Štúdia odhalila kľúč k lepšiemu spánku: Tvoja strava musí byť bohatá na tieto látky

Zložky stravy ovplyvňujú aj kvalitu tvojho spánku (Zdroj: Freepik/ Drazen Zigic)

#Ak hľadáš spôsob, ktorý ti pomôže zlepšiť tvoj spánok, možno máme to správne riešenie. Množstvo a kvalita spánku sú totiž ovplyvnené mnohými faktormi, ktoré si, pravdepodobne, ani neuvedomuješ. Nová štúdia odhalila, že na túto oblasť ľudského bytie vplýva aj to, čo ješ. Vyšší príjem bielkovín a vlákniny má pomáhať k lepšiemu spánku. Ako je to možné?

Jedlo a spánok

Určite si už aj ty zažil v živote situáciu, kedy si si uvedomil, že to, čo si počas dňa zjedol, ovplyvňuje tvoje zaspávanie a taktiež aj samotný spánok. Rozhodne nie je dobré ísť spať s preplneným, či naopak prázdnym, žalúdkom. Jedlo so spánkom súvisí aj trochu inak – tým, čo konzumuješ počas dňa, môžeš ovplyvniť dokonca aj svoju chronickú nespavosť.

O prepojení týchto dvoch oblastí hovorí štúdia, ktorá sledovala viac ako 4800 účastníkov. Na nich sa snažili odsledovať stratégie, ktoré by mohli pomáhať v zlepšení spánkových cyklov. Zistenia, ktoré vyplynuli zo štúdie, šokovali aj samotných vedcov. O výskume informoval portál Science Alert.

Bežné zložky stravy

Výskumníci z japonskej univerzity v Tsukube pomocou štúdie zistili niečo, čo mení pohľad na kvalitu spánku.  „Väčší celkový príjem energie, tuku a sodíka bol spojený s kratším celkovým časom spánku, zatiaľ čo väčší príjem bielkovín a jedlých vlákien bol spojený s dlhším celkovým časom spánku,“ píšu výskumníci vo svojej publikovanej práci.

Tí účastníci, ktorí konzumovali viac bielkovín a vlákniny, spali o niečo dlhšie a mali menej prerušovaný spánok. Okrem mali tendenciu rýchlejšie zaspať a menej sa prebúdzať počas noci. To naznačuje, že to, čo počas dňa zješ, môže celkovo ovplyvniť tvoj spánok.

Vysvetlenie tejto súvislosti sa má skrývať v chemických procesoch v mozgu – portál tvrdí, že bielkoviny sú potrebné na výrobu látok, ako je melatonín a serotonín, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii spánkového cyklu. Vláknina zasa zlepšuje zdravie čriev, čo môže mať tiež určitý vplyv na spánok – zdravé črevá podľa štúdie produkujú viac spánkových hormónov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zomrela najstaršia žena sveta: Koľko mala rokov a čomu vďačila za svoju dlhovekosť?

Zdravý životný štýl

Vyvážený jedálniček je cestou k zdravšiemu ja, čo platí aj v tomto prípade. Ak máš dostatočný čas na oddych a regeneráciu, tvoje telo prosperuje a o pár rokov sa ti určite poďakuje. Kvalitnejší spánok minimalizuje stres, reguluje tvoju psychickú pohodu a ovplyvňuje nielen sústredenie, ale aj celkové zdravie tvojho tela.

Podľa odborníkov je teda zdravá strava jedným z najefektívnejších spôsobov, ktorým môžeš vylepšiť svoje spánkové cykly. Skús do svojho jedálnička zaradiť viac kvalitných bielkovín v podobe rýb, mäsa či strukovín a nevynechaj ani vlákninu z ovocia, zeleniny či celozrnných výrobkov.

Choď do toho!

Hoci je na záver dôležité poznamenať, že štúdia použila len vlastné údaje a neukazuje priamu príčinu a dôsledok. Na to existuje ešte príliš veľa nepreskúmaného, vrátane načasovania jednotlivých jedál a individuálnych faktorov okolo denného pohybu každého jedinca. Téma ani zďaleka nie je uzavretá a odborníci sa ňou plánujú zaoberať aj v budúcnosti.

Pokiaľ ale hľadáš účinný tip, ktorý ti zaručí kvalitnejší spánok, môžeš vychádzať z poznatkov, ktoré sú doposiaľ známe. Príjem vlákniny a bielkovín zdravému človeku neuškodí. Navyše, pokiaľ zaradíš do svojej stravy prevahu týchto makronutrientov, budeš mať dlhší pocit sýtosti a nebudeš mať potrebue zhrešiť pri dodržiavaní jedálneho plánu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, ScienceAlert
Odporúčame