Majk Spirit je definitívne späť. I keď, … bol vôbec niekedy preč?

Majk Spirit je späť, hovoria ľudia. Ale bol tento raper vôbec preč? Nuž, jeden z dlhodobo najpopulárnejších slovenských umelcov vydáva nový album s názvom Artist a z toho, čo zatiaľ vieme, bude to skutočná pecka. Aktuálne sú von dva tracky a k tomu zoznam skladieb, ktoré na tomto albume budú. Z toho sa dá, čo to určiť. Poďme sa ale pozrieť na to, prečo sa vôbec hovorí o tom, že Speasy je späť.

Doposiaľ posledný album Majka Spirita, Nie som tu náhodou, vznikol koncom roka 2018, odvtedy bol Speasy o niečo menej aktívny, zobral si čas na oddych, videli sme ho na niekoľkých featoch a publikoval niekoľko singlov. Reakcie na jeho posledný album boli, dá sa povedať, rozporuplné. Lyrika a kvalita boli neodškriepiteľné, ale v určitej časti priaznivcov panoval názor, že spomínaný album v roku 2018 bol viac venovaný ženám ako mužom. Samozrejme, hodnotenie hudby je dlhodobo subjektívna disciplína, pričom kto chcel, mohol si z Nie som tu náhodou zobrať svoje. Pretože výpovedná hodnota bola hlboká.

Niektorým ale chýbali skladby, ktoré nachádzali na Novom človekovi či na bielom a čiernom Ypsilone. Samozrejme, každý umelec sa vyvíja a do jeho tvorby sa odráža, čo zažíva. Začínala však panovať dogma, že Majk Spirit sa vyvinul, zmenil a to, čo sme od neho počúvali približne päť rokov dozadu či počas tvorby so skupinou H16, je už iba minulosť, na ktorú môžeme spomínať. Tým nikto nehovorí, že Speasy netvoril kvalitu, to by bolo rúhanie sa. Jednoducho to ale bolo iné.

Nuž, ale máme tu rok 2020 a Majk Spirit v spolupráci s DJ Grimasom vydáva album s názvom ARTIST. Vonku sú zatiaľ dve skladby – Kurt s Benom Cristovaom a F4CK EM ALL s Otisom a Cigom z H16. Čo z nich vieme povedať? Z toho, čo čítame v komentároch na sociálnych sieťach jediné – ľudia šalejú. Majk Spirit je vraj späť, starý dobrý Speasy, ktorý vedel slušne zotrieť, prehovoriť do duše aj zaujať svojou údernou lyrikou. Je ale na mieste sa opýtať, či bol vôbec niekedy preč.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Lil Wayne oslávil 40 rokov. Toto sú TOP songy jeho kariéry

Majk je totiž na scéne vyše dekádu a spolu s Kontrafaktom a DMS je práve on radený k absolútnej špičke. Podľa nás zaslúžene, stoja sa ním zástupy ľudí. Jasné, vyvinul sa ľudsky aj lyricky a tvorí o niečo inak, ako kedysi, ale to je prirodzené, normálne, ba priam vítané. Nikto by nemal ostávať na jednom mieste, pretože začne stagnovať. Avšak z toho, čo sme zatiaľ počuli, tak album Artist má našliapnuté k tomu, aby patril medzi najlepšie v tomto kalendárnom roku.

Majk Spirit dokazuje, že má nesmiernu kvalitu a keď zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti Instagram tracklist, môžeme tam vidieť spolupráce nielen s Benom Cristovaom a H16, ale napríklad sa tam objavia aj Pil C, Separ, Dame či Samey z Haha Crew. Skutočne zaujímavá vzorka ľudí, ktorí prinášajú kvality. Aj názvy skladieb podčiarkujú, že je sa na čo tešiť. A teda, skutočne môžeme hovoriť o tom, že Spirit je späť, i keď, ako píšeme vyššie, bol vôbec preč?

Foto: Majk Spirit, ilustračné

Odporúčame