Lenka si z kamienkov vytvorila vlastný biznis: Obyčajné topánky mení na luxusné kúsky, aké nenájdeš ani v butiku!

Lenka si rozbehla vlastný biznis.

Pomocou žiarivých kamienkov Lenka pretvára obyčajné kúsky. Zdroj: Archív Lenky Šimkovej

#Mať vlastný biznis je snom mnohých mladých Slovákov, no nie každý na to má dosť trpezlivosti. Lenka Šimková z Košíc prišla s originálnym nápadom, vďaka ktorému sa jej to podarilo. Ako sama tvrdí, kľúčová je pokora a pevné nervy. Ako teda Lenka začala s kamienkovaním oblečenia či topánok a ako dlho trvá vytvoriť jedno originálne dielo, ktoré môžu potom zákazníčky nosiť?

Vytvorila si vlastný originálny kúsok a navyše ušetrila

Lenka po prvýkrát skúsila lepiť kamienky približne pred dvoma rokmi, keď na internete našla stránku, na ktorej predávali vykamienkované topánky. „Som veľký milovník topánok, takže ma to hneď oslovilo, ale cena bola dosť vysoká. Človek platil skôr za značku, než za tenisky,“ hodnotí spätne Lenka. Skúsila si teda objednať malé lesklé kryštáliky, ktoré si chcela na tenisky nalepiť sama.


Denisa svojím štýlom zmenila tanečnú scénu na Slovensku: Exotické pohyby, aké tu pred tým neboli!


„Vyzeralo to veľmi dobre a kamienky mi ešte ostali, ale to som v tej dobe ešte neriešila,“ vysvetľuje Lenka. Asi o týždeň neskôr narazila na instagrame jednej z ruských bikinifitnessiek na fotografie, na ktorých mala pretekárka celý spodok súťažných topánok vykamienkovaný. „V tej dobe som súťažila v bikinifitness aj ja a teda som takéto topánky mala doma tiež. Povedala som si, že to teda vyskúšam a znova sa mi potvrdilo, že to vyzerá veľmi dobre,“ hodnotí Lenka Šimková.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Nádych luxusu sa ľuďom zapáčil

Fitness scénu sleduje Lenka už asi štyri roky a sama si vyskúšala súťaženie, pri ktorom sú šperkom určite plavky, ktoré sú rôzne farebné a zdobené kamienkami, ktoré sa vo svetle reflektorov na pódiu lesknú. „Myslím, že v tomto smere je každá súťažiaca ako taká straka – čím viac kamienkov a čím viac lesku, tým lepšie,“ smeje sa Lenka.

Na topánkach jej však niečo chýbalo a pripadali jej fádne. „Keď som si skúsila vykamienkovať svoje topánky, dodalo im to extrémny nádych luxusu a nepôsobili tak obyčajne. Napadlo mi založiť tomuto nápadu Instagram,“ vysvetľuje. S vytvorením značky jej pomohol priateľ, ktorý jej pomohol s logom a vizitkami.

Prvé fotky vykamienkovaných súťažných topánok tiež fotili spolu v parku na zrkadlovku, aby fotky pôsobili profesionálnejšie. „Úprimne som neočakávala nič. Nešla som do toho s tým, že sa to určite uchytí, ale hľadala som na internete a našla som takéto zdobenie súťažných topánok len v zahraničí. Na Slovensku a v Čechách to nerobil nikto a myslím, že ani dodnes nerobí a to bolo pre mňa motiváciou,“ hovorí Lenka o svojom vlastnom „kamienkovom biznise“. Ten sa naštartoval po prvej objednávke, ktorá prišla.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Jediným limitom je tvoja predstavivosť

Okrem toho, že tvorí obuv pre fitnessky, u Lenky si môžete objednať jedinečný kúsok takmer čohokoľvek. Jediným limitom je tvoja vlastná fantázia. „Zo začiatku som sa sústredila len na súťažné topánky, ale postupne som zahrnula do svojej ponuky aj župany, shakre, obaly na plavky a vytvorila som svoju LiliDiamonds kolekciu športového oblečenia,“ hovorí. Tvorí však aj veci, ktoré sa netýkajú sveta fitness.

„Kamienky som lepila už aj na kryty na telefón, tenisky, alebo som vymyslela aj rúška s kamienkami, keďže nás už nejaký ten čas trápi koronavírus,“ vymenúva Lenka. „Kamienkovala som už aj šiltovky alebo mikiny a podmienkou vôbec nie je to, že sa musíte venovať nejakému športu,“ dodáva. Ak chcete mať doma originálny kúsok, stačí si ho vymyslieť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Luxusné topánky na pole dance aj prerábanie plesových črievičiek

Lenkinými rukami už prešlo mnoho párov topánok či iných jedinečných kúskov oblečenia a každý bol iný, aj keď idey zákazníčok mohli byť totožné. Ako je to možné? „Nemám presnú šablónu čo sa týka ukladania kamienkov, snažím sa, aby zakryli čo najväčšiu plochu a používam rôzne veľkosti kamienkov,“ vysvetľuje Lenka.

Čiže rovnako, ako nie sú rovnakí žiadni dvaja ľudia na svete, aj Lenkine diela sú vždy iné a jedinečné. „Mne sa najviac páči tá jedinečnosť. Avšak, odkedy robím túto prácu som začala viac sledovať aj tvorbu Slovákov a veľmi sa mi páči, koľko máme na Slovensku kreatívnych ľudí,“ hovorí Lenka Šimková.


Získala titul Miss, modelingu však dala košom: Ivica Jusková si otvorila obchod, aký na Slovensku chýbal


Jednou z najväčších výziev, do ktorých sa kedy pustila boli topánky na pole dance. „Sú vyrobené z rovnakého syntetického materiálu, ako tie určené na fitness, lenže majú asi dvojnásobne vyšší opätok a extrémne vysokú platformu,“ ozrejmuje Lenka. Práca na tomto kúsku zabrala dva týždne, ale podľa jej slov to stálo zato. „Keď som ich dokončila, boli neskutočné. Lesk kamienkov spravil z obyčajných topánok naozaj luxusný pár,“ hovorí Lenka.

Vie si však predstaviť aj topánky s kamienkami pre bežné ženy, ktoré v bikinifitness nesúťažia. „Dokonca som už prerábala plesové topánky, ktoré mala zákazníčka už celkom zničené, ale nechcela sa ich vzdať, pretože boli veľmi pohodlné. Boli z nich ale opadané kamienky a štras,“ vysvetľuje Lenka. Snažila sa teda zachrániť aspoň čo sa dalo a reakcia bola skvelá. Zákazníčke sa topánky páčili ešte viac, než keď boli nové!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Všetko musí mať svoj systém

Práca s ľuďmi však nie je vždy prechádzkou ružovou záhradou a preto si takáto práca vyžaduje presne nastavený systém. Aj Lenka sa takéhoto systému držala už od začiatku a objednávky aj platby mali svoj režim. „Asi len raz sa mi stalo, že sme sa so zákazníčkou nepohodli, pretože dievčatá sú veľmi milé a ja som vďačná za každú objednávku,“ poznamenáva Lenka.

Tiež sa jej už neraz stalo, že zákazníčky písali po dorazení objednaného produktu, že vyzerá ešte lepšie ako na fotkách a videách, ktoré im Lenka poslala. „Nemyslím, že zákazníčky majú prehnané požiadavky. Ktorákoľvek objednávka, ktorá bola o niečom inom ako o zdobená súťažných topánok pre mňa bola niečím novým a iným. Musím povedať, že sa vždy snažím priblížiť predstave zákazníčky čo najviac, aby bola spokojná,“ vysvetľuje.

Tvorba jedného originálneho kúsku pritom nie je pár minútová záležitosť. „Čo sa týka súťažných topánok pre fitness alebo napríklad spomínaný pole dance, musím ich najprv buď objednať, alebo mi zákazníčka pošle svoje. Keď mám topánky, musím odmastiť a zdrsniť povrch, aby na ňom lepšie držalo lepidlo,“ vysvetľuje Lenka Šimková.

Lepidlo, ktoré používa je špeciálne určené na kamienky a je vhodné na viaceré povrchy. Následne ním kúsok po kúsku natiera plochu, na ktorej majú byť umiestnené kamienky a postupne ich ukladá. „Čo sa týka kamienkov, najlepšie sa mi ukladajú voskovou paličkou a zdobenie jednej topánky trvá okolo 6-7 hodín. Na pár topánok si dávam zvyčajne týždeň, ale závisí to od počtu objednávok, ktoré práve mám,“ dodáva Lenka. Takáto práca vie byť namáhavá pre oči a tiež chrbticu a preto sú nutné aj dostatočné prestávky pri niekoľkohodinovom zdobení.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Viac hobby ako práca

Odozva na Lenkinu prácu je dobrá a veľa ľudí si uvedomuje, že je to veľmi piplavá práca, pri ktorej treba byť trpezlivý. „Viem, že keby ma to nebavilo a nenapĺňalo, vykašľala by som sa na to už na začiatku, ale pre mňa je to neuveriteľný relax,“ hovorí Lenka. Pri kamienkovaní nemyslí na starosti a vďaka tomu je to pre ňu skôr hobby ako práca. Napriek všetkému je to však zodpovednosť, Lenka chce, aby všetky jej zákazníčky boli na 120% spokojné a do všetkých výtvorov dáva kúsok seba.

„Myslím, že z rodiny mi fandia hlavne rodičia, ktoré mi od mala hovorili, aby som si v živote našla niečo, čo ma bude baviť. Potom ide všetko ľahšie, človek je viac spokojný a pozitívny,“ vysvetľuje Lenka. Vlastný biznis Lenke dal aj osobitý pohľad na ľudí, ktorí to skúšajú tiež. „Myslím, že určte netreba mať strach prekonávať samého seba. Keď budete na niečom pracovať a budovať to od začiatku, tak to vyjde. Samozrejme netreba mať veľké oči a myslieť si, že to pôjde hneď,“ radí Lenka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Nápady sú stále

Všetko má podľa Lenky svoj čas a ľudia by nemali zabúdať na pokoru, ktorá je pri tvorení vlastného biznisu tiež dôležitá. „Sama pred sebou mám čisté svedomie, že neberiem objednávky ako samozrejmosť a vážim si každú jednu. Je mi cťou, že dievčatá nosia veci, ktoré im skrášlim alebo si obúvajú moje topánky na súťažiach na Slovensku, v Česku alebo v zahraničí,“ dodáva Košičanka. Sama si poriadne uvedomila, čo všetko už vytvorila až keď bola na súťaži vo fitness v roku 2019 a videla dievčatá, ktoré pózovali v jej topánkach.


Najlepší slovenský kulturista: Michal začínal v malej dedinskej posilňovni, dnes jeho svaly obdivuje sám Schwarzenegger


„Ani zďaleka to ešte nie je rozbehnuté tak, ako by som chcela, ale všetko má svoj čas,“ uvedomuje si Lenka, ktorá sa postupne bude snažiť o rozšírenie povedomia o svojom biznise aj v zahraničí. „Nápadov mám veľmi veľa, postupne chcem ďalej rozširovať ponuku a prichádzať stále s niečím novým a teda dúfam, že sa mi to podarí. Som preto veľmi rada aj za tento rozhovor,“ hovorí na záver Lenka Šimková. Budeme Lenke v plnení jej sna aj naďalej držať prsty!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⭐️Lili Diamonds⭐️ (@lilidiamonds_),

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame