Klíma potrebuje nás všetkých: Influenceri sa spájajú pre dobro planéty, podpisy petície pribúdajú raketovým tempom

Petícia Za klímu, za budúcnosť mladých oslovila.

Petícia Za klímu, za budúcnosť vzbudila pozornosť, prezidentky, influencerov a desiatok tisíc Slovákov (Zdroj: unsplash.com)

#Ak si v posledných dňoch nezachytil slogan ,,klíma ťa potrebuje“, asi v dianí na sociálnych sieťach nie si úplne doma. Klimatická kríza sa dostáva do povedomia mladých ľudí, ktorí nechcú, aby svet pokračoval v nastolenom trende. Aj preto sa petícia pod názvom ,,Za klímu, za budúcnosť“ stala široko diskutovanou témou, ktorá oslovila množstvo influencerov a osobností.


Natália vytvorila VIDEO, ktoré by mal vidieť každý: Vysvetlí ti, ako vznikajú klimatické zmeny, ktoré ohrozujú ľudstvo


Výnimkou nie je ani naša pani prezidentka, ktorá na svojom instagrame zdieľala slogan a iniciatívu uvítala. Pod príspevkom sa strhla lavína pozitívnych komentárov, v ktorých ľudia dali prezidentke pocítiť, že si jej názor vážia a sú radi, že otvára aj tieto témy. Medzi signatárov patrí aj známy slovenský greenfluencer a moderátor Michal Sabo, Natália Pažická z iniciatívy #everyindividualmatters, Marta Fandlová z inciatívy Mladí za klímu a Zuzana Dutková z Platformy udržateľnosti. Okrem nich je to aj novinár a spisovateľ Jakub Filo a Jakub Hrbáň z Fridays for Future Slovensko.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Pridali sa však aj ďalší známi Slováci, ktorým nie je jedno, v akom prostredí žijeme. Slogan zdieľal Boris Pršo a petíciu podporil moderátor Viktor Vincze alebo speváčka Dominika Mirgová. Pridala sa aj herečka a speváčka Nela Pocisková, moderátorka Miriam Kalisová a tisíce ďalších Slovákov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Mirgova (@dominikamirgovaofficial),

Petíciou chcú jej tvorcovia poukázať na to, že aj keď sa zdá, že zatiaľ žijeme v klimatickou krízou nepoznačenej oblasti, zmena príde už onedlho. A následky klimatických zmien budú väčšie, než si dnes pripúšťame. Pripomínajú aj to, že podpisom Parížskej dohody a svojím postavením v rámci EÚ sa Slovensko zaviazalo znížiť uhlíkové emisie a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ako však sami pripomínajú – tri zo štyroch vládnych strán pred voľbami sľubovali 65% zníženie emisií do roku 2030 a dosiahnutie uhlíkovej neutrality už v roku 2040.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mladí za klímu (@mladi_za_klimu),

Podľa tvorcov petície však chýbajú konkrétne kroky na dosiahnutie týchto cieľov a práve petíciou sa snažia osloviť na riešenie situácie tých na najvyšších miestach. Podpora petície je naozaj pozoruhodná, niekoľko tisíc zdieľaní jej pomohlo dostať sa do povedomia a podpisy pribúdajú naozaj rýchlo. Len za pár dní sa pod petíciou objavilo vyše 50-tisíc podpisov, čo dáva tvorcom petície jasný signál. Slovákom na klíme jednoznačne záleží.

Podpísal si petíciu aj ty?

Zdroj: hashtag.sk, klimatapotrebuje.sk
Odporúčame