Moment, kedy na Slovensku umrel disco rap (Reminder)

Zdroj: Youtube/ DONFANTASTICKYPESS

Sme spať s našou nepravidelne pravidelnou rubrikou REMINDER, v ktorej sa venujeme skladbám, ktoré viac či menej poznačil zub času. Tento raz nebude reč len o jednom tracku, pripomenieme si totiž sériu songov, ktoré hýbali slovenskou rap game v roku 2013. A áno, keby vás to náhodou zaujímalo, tento rok to bude už deväť rokov, čo bol tento rok súčasnosťou. 

Rok 2013. Záver leta. Sériu diss trackov, z ktorých sa niektoré zapísali medzi najlepšie v slovenskej rapovej histórii, spustil Rytmus. Konkrétne svojím interview na hudobnom festivale Hip-Hop Kemp. Poďme sa pozrieť, čo vtedy povedal. To, čo nasledovalo ďalej by sa dalo prirovnať k lavíne. Poriadne ofenzívnej lavíne.

V spomínanom interview Rytmus kritizoval disco rap, konkrétne sa obul hlavne do Rakbyho a do Suverena. Ani jeden a ani druhý sa samozrejme, čo sa rapu samotného týka, nemôžu s legendou Kontrafaktu rovnať. Avšak, to im nebránilo v tom, aby Rytmusovi odpovedali. A musíme konštatovať, že obaja sa úlohy zhostili viac než dobre.

⇒ Album a merch KF AKO ROLLS kupuj TU

Rakbyho reakcia vyšla prakticky o pár dní. Ako sám interpret povedal, nejedná sa o diss, ale o vtipné vyjadrenie, ktoré dal dokopy za dva dni a nahral ho. Rakbymu sa nepáčilo najmä to, že Rytmus mu mesiac pred inkriminovaným interview podával ruku a tváril sa ako človek, ktorý ho podporuje, pričom skutočnosť bola iná.

„Čau Paťo, mimochodom pekne ďakujem,…“ to je veta, ktorá rezonuje dodnes. Rakby Rytmusa nešetril, ale musíme konštatovať, že sa doňho pustil vecným spôsobom, sčasti, ako sám povedal, humorným. Zrejme vtedy netušil, čo ho čaká.

15. september 2013, deň, kedy podľa mnohých umrel na Slovensku disco rap. Prečo to tvrdíme? Nuž, to netvrdíme my, to tvrdí každý, kto aspoň raz počul song „Škola rapu“. Momo, Separ a Rytmus sa otvorene pustili do Kaliho, Rakbyho, Suverena, Bacila či Johnyho Machettea. Ako sa zvykne hovoriť, neostala na nich ani nitka suchá.

Zaujímavosťou je, že o pár rokov neskôr Momo v skladbe „Ja som Bratislava“ poslal Kalimu odkaz: „Šak už sa nehnevaj more.“ To, v akom stave sú momentálne ich vzájomné vzťahy by museli uviesť na pravú mieru samotní interpreti. Keď hovoríme o dissoch, tak práve „Škola rapu“ patrí dodnes medzi tie najlepšie.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

Rakby neostal bez reakcie. Rytmusa nazval drsným rapperom, ktorý si zobral so sebou pomoc, pretože sám o sebe by nebol dostatočne drsný. A člena Kontrafaktu taktiež nazval vyznávateľom disco rapu. Rytmus zas Rakbyho opísal ako „zženštilú kur.ičku“. Podľa neho nosil ešte len plienky, keď on budoval piliere slovenského rapu.

V polovici septembra 2013 dianiu nebol koniec.

Ozval sa ešte Suvereno, ktorého sa pôvodné interview taktiež týkalo. V skladbe „Čarodej“ sa vzoprel Rytmusovi, adresoval mu niekoľko ostrých riadkov, ktoré popretkával humorom a paródiou. Aby sme nezabúdali na chronológiu, tento track vyšiel v októbri. A teda až po „Škole rapu“. Niektorých ľudí to mohlo, vzhľadom na vývoj celej situácie, pomýliť.

Umrel alebo neumrel disco rap? Kto mal vlastne pravdu a kto neovládol emócie? To sú otázky, ktoré si niektorí rapoví priaznivci kladú dodnes. Faktom ale je, že „Škola rapu“ je definičná skladba, ktorá discorapperov poslala absolútne do úzadia, pričom nebudeme preháňať, keď napíšeme, že viacerým interpretom vyslovene ukončila profesionálne hudobné kariéry.

Prečítaj si aj: Eminem zotrel Tekashiho jednou vetou (Novinka)

Bude ťa zaujímať taktiež: Ďalšie problémy Travisa Scotta. Hrozí mu 6-ciferná pokuta?

Photo credits: Song „Škola rapu“, YouTube.com

Odporúčame