Kto je Brooke Shields? Kráska z kultového filmu, ktorá už ako 11-ročná hrala erotické scény

herečka Modrá lagúna

V mladosti jej Hollywood ležal pri nohách (Zdroj: Instagram/brookeshields)

#Dovolíme si tvrdiť, že herečku menom Brooke Shields poznajú iba tí najlepší filmoví znalci a jej skalní fanúšikovia. Oveľa viac je známa ako „tá kráska z filmu Modrá lagúna“.

Už v útlom detstve sa jej podarilo dobiť Hollywood a účinkovať v mnohých filmoch či reklamách pre tie najprestížnejšie značky. Bolo to však ďaleko za hranicou kontroverznosti a vhodnosti vzhľadom k jej nízkemu veku. Čo všetko vieme o Brooke Shields a prečo sa ju oplatí spoznať?

VIZITKA
Celé meno: Brooke Christa Shields
Dátum a miesto narodenia: 31. máj 1965, Manhattan, New York
Povolanie: herečka a modelka
Známa z filmov: Modrá lagúna, Dievčatko

Kariéra už v útlom detstve

Narodila sa do finančne zabezpečenej a vplyvnej rodiny. Jej matka bola modelka a herečka, otec bol biznismen. Aj keď sa narodila v New Yorku, jej rodičia nie sú rodení Američania. Matka má anglické a nemecké korene, otec k anglickým pridal aj tie francúzske a talianske.

Zrejme aj vďaka týmto génom bola Brooke mimoriadne pekným dieťaťom. Koniec koncov, dokazuje to aj fakt, že už ako 11-ročná mala fotku v reklame. Išlo o mydlo Ivory Soap. Túto reklamu si všimla aj úspešná módna agentka Eileen Fold, ktorá ju neskôr zastupovala. Vďaka úspechu, ktorý Brooke Shields získala ako detská modelka, sa celá generácia malých modelov začala prezývať po nej – Shields.

Povráva sa, že celé jej detstvo a s tým spojenú kariéru manažovala jej matka. Tá za každú cenu chcela, aby sa z jej dcéry stala hviezda.

Najmladšia modelka na obálke Vogue

Jej krása sa vekom nepominula, práve naopak. Úspechy sa len tak sypali. Keď mala iba štrnásť rokov, podarilo sa jej niečo, o čom snívajú aj omnoho staršie modelky. Objavila sa na titulnej stránke módneho časopisu Vogue. Podarilo sa jej to ako vôbec najmladšej modelke doposiaľ. Písal sa rok 1980, keď pózovala aj pre značku Calvin Klein. 

Môžeme sa len dohadovať, či táto práca donútila Brooke dozrieť skôr ako ostatné dievčatá v jej veku. Za všetko však hovorí jej citát „You want to know what comes between me and my Calvins? Nothing.“ V preklade poukázala na to, že pod džínsami od značky Calvin Klein nemá oblečené vôbec nič. Jej denný zárobok bol v roku 1981 na hranici závratných 10-tisíc dolárov amerických.

Filmové úspechy alebo…?

V 80. rokoch bola jej tvár mimoriadne známa. Okrem módnych fotografov a návrhárov, ktorí ju chceli získať do svojich kampaní, túžili po nej aj filmári. Žiaľ, iba málokto zrejme v tom období riešil jej klamlivý výzor. A síce, že vekom je stále dieťaťom, a nie dospelou ženou.

V roku 1978 sa dostal do kín film Pretty Baby. Snímka je plná nahých scén. Počas natáčania bola Brooke v rozmedzí 11 – 12 rokov. Vo filme pritom hrala detskú prostitútku. Aj v tomto momente iba pripomíname, že o tom rozhodovala jej matka.

Prelomovým filmom však bol ten z roku 1980. Kto v tom čase nevidel Modrú lagúnu, ako keby ani nebol. Ako uvádza csfd.cz, film je o dvoch deťoch, ktoré po stroskotaní lode žijú na rajskom tropickom ostrove. Tak ako plynú roky, deti vyrastajú a menia sa na mladých dospelých. Objavujú všetko, čo im ostrov a najmä city či prirodzené ľudské pudy ponúkajú. Údajne však nahé scény hrala dvojníčka Brooke. Inokedy jej maskéri zakryli prsia tak, že na ne nalepili herečkine vlasy.

Pannou až do vyššieho veku

Práve Modrá lagúna bola jej zlomovým hereckým dielom. Hrala síce aj v mnohých ďalších divadelných predstaveniach, z role Emmeliny sa však už nevymanila. Narodiť sa krásnou je darom i prekliatím. Napriek tomu, že v istom momente ležal Brooke Shields Hollywood pri nohách, ona sa rozhodla prerušiť kariéru a študovať. Vybrala si odbor francúzskej literatúry.

Svet neskôr šokovala vyhlásením, že napriek účinkovaniu v mnohých kontroverzných filmoch a scénach, bola až do 22 rokov pannou. Aká pravda, nevie nik, isté je, že v minulosti sa jej meno spájalo s mnohými známymi a vplyvnými mužmi. Za zmienku stojí napríklad John F. Kennedy Jr., princ Albert II. či kráľ popu Michael Jackson. 

Neskôr sa preslávila hlavnou rolou v obľúbenom sitcome Suddenly Susan (Správna Susan), kde si zahrala novinárku v sanfranciskom magazíne The Gate.

Silná spoveď vo vlastnom dokumente

Dnes je manželkou televízneho scenáristu Chrisa Henchyho, s ktorým má dve deti. Práve svojim deťom musela vysvetľovať svoju minulosť a kariéru, ak sa to tak dá nazvať. Mali totiž na jej účinkovanie v kontroverzných filmoch jasný, a nie príliš pozitívny názor. Samotná herečka však povedala, že dodnes nerozumie rozhodnutiu a správaniu jej matky.

Detstvo, aké zažila nie je rozhodne závideniahodné, aj keby sa to tak mohlo zdať. Zanechalo to na jej duši hlboké jazvy. Zrejme aj preto sa rozhodla natočiť vlastný životopisný dokument. Premiéru mal 3. apríla 2023 a dostupný je na Hulu.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk, csfd.cz, nickiswift.com
Odporúčame