Vzbudili pozornosť prezidentky aj zvyšku Európy! Keď sa mladí rozhodnú konať, nič ich nezastaví

Marta Fandlová je jednou z iniciátoriek Klíma ťa potrebuje.

Marta Fandlová je aj ambasádorkou klimatickej krízy na Slovensku (Zdroj: instagram/martafandlova)

#Následky klimatickej krízy okolo seba vidíme každý deň. Uvedomuje si to aj Marta Fandlová z iniciatívny Klíma ťa potrebuje, ktorá sa zároveň stala ambasádorkou klimatickej zmeny na Slovensku. K týmto aktivitám sa dostala po ukončení spolupráce s hnutím Mladí za klímu, ktorého súčasťou už dnes nie je. O tom, akým aktivitám sa dnes venuje a čo môže pre planétu spraviť každý z nás, sme sa rozprávali v novom rozhovore.


Sme tam, kde Nový Zéland pred piatimi rokmi: Marta je študentkou z iniciatívy Mladí za klímu, takto môžeš planéte pomôcť aj ty


Jej prácu si všimlo aj Zastúpenie Európskej komisie

Marta sa len pred niekoľkými týždňami stala magisterkou, keď ukončila svoju päťročnú cestu na katedre žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Hoci množstvo jej pozornosti si v poslednom ročníku vyžadovali štátnice či diplomovka, klimatická zmena nespí. A nezaháľala ani Marta. Po odchode z Mladí za klímu sme ju mohli vidieť ako jednu z hlavných tvárí kampane Klíma ťa potrebuje. „Aktuálne sa snažíme dávať dokopy všetky zozbierané vedomosti a skúsenosti, aby sme neviedli len iniciatívu šiestich ľudí. Chceme, aby to bola plnohodnotná organizácia,“ vysvetľuje Marta.

Podstatnou časťou Martinej práce je aktuálne aj pôsobenie na poste ambasádorky klimatickej zmeny na Slovensku. Jej aktivity si všimlo samotné zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a ambasádormi sú spolu s ďalším slovenským greenfluencerom Michalom Sabom. „Myslím, že stále môžeme robiť veci lepšie a ambicióznejšie. Čo sa však týka šírenia povedomia, teší ma, že to celé začína naberať na sile. Pred dvoma či troma rokmi sa tejto téme takmer nikto nevenoval,“ vysvetľuje Marta. Zároveň si myslí, že je potrebné dostať témy do škôl, kde by sa o nich učili už deti a tiež Slovákov rozhýbať, aby boli aktívni aj v zelených témach.

Zaujímajú sa o klímu len dokonalí ľudia?

Marta bola zároveň jednou z hlavných organizátoriek petície Klíma ťa potrebuje, ktorá sa stala najväčšou online petíciou u nás. Prípravy na tento veľký projekt však neboli jednoduché. „Myslím, že dovtedy bola klíma a klimatická kríza niečo, o čom sme nerozprávali a zdalo sa nám to vzdialené. My sme chceli cez naratív „Klíma ťa potrebuje“ priniesť tento problém medzi bežných ľudí a ukázať im, prečo by sa mali zaujímať,“ vysvetľuje Marta. Počas kampane oslovili rôznych influencerov a každý zo šiestich organizátorov mal svoju úlohu, pričom išlo o nemalé prípravy. „Ďalšou a zložitejšou vecou bolo priniesť vyzbierané podpisy k politikom a komunikovať tak, aby sa začali zaujímať a brali na vedomie hlasy ľudí.“

Ako sama spomína, influenceri o pomoc s kampaňou mali záujem a z iniciatívy sa tešili, no zároveň organizátori spozorovali iný stereotyp. „Niektorí sa báli, že ak sa do kampane nezapoja, budú odsudzovaní. Na Slovensku si niektorí stále myslia, že o klímu sa zaujímajú len ľudia, ktorí sú dokonalí, a pre túto problematiku robia úplne všetko.“ Pravdou však je, že každý môže spraviť niečo, hoci len menšiu zmenu. Ak sa začnú uvedomelo správať masy ľudí, dokážu pomôcť. „Asi sme ani my nečakali, že táto petícia dosiahne taký úspech, a tak rýchlo vyzbierame podpisy. Ľuďom sa to páčilo a iniciatíva búrala mýty, na čo som veľmi hrdá.“ Marta počas dvoch či troch mesiacov žila len petíciou a prezrádza, že finálny počet podpisov ju prekvapil.

Petícia zaujala aj prezidentku

Najväčšia online petícia na Slovensku oslovila aj politické špičky, ktoré si šiestich organizátorov pozývali na rôzne stretnutia. „Tri zo štyroch vládnych strán vo svojich predvolebných programoch deklarovali práve to, čo sme žiadali v petícii. Napriek tomu to „lobovanie“, ktoré som mala na starosti, bolo náročné,“ hovorí Marta. Politikov neraz museli dovzdelať a vysvetliť im dôležité súvislosti týkajúce sa klimatickej krízy. Najvýraznejším zážitkom pre aktivistov bola však určite návšteva prezidentského paláca a stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Som veľmi rada, že pani prezidentka plní to, čo sľubovala pred voľbami a zelené témy sú pre ňu dôležité,“ hovorí Marta.


Klíma potrebuje nás všetkých: Influenceri sa spájajú pre dobro planéty, podpisy petície pribúdajú raketovým tempom


V petícii boli prezentované tri požiadavky. O osude dvoch z nich (uhlíková neutralita do roku 2040 a zníženie emisií o 65 % do roku 2030) však bolo rozhodnuté ešte v decembri 2020, teda niekoľko mesiacov predtým, než sa petícia dostala do Národnej rady Slovenskej republiky. „V decembri Rada Európy schválila zníženie emisií o 55 % do roku 2030. K týmto záväzkom sa prihlásilo aj Slovensko. Hralo sa teda o vyhlásenie stavu klimatickej núdze, čo sa napokon, bohužiaľ, nepodarilo,“ spomína Marta. Hoci je to podľa mladej aktivistky možno len symbolický krok, ide o veľmi dôležitý signál smerom k verejnosti. Napriek tomu, že šesticu aktivistov to trápil, rýchlo si uvedomili, že dôležitým výsledkom bolo zvýšenie povedomia o klimatickej kríze, čo sa podarilo. „Čo sa týka ďalších krokov, je dôležité, aby bol vytvorený strategický plán k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Potrebujeme tiež znížiť emisie, o čom hovoria aj vedci,“ vysvetľuje greenfluencerka.

Skúsenosť, akú v škole nezískaš

„Celé ma to naučilo plávať vo vode, do ktorej som hodená. Vďaka tejto skúsenosti som si istá, že aj keď som najmladšia a často som mala pocit, že neviem všetko, dokážem napĺňať svoje vízie,“ konštatuje Marta. Rovnako odkazuje mladým ľuďom, že každý dokáže robiť dobré veci, hoci nie je dokonalý. Aktuálne je možné všetko – greenfluenceri budú pokračovať v ďalších aktivitách a v hre je podľa Martiných slov aj petícia číslo 2.

Samozrejme, s klimatickou krízou sú spojené aj hoaxy, ktoré nás prenasledujú na každom kroku. „Hnevá ma, keď ľudia hovoria, že globálne otepľovanie nie je spôsobené ľudskou činnosťou. Toto určite pravda nie je. Rovnako nie je pravda, že ešte máme na riešenie tohto problému čas,“ hovorí Marta Fandlová.

Prejavy krízy môžeme vidieť aj dnes a aj u nás – jednoduchými príkladmi je nedávne tornádo v Česku, topenie ľadu v Dobšinskej ľadovej jaskyni alebo nevhodné podmienky pre farmárov na Slovensku. „Netýka sa to len Arktídy alebo Sibíri.“ Veľa hoaxov koluje aj o švédskej aktivistke Gréte Thunberg, čo Martu mrzí. Práve kvôli Gréte si ľudia podľa nej začali uvedomovať vážnosť situácie.

Ako môžeš klíme pomôcť?

Ak chceš pomôcť klíme aj ty, podľa Marty by si mal v prvom rade pochopiť komplexnosť tohto problému. „Greenwashing je už všade, a preto si musíme dávať pozor. Mnoho firiem napríklad na Deň Zeme hovorí, že im na planéte záleží, ale mnohé z nich nikdy nebudú zelené, lebo v skutočnosti primárne planétu poškodzujú,“ upozorňuje greenfluencerka. Planéte môžeme, samozrejme, pomôcť obmedzením nakupovania rýchlej módy, alebo živočíšnej výroby či presúvaním sa bicyklom. „Dôležité je ísť voliť, zvoliť si správnych zástupcov, štrajkovať a podpisovať petície. Zodpovednosť musíme preniesť na politikov, ktorí to môžu zmeniť,“ pripomína Marta.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame