Neuveriteľný objav z vesmíru: Spojíme sa konečne s mimozemšťanmi?

Nájsť stopy pyrenu je veľmi náročné (Zdroj: Freepik/Rozam)

#Vedci nedávno objavili indície, ktoré by mohli hovoriť o prítomnosti formy života vo vesmíre. Pôvod nového možného života vzdialeného od našej planéty vyvoláva vlnu otázok, ktorými sa v nasledujúcom období budú výskumníci zaoberať. To, či sa ich predpoklady potvrdia alebo vyvrátia, zostáva zatiaľ záhadou.

Signál života

Ako uviedol portál ScienceAlert, tím vedcov z MIT nedávno identifikoval molekuly s obsahom uhlíka v obrovskom vesmírnom oblaku plynu a prachu. Tento objekty by mal byť vzdialený stovky svetelných rokov od Zeme. Novinka by mohla priniesť bližšie informácie o pôvode výskytu života na našej planéte, ktorý by mohol mať korene v hlbokom vesmíre.

Molekula pyren, ktorú vedci objavili len nedávno, patrí k skupine polycyklických aromatických uhľovodíkov. Tie tvoria skupinu zložitých organických zlúčenín známych svojou odolnosťou a schopnosťou prežiť vo vesmíre. Skladajú sa z atómov uhlíka a vodíka, ktoré sú zároveň aj predchodcami života na Zemi.

Náročné pátranie

Nájsť stopy pyrenu je veľmi náročné a s použitím klasických metód takmer nemožné. Vedci museli použiť takzvanú stopovaciu molekulu, ktorá vzniká reakciou pyrenu a kyanidu. Potom pomocou rádiového teleskopu Green Bank objavili prítomnosť 1-cyanopyrenu v molekulárnom oblaku TMC-1, nachádzajúcom sa v súhvezdí Býk. Tento spôsob umožňuje vedcom nepriamo odhadnúť množstvo samotného pyrenu, ktorý by bol inak neviditeľný.

Prítomnosť spomínaného oblaku je významná, pretože naznačuje molekuly, ktoré sú schopné prežiť odolné podmienky vesmíru a formovať sa v našej galaxii. Predpokladá sa, že tieto častice prispeli k vzniku prvých organických zlúčenín, ktoré sa mohli následne vyvinúť do primitívnych biologických foriem.

Otázniky okolo nášho pôvodu

Podľa doposiaľ zistených informácií sa predpokladá, že základné stavebné jednotky života na Zemi by mohli pochádzať z medzihviezdneho priestoru, teda je pokojne možný výskyt aj mimo našej sústavy.  Dôležitým bodom teórie je aj to, že stopy pyrenu objavili vedci aj vo vzorkách niekoľkých asteroidov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bol na Marse oceán? Nová štúdia prekvapila

Teória tiež nadväzuje aj na predošlé štúdie molekúl, ktoré potvrdili niekoľkí vedci. Tí uviedli, že „dopad niektorých molekúl potrebných pre život mohli spôsobiť udalosti z kozmu“. Podľa slov odborníkov  „tento pohľad ponúka iný rozmer vzniku života na Zemi do širšieho kontextu vesmíru a možno odpovedá na otázku, prečo sa prvé organizmy objavili na našej planéte tak skoro po jej ochladení“.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame