Menštruačný cyklus ťa ovplyvňuje viac než si myslíš: Štúdia odhalila zaujímavé prepojenie

Menštruačné bolesti a psychické zdravie spolu súvisia (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

#Menštruácia patrí k životu každej ženy. Kým niektoré o nej ani nevedia, iné dokáže poriadne potrápiť. Ak za tým nie je nejaké vážnejšie ochorenie, môže to spôsobovať len obyčajné prepojenie ženského cyklu a psychického zdravia, ktorému sa viac venovala istá štúdia. Jej výsledky ťa zaručene prekvapia.

Ovplyvňuje celé telo

Hormonálna rovina a vplyv tvojho menštruačného cyklu dokážu narušiť chod celého tela. Okrem znakov predmenštruačného syndrómu (PMS), únavy či bežných výkyvov nálad, ktoré poznáme všetci, pociťuje veľké percento žien aj mnohé iné ťažkosti.

Portál CNN uvádza, že až 90 percent žien, pociťuje počas svojich dní bolesti, ktoré sú, žiaľ, súčasťou celého procesu. Táto bolesť však dokáže, spolu s hladinou hormónov, vplývať aj na tvoje psychické zdravie. Nedávna štúdia, ktorú publikoval časopis Brikings in Bioinformatics, uviedla, že depresia môže súvisieť s bolesťou a silným pulzovaním či pociťovaním kŕčov.

Menštruačná depresia

Neznamená to, že menštruácia znamená automaticky nábeh depresie. Autori spomínanej štúdie identifikovali špecifické gény, no ich kolegovia z praxe upozorňujú taktiež na vplyv vnútorných mechanizmov.

„Depresia a bolestivá menštruácia významne ovplyvňujú životy žien na celom svete. Našim cieľom je kriticky preskúmať otázky vyplývajúce z výskumu a zlepšiť starostlivosť o ženy. Budeme sa snažiť hľadať lepšie spôsoby, ktorými sa tento problém dá riešiť,“ povedal pre CNN hlavný autor Dr. John Moraros, profesor na Škole vedy na univerzite Xi’an Jiaotong-Liverpool v Číne.

Zhoršenie psychického zdravia

Bolestivá menštruácia, lekármi označovaná ako dysmenorea, sa vyskytuje lokálne v oblasti panvy a podbruška približne počas prvých troch dní. Spomínaná štúdia ukázala prepojenie tejto diagnózy s depresiou. Tú môžu ženy pociťovať už aj v čase PMS.

Jasná príčina zhoršeného psychického zdravia v tomto období v mesiaci zatiaľ nie je známa. Počiatočným predpokladom je súvislosť, ktorá sa zakladá na genetickej úrovni. „Použili sme šikovný prístup istej metódy, ktorá funguje ako experiment prírody – využíva genetické zdroje v laboratórnych podmienkach na zistenie prepojenia génov a depresie, ktorá má byť spôsobená dysmenoreou. Pomáha nám to pochopiť príčinu a následky bez toho, aby sme to museli testovať priamo na pacientoch,“ uviedol odborník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neuveriteľný objav z vesmíru: Spojíme sa konečne s mimozemšťanmi?

Mnohé iné problémy

Genetici, ktorí sa venujú tejto téme, pracovali s údajmi z biologických bánk vo viacerých štátoch. „Použili sme bioinformatiku, ktorá nám pomáha nájsť v génoch a biologických vzorkách miesta, ktoré spájajú depresiu a menštruačnú bolesť,“ uvádza Moraros.

Podľa zistení môže menštruačná bolesť naozaj spôsobovať nielen depresiu, ale aj rad iných problémov, medzi ktoré patrí napríklad porucha nálady či nespavosť. Vedci dokonca uvádzajú, že to funguje aj opačne a „poruchy nálady zvyšujú pravdepodobnosť menštruačnej bolesti či reprodukčného zdravia.“

Má to súvis

CNN taktiež uvádza, že „ľudia, ktorí trpia depresiou alebo inými poruchami psychického zdravia, pociťujú podľa Amiesa Oelschlagera, amerického gynekológa, intenzívnejšiu bolesť, čo môže byť spôsobené tým ako mozog interpretuje signály bolesti.“

Okrem toho odborníci upozornili, že podobné výskumy hovoria jasné – „citlivosť pacientov s chronickými bolesťami panvy  sa premieta aj do mozgových stimulov, ktoré sa začínajú prejavovať ako viac bolestivé,“ uviedla doktorka Anita Hugh Taylor, ktorá je profesorkou pôrodníctva, gynekológie a reprodukčných vied na Yale.

Pomoc neexistuje

Ak ťa niečo takéto trápi, máme zlú správu – neexistuje metóda, ktorá by tieto signály automaticky „vypla“. Pokiaľ bolesť zasahuje do tvojho života, vieš si pomôcť najmä liekmi od bolesti, čo ti, samozrejme, náladu nezlepší.

Rozhodenú psychiku, či depresiu, ti ale môže pomôcť zmierniť cvičené jogy, zníženie stresu, zmena stravy či dlhší a kvalitnejší spánok. Neboj sa v tomto období dopriať telu to, čo potrebuje. A to hlavné, nekritizuj sa a dovoľ si spomaliť.  

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, CNN.com
Odporúčame