Slovák Martin je vicemajstrom ČR amatérov v šachu: Bol som celý červený, mokrý a srdce mi šlo vyskočiť z tela

Martin Solčan

Martin Solčan je vášnivý amatérsky šachista (zdroj: Archív MS)

#Sme veľmi radi, že ti môžeme priniesť rozhovor s naším kolegom Martinom Solčanom, úradujúcim vicemajstrom Českej republiky v šachu hráčov do 2300 elo. Toto odvetvie má nesmiernu kvalitu a presadiť sa v ňom nie je vôbec jednoduché.

Očakávania zväzujú ruky

Maťo, v prvom rade gratulácia k pozícii šachového vicemajstra Českej republiky. Cítil si pred podujatím, že by si mohol skončiť tak vysoko?
Vôbec som necítil, že by som mohol takto vyletieť. Podľa papierových predpokladov som mal skončiť okolo 20. miesta a ani moja aktuálna forma nenasvedčovala tomu, že by som mal urobiť dieru do sveta. Ale asi aj to je dôvod, prečo sa mi tak darilo. Keď nemáš očakávania a si naplno uvoľnený, nič ti nezväzuje ruky.

Priblíž nám, ako takýto šachový turnaj v praxi prebieha, koľko účastníkov sa hlási, aký je formát a postupový kľúč?
Na turnaj sa môže prihlásiť akýkoľvek hráč, či už prostredníctvom formuláru alebo e-mailu. Keďže to boli Majstrovstvá Českej republiky amatérov, v tomto prípade mali možnosť aj neregistrovaní. My sme mali 155 účastníkov, čiže išlo o jednu z najväčších akcií v oboch našich republikách.

MČR v šachu (zdroj: Archív MS)

Skorý začiatok, záruka úspechu?

Ako dlho sa venuješ šachu a čo ťa k tomuto odvetviu priviedlo?
Pravidlá som sa naučil, keď som mal päť rokov. Môj dedo bol nadšenec, ale nikdy mu to nejak extra nešlo. Keď som ho začal biť ako malé 6-ročné decko, rodina vedela, že by zo mňa niečo mohlo byť. K svojmu prvému súťažnému zápasu som sa dostal až ako 11-ročný, čo je veľká škoda. Venoval som sa predovšetkým futbalu a tie najlepšie roky na šachový rast som kompletne premrhal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Brooke Shields? Kráska z kultového filmu, ktorá už ako 11-ročná hrala erotické scény

Ako prebieha príprava na šachový turnaj? Mávaš tréningy?
Príprava by mala prebiehať tak, že hráč ide na turnaj s pripraveným repertoárom otvorení a na turnaji nerieši nič iné než šach. Tí najlepší dokonca počas turnaja pravidelne vykonávajú fyzickú aktivitu, aby sa úplne vyventilovali.

U mňa to vyzerá tak, že s kamarátmi hráme bleskovky do štvrtej rána a meno súpera zistím pár minút pred partiou. Má to svoje čaro, keďže absolútne na mňa nedoľahne stres, ale rozhodne to tak nie je správne.

MČR v šachu (zdroj: Archív MS)

Mokré vlasy a vysoký zápasový tep

Pri šachovom zápase hráč spáli stovky kalórií, čo je vedecky potvrdený fakt. Cítiš to aj sám na sebe? Si po dueloch unavený alebo hladný?
Nie je partia ako partia, ale určite áno. Práve na tomto turnaji som zažil najdramatickejšiu partiu vo svojom živote, keď som stál na výhru a súper mi začal naháňať kráľa po celej šachovnici. Bol som červený ako paprika s mokrými vlasmi a srdcovou frekvenciou 130 bpm.

Často sa vedie polemika, či šach alebo napríklad aj tanec brať ako šport. Aký je tvoj názor na túto problematiku?
Asi je to na každom jednom, ako to berie. Za mňa osobne šach šport je. Na to, aby ho niekto mohol robiť vrcholovo, potrebuje byť v ideálnej fyzickej aj psychickej forme.

Aké sú tvoje ďalšie tohtoročné šachové plány? Nepochybujeme o tom, že s jedlom rastie chuť…
Keďže na MČR som bol druhý, tak na tohtoročných MSR by to chcelo ísť o priečku vyššie. Ale ak mám byť realista, tak môj tohtoročný cieľ je dosiahnuť rating 2200, zahrať si extraligu a v najideálnejšom prípade do nej postúpiť s naším klubom ŠK Levice. Ale na nejaké veľké svetové úspechy som už pristarý. Pre mňa je najdôležitejšie baviť sa hrou a tráviť čas v spoločnosti ľudí, ktorí sú rovnakí blázni ako ja.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Porozumej svojej mačke: 8 signálov, ktorými ti domáci miláčik niečo naznačuje!

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame