zdroj: Freepik/DC Studio)

#Americkým vedcom sa podarila skvelá vec z oblasti medicíny. Vytvorili umelé mozgové tkanivo, ktoré malo všetky vlastnosti toho reálneho. Tento prelomový zjav sa im podaril vďaka 3D tlačiarni. Tkanivo má obrovský potenciál najmä v oblasti vedy a výskumu.

Komplikovaný mozog

Ľudský mozog je od počiatku považovaný za najzložitejší objekt existencie. Jeho celkové preskúmanie a pochopenie je aj napriek mnohým technológiám doposiaľ v nedohľadne. Pokrok v tejto oblasti priniesla určite aj AI, ktorá vedcom uľahčuje vnímanie mozgových procesov.

Svetový unikát

Univerzita Wisconsin-Madison sa môže pýšiť skutočným svetovým skvostom v oblasti medicíny. Po prvý raz v histórii sa vedcom podarilo vyrobiť umelé mozgové tkanivo, ktoré sa dokáže správať ako to, ktoré sa nachádza v ľudskom mozgu. Verejnosť o tom informoval portál Interesting Engineering.

Tkanivo vedci vyrobili špeciálnym spôsobom pomocou 3D tlačiarne. Namiesto klasickej vertikálnej tlače tohto druhu zvolili opačný, teda horizontálny postup. To im zaručilo, že je tkanivo dostatočne pevné, no zároveň mäkké a veľmi realistické. Vďaka týmto vlastnostiam poskytuje dostatočné prostredie pre rast neurónov a ich následnú spoluprácu.

Umelé, no šikovné

Svoj výtvor sa skupina vedcov snažila udržať čo najviac funkčný. Zabezpečili mu potrebnú dávku kyslíka na fungovanie, či živiny pre neuróny, ktoré mohli vďaka týmto podmienkam rásť a rozvíjať sa. Vďaka priaznivým podmienkam sa vytvorili neurónové väzby podobné tým v reálnom ľudskom mozgu.

Výskumníci si všimli, že umelé bunky dokážu spolu komunikovať a spolupracovať. Rozhodli sa využiť ich pre ďalšie výskumné činnosti. Podľa lekárov je tak model možné použiť na výskum vážnych ochorení nervovej sústavy, akými sú napríklad Alzheimer či Parkinson.

Čaká nás zaujímavá budúcnosť

V tomto prípade nešlo o prvý pokus vyrobiť nejakú časť ľudského tela. Po umelých srdciach, obličkách, pečeni či pľúcach sa objavili aj ďalšie možnosti. Napríklad také náhradné oči, ktoré je možné napojiť na mozog a tým čiastočne prinavrátiť človeku zrak. Samozrejme, už nie tak vyycibrený ako predtým…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Internet zaplavili nudes Taylor Swift: Išlo o falošný poplach, vyvodí speváčka zo situácie dôsledky?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame