#Menštruačné pomôcky ženám uľahčujú život a pomáhajú udržiavať hygienu. Téma menštruácie bola v minulosti veľmi tabuizovaná, dnes je ale nutné o nej otvorene hovoriť. V máji si pripomíname Svetový deň menštruačnej hygieny, ktorý upozorňuje na dôležitosť menštruačného zdravia žien a dievčat.
Vložky a tampóny sú pre mnoho žien luxus
Menštruačné pomôcky neboli vždy samozrejmosťou a v niektorých krajinách stále tento problém pretrváva. Každý mesiac menštruuje približne 1,8 miliardy žien a dievčat po celom svete, pričom milióny z nich nemajú prístup základným menštruačným pomôckam.
Napríklad, približne 67 % indických žien používa kusy starej látky alebo noviny, viac ako 90 % afganských žien si pomáha starými handričkami, často však vôbec ničím.
Menštruujeme polovicu života
Priemerná žena medzi prvým menštruačným cyklom a menopauzou prežije viac ako 450 menštruácií. Krváca teda približne 3 500 dní, ak to zrátame, predstavuje to takmer 10 rokov.
V prepočte na menštruačné výrobky vychádza, že priemerná žena použije za svoj život približne 11 000 tampónov. Samozrejme, všetko závisí od rôznych faktorov, ktoré môžu narušiť respektíve zmeniť menštruačný cyklus.
V zime menštruujeme dlhšie
Hádam najvýraznejšou zmenou menštruácie počas zimného obdobia je jej dĺžka trvania a intenzita. Vaječníky sú viac aktívne v letnom období ako v zimnom, čo znamená, že ženský cyklus sa mení a môže trvať o jeden alebo dva dni dlhšie.
Bolesť pociťujeme nielen počas menštruácie, ale aj pred jej samotným príchodom. V zime môže byť bolesť výraznejšia ako v iných ročných obdobiach. Príčinou je, že sa v chlade zužujú cievy, čím bránia prietoku krvi. Následne sa prejavuje aj výraznejšia bolesť brucha.
Chladné počasie zhoršuje PMS
Niektoré ženy ani netušia, čo je predmenštruačný syndróm (známy pod skratkou PMS), iné by sa podľa neho mohli riadiť každý jeden mesiac. Tento jav má obrovský vplyv na zmeny nálad, pobláznené chute či dokonca citlivosť a v chladnom počasí je výraznejší.
Pred prichádzajúcou menštruáciou sa často u žien prejavujú aj iné príznaky, ako sú bolesti hlavy, v podbrušku či zvýšená citlivosť prsníkov. Zmierniť PMS v chladnom období sa dá napríklad dostatočným prísunom vitamínu D a vápnika. Pomôcť si môžeš aj prikladaním nahriateho termoforu na podbruško.
Kedy mužom voniame najviac?
Muži vnímajú vôňu ženského tela za príjemnejšiu a atraktívnejšiu počas folikulárnej fázy menštruačného cyklu, čiže v čase, keď v tele dozrieva vajíčko, a teda sú ženy zrelé na plodenie. Naopak, ženské pižmo je najmenej lákavé počas menštruácie.

Ženy strácajú menej krvi, než si myslia
Zdravá žena so zdravou menštruáciou by mala počas jedného cyklu stratiť maximálne 80 ml krvi. Krvnú stratu hravo zhodnotíš podľa použitých menštruačných výrobkov. Normálne a zdravé menštruačné krvácanie by nemalo vyžadovať viac ako jednu vložku alebo jeden tampón počas 3 hodín.
Z prieskumu vyplýva, že až 78 % žien si naozaj myslelo, že objem stratenej krvi je oveľa väčší. Ak zažiješ neobvykle silné krvácanie, môže signalizovať aj vážny zdravotný stav. Nadmerné krvácanie je prvotným príznakom trebárs pre myómy, cysty, nádorové ochorenia, chronické zápaly a mnohé iné.
Pred menštruáciou ženy viac míňajú
Výskum z britskej univerzity v Hertfordshire ukázal, že ženy sú najviac márnotratnejšie 10 dní pred samotnou menštruáciou. Podľa britskej profesorky K. J. Pine ženy vtedy míňajú viac peňazí a nakupujú impulzívnejšie ako počas iných fáz cyklu.

Otehotnenie počas menštruácie
Existuje mýtus, ktorý tvrdí, že počas menštruácie nie je možné otehotnieť, avšak realita je trochu zložitejšia. Otehotnenie počas menštruácie je síce menej pravdepodobné, ale stále možné. Najväčšia pravdepodobnosť je u žien s kratším alebo nepravidelným cyklom, keď môže dôjsť k ovulácii hneď po skončení menštruácie.
Dôležité je uvedomiť si, že spermie môžu v ženskom tele v ideálnych podmienkach prežiť až 5 dní, čo samozrejme zvyšuje šance na otehotnenie aj po skončení menštruácie.
Horšie príznaky astmy
Predmenštruačný syndróm môže spôsobovať množstvo nepríjemných príznakov, obzvlášť náročné to však majú pacientky s ťažkou astmou. Medzi prvotné príznaky patria sipot, tieseň v hrudníku, kašeľ či dýchavičnosť.
V štúdiách sa uvádza, že približne 40 % žien trpí zhoršenými príznakmi astmy počas predmenštruačného obdobia. Predpokladá sa, že nárast príznakov astmy súvisí so zmenou hladiny pohlavných hormónov.
Sex počas menštruácie?
Silné krvácanie či zmenená hladina hormónov vyvoláva u niektorých žien počas menštruácie zvýšenú chuť na sex. Táto téma je často u mnohých veľmi tabuizovaná, ale pravda je taká, že z medicínskeho hľadiska nič nebráni tomu, aby počas menštruácie žena mohla mať sex.
Avšak, treba myslieť aj na to, že nežné pohlavie je v tomto období náchylnejšie na infekcie. Z dôvodu krvácania nie je vaginálna mikroflóra ženy natoľko stabilná, čo zvyšuje riziko bakteriálnych či kvasinkových infekcií. Intímna hygiena je v tomto prípade dvojnásobne dôležitá, pretože v opačnom prípade môže dôjsť k nákaze infekčnými chorobami.
Vzdelávací film od Disneyho
Hádam každý z nás videl aspoň jednu kreslenú rozprávku z produkcie Walta Disnyeho. Vedeli ste, že v roku 1946 pripravil aj vzdelávací film? Ide o 10.minútový dokument s názvom „The Story of Menstruation“ (Príbeh menštruácie). Bol určený pre tínedžerky, ktoré sa v tom čase pripravovali na svoju prvú menštruáciu. Dokonca sa hovorí, že práve Walt Disney ako prvý vo filme použil výraz „vagína“.
Myslíš si aj ty, že o menštruácii by sa malo hovoriť viac? Ak áno, podeľ sa v komentároch o svoje názory a a skúsenosti.
Zdieľať na