Najlepší slovenský kulturista: Michal začínal v malej dedinskej posilňovni, dnes jeho svaly obdivuje sám Schwarzenegger

Michal Križánek patrí medzi najlepších kulturistov.

Michal Križánek preberal cenu z rúk Arnolda Schwarzeneggera už niekoľkokrát (Zdroj: EastLabs Photo/ Jakub Csontos)

#Keď sa povie meno Michal Križánek, takmer každý priaznivec kulturistiky vie, ktorá bije. Aktuálne najlepší kulturista, ktorý zaujal svojím svalovým rozvojom nielen Slovákov. Michalove pozoruhodné svaly už niekoľkokrát obdivoval takisto sám Arnold Schwarzenegger a slovenská superhviezda má na konte aj titul profesionálneho majstra sveta. Ako teda dosiahol svalový rozvoj, vďaka ktorému dokáže poľahky porážať tých najlepších kulturistov z celého sveta? Aj o tom hovoril Michal v našom rozhovore.

Začínal v skromnej posilňovni

„Začínal som skoro ako každý mladý chalan. Chcel som mať svaly a páčiť sa dievčatám,“ začína rozprávať Michal Križánek. V dedine, v ktorej vyrastal, navyše veľmi na výber nemal, keďže sa tam veľa športov nerealizovalo. „Takže som začal cvičiť u nás v skromnej posilňovni, ktorú vybudovali starší chalani v miestnej klubovni. Mal som vtedy pätnásť rokov,“ spomína Michal.

Po rokoch cvičenia sa začínal stretať s dobrými ohlasmi u ľudí a mnohí pri pohľade na Michalove svaly vedeli, že kulturistika by preňho mohla byť to práve orechové. „Už si ani nespomínam, kto všetko mi vravel, že mám na to, aby som skúsil súťaženie, lebo tých ľudí bolo veľa,“ hovorí Michal.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Križo Križánek (@ifbb_elitepro_michal_krizo),

Od začiatku neprehliadnuteľný

Po prvýkrát súťažil Križánek v Michalovciach na súťaži Extrifit Cup. To bolo ešte v roku 2017 a ako mnohí začínajúci športovci, aj Michal má na svoju prvú súťaž rozpačité spomienky. „Keďže to bola moja prvá súťaž, absolútne som nevedel, čo sa bude diať,“ spomína Michal. Napriek množstvu vecí, ktoré je potrebné v deň súťaže pred nástupom na pódium zvládnuť, bol jednoducho neprehliadnuteľný a podľa niektorých bol už vtedy o triedu lepší ako jeho súperi.

„V Michalovciach som vyhral svoju kategóriu a napokon som získal aj absolútne víťazstvo,“ dodáva. Po definitívnom rozdelení federácií IFBB Pro a IFBB International sa Michal rozhodol pokračovať vo federácii IFBB International. Tým síce stratil možnosť bojovať o súťaženie na pódiu súťaže Mr. Olympia, no získal možnosť po niekoľkých cenných víťazstvách prestúpiť medzi profesionálných kulturistov a súťažiť v divízii Elite PRO.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Križo Križánek (@ifbb_elitepro_michal_krizo),

Arnold ho má rád

Medzi najprestížnejšie súťaže v tejto federácii patrí okrem profesionálnych majstrovstiev sveta aj Arnold Classic Africa a Arnold Classic Europe. „Na tieto súťaže mám najlepšie spomienky, pretože som vyhral všetky, na ktorých som sa zúčastnil,“ hovorí Michal. Okrem prestížnosti vyzdvihuje hviezda slovenskej kulturistiky aj organizačnú stránku celej súťaže, ktorá býva často spojená s výstavou rôznych firiem vyrábajúcich športové oblečenie, výživu a doplnky.

Od roku 2017 nasledovala šnúra víťazstiev a Michal získal status „neporaziteľný“. Súperov valcoval na každej súťaži a nikto nepochyboval, že Michal dokáže vyhrávať znova a znova. „Najradšej spomínam práve na svoj prvý Arnold Classic Europe v Barcelone, kde som vyhral v roku 2018. Najlepšia bola tá atmosféra po súťaži, keď sme oslavovali s mojím trénerom a členmi výpravy zo Slovenska. Ten smiech bol na nezaplatenie,“ spomína Križánek.

Na súťažiach spojených s menom Arnold Schwarzenegger sa pravidelne zúčastňuje aj sám Arnold, pozorne sleduje profesionálov na pódiu a keď sa mu forma niektorého kulturistu páči, dáva to patrične najavo. A na ikone kulturistiky sme už neraz videli, že práve Michalova forma sa mu páči. Okrem toho sa fotka Michala Križánka dostala aj do úspešného videa, v ktorom sám Arnold prestavuje svoj aktuálny tréning a jedálniček.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Križo Križánek (@ifbb_elitepro_michal_krizo),

Aj prehra mnoho naučí

Po dlhej šnúre zlatých medailí však na jeseň 2019 prišla prehra, ktorá prekvapila nielen samotného kulturistu, ale aj stovky fanúšikov. „Vlastne som si z toho nič nerobil, ale mrzelo ma, že som prišiel o peniaze,“ smeje sa Michal. Ako obhajca titulu majstra sveta profesionálov z roku 2018 prehral v boji o pódiové umiestnenie a na súťaži v Tarragone skončil štvrtý. „Naučil som sa, že musím na súťaže chodiť pripravený na 110 %, pretože ak sa niečo pokazí, stále ostáva 100 % na výhru. Teraz už viem, že mám viac oddychovať a počúvať svojho trénera,“ dodáva Križánek.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Križo Križánek (@ifbb_elitepro_michal_krizo),

Vďaka exhibíciám videl kus sveta

Michal svoju skvelú formu už neraz ukazoval aj na exhibíciách po celom svete. Na pódiu vtedy vystúpi nesúťažne a fanúšikom predvedie svoju exhibičnú pózovaciu rutinu. „Pravdupovediac ma exhibície bavia niekedy viac a niekedy menej. Závisí to od toho, kde to je a koľko fanúšikov sa príde pozrieť.“  Zo svojich najobľúbenejších exhibícií vypichol najmä tie v Indii, Mexiku, Nemecku a na Slovensku vo Vranove nad Topľou na Amix Patriot Fitness Weekende v jeseni 2019. „Baví ma, keď fanúšikovia híkajú,“ smeje sa Michal.

A aj napriek tomu, že sa stal vo svete kulturistiky hviezdou a cestuje po podujatiach, na ktoré mnohí ani nemyslia, so súpermi problém nemá. „V backstagei medzi sebou všetci vychádzame a rozprávame sa. Je tam veľa chalanov z Česka, s ktorými si dobre rozumiem, ale nerobí mi problém dohovoriť sa so všetkými, pretože skoro každý ovláda základy angličtiny.“ Hodnotiť formu svojich súperov však Michal nechce a necháva to výlučne na rozhodcov. „Ja sa v prvom rade sústredím na seba,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Križo Križánek (@ifbb_elitepro_michal_krizo),

Lietanie s takým svalovým objemom je náročné

Michal vedie aj napriek tomu, že je špičkový kulturista, bežný život. Chodí do práce a spolu s priateľkou vychováva dve mladé slečny. Ako teda vnímajú to, že ich otec dokázal zaujať pozornosť najlepších kulturistov všetkých čias a domov nosí zlaté medaily zo súťaží po celom svete? „Ja sa necítim ako hviezda a ani ju zo seba nerobím, čiže si myslím, že to dievčatá vôbec nevnímajú. Ale, samozrejme, sa v škole a medzi kamarátmi pochvália, že majú svalnatého tatka,“ smeje sa Michal.

Na obrovskom svalovom objeme však už stihol nájsť aj negatíva. „Najväčším negatívom je cestovanie a lietanie.“ Podobne je to aj s oblečením a Michal si nerobí nádeje, že na svoje veľké paže nájde oblek v bežnom obchode. „Oblek mám samozrejme na mieru. S týmto vecami poväčšine nemám problém, keďže viem, kde mám nakupovať, alebo mám na to sponzorov,“ hovorí s úsmevom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Križo Križánek (@ifbb_elitepro_michal_krizo),

Ak chceš svaly, radí jesť

Čo by poradila kulturistická hviezda zo Slovenska chlapcom, ktorí chcú nabrať svaly? „Poradil by som im v prvom rade, nech veľa jedia. Je v podstate jedno čo. A nech makajú a vydržia,“ radí Michal. Po čase sa podľa neho ukáže, či sa oplatí formovať postavu naďalej a začať upravovať stravu. „Ak sa ukáže, že to nebude forma hodná súťaží, dá sa pokračovať len pre zdravie a pre seba. Nech sa mladí nedajú odradiť neúspechom ani drobnými zraneniami. To všetko k tomu patrí,“ dodáva Križánek.

Sám aktuálne trénuje šesťkrát do týždňa a každú svalovú partiu precvičuje raz do týždňa. „V pondelok cvičím hrudník, v utorok kvadricepsy, v stredu precvičím chrbát, vo štvrtok ramená, v piatok biceps a triceps a v sobotu cvičím hamstringy a lýtka. Brucho cvičím hocikedy v týždni ako doplnkový cvik,“ opisuje.

Aj keď sa niekomu môže zdať, že Michal dosiahol všetko, čo mohol, dostal sa medzi špičku vo svojom obore a je úspešný, jeho sen mnohých prekvapí. „Mojím najväčším snom je mať sen,“ smeje sa Michal. „Ja žijem pre prítomnosť. Nepozerám sa až tak ďaleko dopredu, no samozrejme by som chcel mať zdravú rodinu, o ktorú bude dobre postarané,“ vysvetľuje na záver.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame