Lyžiari, ktorí videli prvý raz sneh a plávajúci neplavci: Týchto 6 športových videí vás dojme aj dostane do kolien

Youtube

#Nikto neveril, že sa to môže stať, že Jamajka bobistov môže mať! Tento pokrik si určite pamätáte, ak ste niekedy videli film Kokosy na snehu o ceste jamajských športovcov na zimnú olympiádu. Neboli však jediní, svetové športoviská poznajú množstvo prípadov exotov, ktorí sa rozhodli reprezentovať svoju krajinu v netypických súťažiach. Ten najnovší má len niekoľko týždňov a udial sa na majstrovstvách sveta v klasickom lyžovaní. Vybrali sme pre vás teda 5 takýchto situácii a jeden bonus, v ktorom sa zo zlata radoval ten, kto to najmenej čakal.

Vanessa Mae na olympiáde v Soči

Svetoznáma huslistka si v roku 2014 splnila túžbu súťažiť na olympiáde. Keby ste ju videli niekde na svahu v Tatrách, asi by ste sa nečudovali, lyžovala celkom obyčajne, nešlo teda o žiadnu katastrofu, aj keď za víťazkou zaostala poriadne dlhý čas. Každopádne, neskôr sa prevalilo, že v prípade jej kvalifikácie na olympiádu došlo k manipuláciám výsledkov a hudobníčka dostala 4-ročný dištanc.

Adrian Solano MS 2017

Venezuelčan Adrian Solano do tohtoročných majstrovstiev sveta v živote nevidel sneh a trénoval len na kolieskových lyžiach. Nakoniec vo Fínsku odštartoval, dostal číslo jeden a poriadne sa natrápil. Stal sa však internetovým hrdinom.

Eddie the Eagle – olympiáda 1988

Brit Eddie Edwards, celému svetu známy ako Eddie The Eagle, sa stal športovým hrdinom ešte v ére pred virálnym obsahom. V roku 1988 sa kvalifikoval na olympiádu v Calgary, kde skákal na lyžiach. Stal sa tak prvým Britom po 60 rokoch, ktorý reprezentoval svoju krajinu v skokoch. Vznikol o ňom aj film a tiež pravidlo, ktoré v skokoch zamedzovalo štartu podobných exotov. Napriek tomu bol Eddie miláčikom fanúšikov.

Eric Moussambani – olympiáda 2000

Reprezentant Rovníkovej Guiney na olympiáde v Sydney v rozplavbách šokoval a pobavil celý svet. Keďže jeho súperi boli diskvalifikovaní kvôli skorému štartu, stal sa víťazom. Jeho čas bol však príliš pomalý na postup. Kým najrýchlejší plavci v tom čase pohodlne plávali časy okolo 48 sekúnd, Eric na zdolanie trate potreboval viac ako o minútu viac. Niet sa čomu diviť, olympijskú dĺžku bazénu videl prvý raz vo svojom živote.

Kokosy na snehu – olympiáda 1988

Zimná olympiáda v Calgary v 1988 priniesla nielen legendárneho skokana Eddieho, ale aj ešte známejšie kokosy na snehu – jamajský tím bobistov, ktorých ešte viac ako účasť na olympiáde spopularizoval film a ich dojemný príbeh. Odvtedy sú však jamajskí bobisti pravidelní účastníci olympiády, s výnimkou rokov 2006 a 2010.

Najnáhodnejšie zlato v histórii – olympiáda 2002

Steven Bradbury možno jeho úspešnou kariérou nepatrí do kategórie športovcov, ktorých spomíname vyššie, v minulosti bol aj majstrom sveta, no jeho zlato z olympiády v Salt Lake City v 2002 však patrí určite k najneočakávanejším v histórii. Čo sa stalo? Štyria jeho súperi v trati na 1000 metrov si nad ním vytvorili menší náskok, následne sa však zamotali do hromadného pádu. A Austrálčan okolo nich spokojne prešiel po zlatú medailu.

Odporúčame