Mladý Slovák vyrába vlastné hudobné nástroje: Zachytia zvuky, ktoré uši nepočujú

LOM

#Jonáš Gruska je meno, ktoré je známe predovšetkým pomerne úzkej komunite ľudí z prostredia nezávislej hudby. Gruska je hudobníkom, zakladateľom vydavateľstva LOM a tiež človek, ktorý vyrába rôzne špecifické nástroje a mikrofóny. Tie zachytávajú realitu tak, ako ju bežné ľudské ucho nedokáže zachytiť.

Napríklad jeho asi najúspešnejší projekt Elektrosluch, ktorého niekoľko verzií sa pravidelne vypredáva do posledného kusu, dokáže zachytávať zvuky elektromagnetických polí a cez slúchadlá sa tak dostať do úplne inej zvukovej reality.

Elektrosluch tak používajú hudobníci po celom svete, navyše, Gruska celú schému zverejnil online, takže šikovnejší ľudia si dokážu svoju verziu vytvoriť doma z bežne dostupných elektrických súčiastok.

Jonáš Gruska sa však venuje aj takzvaným terénnym nahrávkam, teda nahrávaniu okolitého prostredia cez mikrofóny, o čom rozpráva aj v krátkom profile, ktorý o ňom nakrútila kultúrna iniciatíva Ikra. Takýto prístup k hudbe nevidíte každý deň!

Jonáš Gruska

Jonáš Gruska má vlastné vydavateľstvo LOM, ktoré sa venuje experimentálnej hudbe, je hudobník a nadšenec fascinovaný zvukmi. Aby ich mohol dokonale zaznamenať, vyvíja na to rôzne zariadenia. O jeho Elektrosluch prejavil záujem napríklad aj Aphex Twin.

Uverejnil používateľ IKRA – iná kultúra Pondelok 7. novembra 2016

Odporúčame