Malý návrat do minulosti a obrovský skok do budúcnosti: Motorola Razr 5G je štýlový telefón, ktorý udáva trendy

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G zmení to, ako používaš svoj smartfón (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

#Smartfóny sa dostali do bodu, kedy sú rozdiely nimi ukryté skôr pod povrchom. Väčší či menší displej, odtlačok prsta, predný a zadný fotoaparát – to všetko má už každý model na trhu. Ako sa však odlíšiť a zároveň priniesť ľuďom niečo, čo naozaj ocenia? Odpoveď na túto otázku ponúka Motorola so svojím modelom Razr 5G.


Používajú ju aj celebrity a konkurencia nechce zaostávať: Takto ovládla svet aplikácia Clubhouse


Skladacie smartfóny sú na trhu už pár rokov, no stále sú v očiach značnej verejnosti vnímané len ako akési pokusy, ktoré si pýtajú ešte niekoľko rokov zdokonaľovania technológií. Motorola Razr 5G však tento názor vyvracia na plnej čiare. Aj keď ide o nový model, ide o pokračovanie obľúbenej „vyklápačky“ z roku 2004.

Motorola Razr 5G
Motorola Razr 5G ťa zaujme už na prvý pohľad (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Prvý dojem je dôležitý

Razr 5G zaujme ešte skôr, ako ho chytíš do rúk. Nachádza sa totiž v mimoriadne štýlovom plastovom obale, ktorý dáva každému najavo, že vo svojom vnútri ukrýva niečo naozaj výnimočné. Telefón je v otvorenej polohe a za ním nájdeš trojuholníkové puzdro, v ktorom nechýba nabíjačka s káblom, slúchadlá a, samozrejme, ihla na otvorenie slotu SIM karty.

Po bokoch zariadenia nájdeš tlačidlo zapnutia/vypnutia a tlačidlá hlasitosti. V spodnej časti sa nachádza USB-C konektor, do ktorého okrem nabíjačky zapájaš aj slúchadlá. Hmotnosť celého zariadenia je 192 gramov, čo je o pár gramov viac, ako má Samsung Galaxy S21, no o poznanie menej než iPhone 12 Pro. Odolnosť voči postriekaniu vodou je zaručená, ponárať pod vodu ti ho ale rozhodne neodporúčam ani ja, ani výrobca.

Motorola Razr 5G
Už samotný obal naznačuje, že ide o výnimočné zariadenie (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Displej ako z iného sveta

Samozrejme, najviac zaujme skladací 6,2-palcový P-OLED displej, ktorý ponúka rozlíšenie 876 x 2142 bodov a výrez pre vnútornú kameru. Pri jeho zaklapnutí sa displej neohne ako v prípade iných modelov, ale elegantne zroluje. S tým sú však spojené drobné hrbolčeky, ktoré môžeš cítiť, keď prstom jemne prejdeš po displeji.


Hranie hier bez konzoly aj výkonného počítača: Google Stadia priniesla nový vietor na trh, trápia ju však nedostatky


Pomer strán je 21:9, čo mi pripomenulo model Motorola one vision, ktorý som nejaký čas vlastnil. Čitateľnosť je na veľmi dobrej úrovni aj v prípade jasného dňa, pedantov však nepoteší fakt, že vzhľadom na absenciu olejofóbnej vrstvy na ňom budeš mať stále odtlačky prstov.

Motorola Razr 5G
Motorola Razr 5G je výstredná a stojí za to (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Dva sú viac ako jeden

Obrovským ťahúňom modelu Razr 5G je, že nemá jeden, ale rovno dva displeje. Na rozdiel od iných výrobcov ide o plnohodnotnú 2,7 palcovú gOLED obrazovku, ktorú si veľmi rýchlo obľúbiš. Pokiaľ som sa totiž nenachádzal doma, využíval som primárne práve tento drobný displej.

Vybavíš cezeň v podstate úplne všetko – odpíšeš na správy, otvoríš kalkulačku, navigáciu a dokonca si pozrieš aj obľúbené videá cez YouTube. Keďže mi to nedalo, vyskúšal som na ňom spustiť aj hry (áno, všetko fungovalo, ako malo). Telefón z zatvorenom stave môžeš používať aj na telefonovanie, pozor však na to, že automaticky zapína hlasný reproduktor.

Motorola Razr 5G
Druhý displej si obľúbiš už v prvé dni používania (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Otázne opotrebovanie displeja

Obľúbený argument odporcov skladacích telefónov. A nezničí sa sústavným otváraním a zatváraním displej? Odpoveď je jasná – nie! Motorola totiž zaručuje 200-tisíc ohnutí. Keď som dal telefónu naozaj zabrať, za deň som ho otvoril približne 60-krát. To je v prepočte takmer 22-tisíc ohnutí ročne. A ruku na srdce, ako často meníš svoj smartfón za novší model?


Štýlový doplnok, s ktorým posunieš cvičenie na novú úroveň: Vybrali sme pre teba tie najlepšie fit náramky


V praxi to vyzerá tak, že pokiaľ sa nachádzaš doma, telefón pravdepodobne necháš stále otvorený. Akonáhle opúšťaš brány svojej domácnosti, zaklapneš ho a vložíš do vrecka. Aj v zloženom stave nie je taký hrubý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, čo určite ocení aj náročný užívateľ.

Motorola Razr 5G
Motorola Razr 5G je premiantom na poli skladacích smartfónov (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Selfie kamera ide do úzadia

Motorola Razr 5G ponúka 48 Mpix zadný fotoaparát (Quad Pixel, f/1.7, video 4K, AF, OIS, laserové zaostrovanie) s jedným objektívom a snímačom. Aj napriek tomu fotí naozaj špičkovo a ty sa teda nemusíš báť, že by telefón, ktorého zadná strana nepripomína pohľad do tváre pavúka, robil zlé fotky. Nechýbajú ani rôzne možnosti režimov fotografovania.

Smartfón disponuje aj 20 Mpix selfie kamerou (Quad Pixel, f/2.2, video Full HD), no úprimne som radšej využíval možnosť zaklapnúť telefón a robiť si „svojky“ zadným fotoaparátom. Nielen, že som dostal kvalitnejšie zábery, ale ešte to k tomu bolo aj cool.

Motorola Razr 5G
Motorola Razr 5G v plnej kráse (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Takmer čistý Android

Telefón beží na Android 10, no už čoskoro by sa mal dočkať aj 11. Motorola je známa tým, že vo svojich zariadeniach ponúka takmer čistý operačný systém, nechýbajú však nadstavba My UX či rôzne vylepšenia, ako Moto akcie, vďaka ktorým bude používanie smartfónu ešte jednoduchšie.

Vnútorná kapacita je 256 GB, čo je vítaný nadštandard, hlavne keď si uvedomíš, že ju nemôžeš rozširovať o pamäťové karty. Výhodou vyplývajúcou už z názvu je, že telefón je pripravený na používanie 5G siete. Tú som si však nemohol vyskúšať, nakoľko som sa v čase testovania zariadenia nachádzal v Nitre.

Motorola Razr 5G
Zariadenie ponúka takmer čistý Android (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)

Kúsok, ktorý stojí za to

Ak by som mal Razr 5G zhrnúť v jednej vete, poviem, že ide o úžasný a mimoriadne štýlový telefón. Samozrejme, v tele zo skla a kovu sa nachádza len 2800 mAh batéria, ktorá si však dokonale rozumie s procesorom Snapdragon 765G, takže na jedno nabitie vydrží celý deň.


Prichádza revolúcia v nabíjaní: Spoločnosť Xiaomi predstavila zariadenie, ktoré nabije tvoj telefón na diaľku


Okrem toho môže byť pre niekoho problémom snímač odtlačkov prsta, ktorý je síce na perfektom mieste pri odblokovaní zariadenia v zaklopenom stave, pri otvorenom si však musíš chvíľu zvykať. Azda najviac ma však potrápili pokusy otvoriť telefón jednou jednou rukou.

To všetko sú však v konečnom dôsledku len maličkosti, na ktoré po týždni užívania rýchlo zabudneš. S cenovkou tesne pod hranicou 1 500 eur dostaneš unikátne zariadenie, ktoré úplne zmení štýl využívania tvojho smartfónu. Môžeš mi veriť, že rozhodne nebudeš ľutovať.

Motorola Razr 5G
Výber tohto telefónu neoľutuješ (Zdroj: Hashtag/Laura Kaličiaková)
Zdroj: hashtag.sk, motorola.com
Odporúčame