Sme tam, kde Nový Zéland pred piatimi rokmi: Marta je študentkou z iniciatívy Mladí za klímu, takto môžeš planéte pomôcť aj ty

Marta Fandlová vedie iniciatívu Mladí za klímu.

Marta Fandlová stojí za iniciatívou Mladí z klímu (Zdroj: Barbora Kmeťková)

#Marta Fandlová je mladou aktivistkou, ktorá vníma problémy našej planéty o čosi intenzívnejšie ako zvyšok jej rovesníkov. Je študentkou z iniciatívy Mladí za klímu a chce šíriť osvetu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi potrebná. Okrem faktov na instagramovom profile iniciatívy nájdeš aj inšpiráciu a tipy. O tom, ako môžu mladí pomôcť klíme a čo je aktuálne podľa nej najväčším problémom, ktorému čelíme, hovorila Marta v našom rozhovore.

Chce byť súčasťou zmeny

Marta si začala uvedomovať, že klíma má problém ešte pred niekoľkými rokmi. Ako devätnásťročná totiž odcestovala na Nový Zéland učiť sa angličtinu. Okrem poznatkov o jazykoch jej však pobyt na opačnom konci zemegule priniesol aj iné vedomosti.

„Všimla som si, že na Novom Zélande začali robiť niektoré opatrenia na ochranu životného prostredia, hovorili o tom a vsúvali nám to do predmetov, ktoré nás učili,“ vracia sa Marta v spomienkach na Nový Zéland. Situáciu pred piatimi rokmi v tejto krajine prirovnáva k dnešku na Slovensku – osveta a šírenie povedomia o klimatickej kríze ešte len začínali.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marta Fandlová (@martafandlova),

Postupne sa v tejto problematike mladá aktivistka vzdelávala viac a viac, pričom neskôr si začala cielene vyberať aktivity so zameraním na ekoproblematiku. „Najväčší vplyv na mňa mali asi slovenské štrajky Fridays for Future. Dovtedy som celý problém vnímala skôr skrz ochranu životného prostredia a prírodu, ale neskôr som pochopila, že sme v klimatickej kríze a že aj ja chcem byť súčasťou zmeny,“ hovorí Marta, ktorá študuje žurnalistiku. Bežná novinárka z nej však pravdepodobne nebude a aj preto si zvolila cestu aktivizmu spojeného s písaním.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí za klímu (@mladi_za_klimu),

Instagram ako informačný kanál

Vznik samotnej instagramovej stránky je spätý s projektom Mladí proti fašizmu, keďže Marek Mach si všimol Martine aktivity a jej zapálenie pre problémy späté s klímou. „Povedali sme si, že by bolo dobré venovať sa tejto dôležitej téme, pretože sa to týka najmä mladých. Hlavne mladí môžu zmeniť súčasné smerovanie a rovnako mladí zažijú následky klimatickej krízy,“ vysvetľuje Marta zrod myšlienky Mladí za klímu.

Marta si uvedomuje silu sociálnych sietí a tiež aj to, že práve tam trávi čas mnoho mladých ľudí. Bolo teda prirodzené, že pripomínanie dôležitosti klímy naštartovala najmä na instagrame a sčasti aj na facebooku.


Klíma potrebuje nás všetkých: Influenceri sa spájajú pre dobro planéty, podpisy petície pribúdajú raketovým tempom


Napriek tomu, že mnoho ľudí instagram využíva na zábavu alebo sledovanie života celebrít či známych, Marta verí, že mladí hľadajú aj naozaj kvalitný obsah, ktorý im pomôže vzdelávať sa. „Preto si veľmi vážim aj zodpovedných influencerov, ktorí informujú o dôležitých témach. Samozrejme, máme plánov viac a v budúcnosti plánujeme veľa aktivít, ale všetko to bude proces, keďže aktuálne fungujeme pomerne krátko,“ hovorí Marta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí za klímu (@mladi_za_klimu),

Ponúka fakty aj riešenia

Aj napriek tomu, že obe iniciatívy fungujú pod hlavičkou občianskeho združenia Mladí, pod príspevkami na Mladí za klímu sa viackrát objavilo porovnávanie oboch portálov upozorňujúcich na aktuálne problémy spoločnosti. Marta sa na instagram Mladí za klímu snaží okrem faktov pridávať aj citáty ľudí, ktorí za klímu aktívne bojujú a sama vyjadruje postoj k rôznym témam.

„Nechcem na instagrame zverejňovať len strohé fakty. To by som naozaj mohla sedieť niekde v redakcii a písať o všetkých problémoch články. Chcem vytvoriť platformu alebo iniciatívu, ktorá bude informovať, ale zároveň aj inšpirovať a prinášať tipy pre ľudí,“ reaguje Marta. Osloviť teda chce aj ľudí, ktorí potrebujú zmierniť klimatickú úzkosť a nakopnúť k činom, alebo si chcú prečítať niečo iné, ako fakty.

Selektovanie informácií

Marta si na druhej strane uvedomuje, že vyhovieť každému je nemožné. Napriek tomu na každý neprajnícky komentár odpovedá veľmi slušne a priateľsky. „Radšej by som, samozrejme, bola, keby mi to ľudia písali do správy a nie pod príspevok.“ Selektovanie informácií, ktoré následne tisícom ľudí posunie však nie je jednoduché.

„Na začiatku som to chcela čo najviac nakopnúť a veľa času som trávila na mobile. Teraz som už pokojnejšia a hľadám si v tom systém. Snažím sa hľadať a čítať si aj zahraničné zdroje, overujem si informácie a vyberám tie naozaj kvalitné a pravdivé,“ vysvetľuje svoj postup práce Marta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí za klímu (@mladi_za_klimu),

Najdôležitejšia cieľová skupina

„Najdôležitejšie je priznanie si toho, že klimatická kríza existuje. Mnohí si podľa mňa neuvedomujú, že je to neutrálny vedecký fakt. Popierajú, že máme problém alebo si neuvedomujú, aký to môže mať dopad,“ vysvetľuje Marta. Práve preto by si želala aj širšiu diskusiu o tejto téme na školách.

„Taktiež by o tom mali začať viac informovať médiá a to nie len katastrofickou formou. Je dôležité povedať, že horí Kalifornia, no podstatné je povedať aj dôvod a tiež to, že podobné veci sa môžu časom udiať aj v našich končinách,“ vysvetľuje Marta.

Okrem škôl a médií je však podľa nej veľká zodpovednosť aj na pleciach politikov. „Oni sú tí, ktorí majú odzrkadľovať našu spoločnosť. Ak im ukážeme, že nám to nie je ľahostajné a chceme tento problém riešiť, bude to pre nich signálom. Politici sú predsa tí, ktorí môžu spraviť najväčšie kroky.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí za klímu (@mladi_za_klimu),

Zmeny prichádzajú malými krokmi

Aj keď sa to v kontexte veľkosti problému môže zdať ako minimálna pomoc, všetci veľmi dobre vieme, že aj svojou troškou môžeme klíme a prírode pomôcť. Ako? Aj na túto otázku nám v rozhovore Marta dala odpoveď. „Hlavné je vzdelávať sa a hľadať si relevantné informácie,“ začína svoje odporúčania aktivistka.

„Ďalším krokom je pre mňa obmedzenie živočíšnych výrobkov. Nie každý musí byť hneď vegán, chápem, že pre niektorých je to náročné. Obmedzenie príjmu mäsa a všeobecne živočíšnych výrobkov mi však dáva zmysel.“


Natália vytvorila VIDEO, ktoré by mal vidieť každý: Vysvetlí ti, ako vznikajú klimatické zmeny, ktoré ohrozujú ľudstvo


Začať sa dá kdekoľvek

Sama je veľmi znepokojená trendom fast fashion a neustálym nakupovaním oblečenia, ktoré na seba v konečnom dôsledku človek oblečie len dvakrát. Práve obmedzenie alebo úplné stopnutie nakupovania týmto štýlom je preto pre Martu taktiež kľúčovým krokom v pomoci našej planéte.

„Som žena a preto to vnímam práve z našej strany. Chceme sa páčiť a mať pekné oblečenie, no dnes už sú možnosti, ako sa dajú veci získať aj prijateľnejšie. Existuje množstvo second-handov a dobrou formou je aj swap oblečenia. Ten môžeš zorganizovať aj medzi kamarátmi a v niektorých mestách sa dokonca pravidelne organizujú. Samozrejme, že aj ja si občas niečo kúpim, no snažím sa vyberať si udržateľné značky a kúpiť si vec, ktorú budem naozaj nosiť. Nikto nepotrebuje tisíc kusov oblečenia,“ apeluje Marta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí za klímu (@mladi_za_klimu),

Inšpiráciou je aj prezidentka

Samozrejme je dobré obmedziť presuny autom a skôr si vyberať MHD, alebo bicykel. „Nemusíte to hnať do takých extrémov, že vás to bude obmedzovať, ale ak máte túto možnosť, prečo ju nevyužiť?“  V neposlednom rade je podľa mladej aktivistky taktiež dôležité sledovať politikov a upozorňovať ich na to, že téma klímy a ochrany životného prostredia nám nie je cudzia.

„Je potrebné sa ozvať, keď sa ti niečo nepáči. Nie však vulgárnou formou, ale upozorniť na to, čo sa dá robiť lepšie a tým pádom bude čoraz viditeľnejšie, že nás niektoré témy zaujímajú.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marta Fandlová (@martafandlova),

Martu inšpirujú ľudia, ktorí robia dobré veci a snažia sa meniť Slovensko alebo spoločnosť. „Pre mňa je najväčšou inšpiráciou naša pani prezidentka, ktorá dokáže komunikovať dôležité témy a zároveň spája spoločnosť,“ hovorí Marta, ktorá v prezidentskej kancelárii dokonca aj stážovala.

Nedávno, spoločne s greenfluencermi,organizovala petíciu Za klímu, za budúcnosť so sloganom Klíma ťa potrebuje. My veríme, že nápad Marty bude rásť ďalej a inšpiruje tisíce mladých ľudí, ktorí neskôr sami k zlepšeniu stavu klímy prispejú.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame