Meme dedka s bolestivým úsmevom zvalcoval internet: Kto je skutočný Hide the pain Harold?

Photo: Instagram @painharold

#Internetová legenda, ktorej úsmev plný bolesti svojho času úplne ovládol všetky sociálne siete. Hide the Pain Harold je postavičkou, s ktorou sa stretol azda každý vo veku od 15 do 30 rokov. O tom, že sa dočká takého veľkého úspechu, ľudia na počiatku očividne ani len netušili. A už rozhodne nie András Arató z Maďarska.

Všetko začalo dovolenkou

Práve on je človekom, ktorý sa skrýva pod svetoznámym Hide the Pain Harold. A ako vôbec vznikli samotné fotografie? Stalo sa tak pred necelými desiatimi rokmi, kedy sa, dnes už 74-ročný András z Budapešti rozhodol, že sa vyberie na dovolenku k moru. Ako každý správny turista si v Turecku urobil niekoľko fotiek, ktoré zavesil na maďarskú sociálnu sieť iWiW.

A práve tu si ho všimol fotograf, ktorý v tom čase hľadal modelov na fotenie záberov pre fotobanku. Keďže neznámych tvárí v dôchodcovskom veku ochotných fotiť bolo v tom čase málo, oslovil práve Andrása. Ten súhlasil, a vzniklo tak viacero fotografií, ktoré bolo možné nájsť vo fotobanke Dreamstime.

Vznik fenoménu

Niekoľko rokov bolo ticho, no potom Andrásovi napadlo, že si skúsi svoje fotografie vyhľadať. Všetko spočiatku vyzeralo byť v poriadku, dokonca sa našiel ako doktor na stránke jednej z nemocníc. No potom objavil ďalšie obrázky, ktoré si robili srandu z jeho výrazu tváre. Na svete už boli prvé mémy s jeho podobizňou v hlavnej úlohe.

Za všetko mohol práve jeho kŕčovitý úsmev, ktorý vyzeral, že v sebe skrýva veľkú bolesť. Jeho samotné meno internet v tom čase nepoznal, takže vzniklo celosvetovo známe Hide the Pain Harold. Aj keď bol spočiatku nahnevaný a žiadal fotografie vymazať, rýchlo pochopil, že to už nebude možné.

Gigantická popularita

V priebehu niekoľko rokov vznikli tisíce rôznych verzií mémov s ním v hlavnej úlohe. András prijal to, čím sa na internete stal a začal si to užívať. Keď neskôr zverejnil na ruskej sociálnej sieti VKontakte svoju fotografiu s krátkym popisom, že žije a je naozaj skutočný, ľudia po celom svete sa doslova zbláznili.

Začal zbierať followerov, natočil niekoľko videí a ľudia v Maďarsku ho spoznávali priamo na ulici. Každý si s ním chcel urobiť fotografiu a András sa tomu prestal brániť. Mimochodom, on sám o sebe hovorí, že je veselým a príjemným človekom, pričom samotný kŕčovitý úsmev bol s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobený únavou pri fotení.

O svojej ceste k nechcenému internetovému úspechu porozprával v roku 2018 na konferencii TEDx v ukrajinskom Kyjeve. Pokiaľ máš teda niekoľko minút času, pozri si, ako András vnímal vznik celosvetového fenoménu Hide the Pain Harold.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, knowyourmeme.com, wikipedia.org
Odporúčame