Denisa svojím štýlom zmenila tanečnú scénu na Slovensku: Exotické pohyby, aké tu pred tým neboli!

Tanečnica Denisa Mzungu

Afro tanečnica Denisa Mzungu (Zdroj: súkromný archív)

#Denisa Mrvová je rodená Bratislavčanka. Má sviežich 26 rokov, ale ako sama hovorí, mnohí jej tipujú 17. Priznáva, že hudba jej robí dobre a tanec ešte lepšie. Do slovenskej tanečnej scény priniesla moderné africké tance ako coupé décalé, kuduro, ndombolo, afrohouse či azonto. Založila zoskupenie D’AFROGANG, s ktorými pracuje na rôznych projektoch. Organizuje workshopy a učí tanečné lekcie. My sme sa túto krásku rozhodli vyspovedať.

Odkedy u teba prepukla láska k tancovaniu?

Tanec ma bavil už od škôlky, ale až pri ére úspešnej TV šou Miliónový tanec išlo do tuhého.

Dá sa povedať, že si tanečníčka na plné obrátky a živíš sa tým, alebo je to pre teba skôr hobby?

Tancu sa venujem nejakým spôsobom každý jeden deň, ale nemôžem povedať, že by ma plnohodnotne živil. Rada robím veci prirodzene a nechávam ich plynúť. Ak budem schopná z príjmov z tanca žiť (aj dlhodobo šetriť) – super! Ak nie, nevadí. My, niektorí tanečníci, dokonca cítime vyhasnutie iskričky hneď, ako sa tanec stane naším jediným zdrojom peňazí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DΞNISA | D’AFROGANG (@denisamzungu),

Dá sa vôbec tancovaním na Slovensku uživiť? Ak to nie je tajomstvo, v akej priemernej cenovej rovine sa pohybujú odmeny pre tanečníkov za jedno vystúpenie?

Zo skúseností a pozorovaní slovenského okolia rozumiem, že z tanca sa dá vyžiť, avšak len v tom prípade, ak vlastníte tanečnú školu/agentúru, alebo full-time vyučujete tanec. Čo sa týka vystúpení, na Slovensku dostávam väčšinu vystúpení cez agentúru @mondance.sk, takže ja už len dostanem informáciu o tom, koľko je platené mne osobne. Je tam mnoho faktorov, ktoré cenu ovplyvňujú – dĺžka tanca, počet tanečníkov, počet vstupov a mnoho iných.

Akými štýlmi si si prešla až kým si zakotvila pri aktuálnom „afro tanci?

Začalo to nejakým wanna-be latinom, počas éry Miliónového tanca začal hip-hop, house, lockin a poppin u Laciho Strika. Po ôsmich rokoch trénovania týchto štýlov som prešla na jamajský dancehall, salsu a waacking.

Máš pocit, že si obklopený idiotmi? Vtipná príručka zmení tvoj pohľad na vec

V jednom z rozhovorov si povedala, že srdce máš v Afrike. Čo to znamená?

To som možno prehnala (smiech). Ale nie, africká hudba a tanec vo mne vyvolávajú výnimočné a vždy pozitívne emócie. Aj zážitky v Afrike najmä s deťmi, sú určite dôvodom.

Ty si veľká milovníčka africkej kultúry a hudby. Čo sa ti na nej tak páči?

Živelnosť, energia, pozitívnosť, niekedy dokonca aj humor, ktorý vznikol ako odozva na tragické udalosti. Ten bol použitý ako prostriedok na zabudnutie toho, čo človeka ťaží.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DΞNISA | D’AFROGANG (@denisamzungu),

Používaš aj umelecké meno – Denisa Mzungu. Ako si k nemu prišla a čo znamená?

Práve som vo fáze zmeny tohto mena. Slovo Mzungu som prvý krát počula v Keni. Volali ma tak lokálni obyvatelia. Znamená cudzinec, beloch, cestovateľ.

Vieš si predstaviť aj život v Afrike? Ak áno, kde konkrétne?

Skôr nie. Ja považujem svoje dni za dobré ak sú produktívne a plné aktivít. Vo veľkomestách ako Akra alebo Abidžan preprava z jedného miesta na druhé trvá extrémne dlho. Bola som schopná vybaviť jednu vec denne, aj to bol úspech.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DΞNISA | D’AFROGANG (@denisamzungu),

V zahraničí si pomerne populárna, na Slovensku zrejme až tak nie. Čím to podľa teba je?

Jedným z dôvodov je to, že tento žáner hudby a tanca u nás stále nie je až tak populárny ako napríklad v UK, Francúzsku, Belgicku, Portugalsku, USA, a samozrejme, v Afrike. Druhým možno aj to, že na sociálnych sieťach používam anglický jazyk a nie som akoby len zameraná na slovenských divákov.

Kto je tvojím vzorom v tancovaní?

Fuuu tých je kopec! Takou dlhodobou inšpiráciou sú určite tanečníčky z Pobrežia Slonoviny Falone Bagboda a Petite Zota.

Tancuje sa ti lepšie samej alebo v skupine? Ako vnímaš tento rozdiel?

Jednoznačne v skupine! Tanec je o interakcii. Tá chýba ak stojím sama pred zrkadlom. Je to zábavnejšie.

Aká je životospráva profi tanečníčky? Sú veci, ktoré nesmieš, niečo čo musíš obmedzovať a naopak, sú veci, ktoré si musíš dopriať?

Treba piť veľa vody, mať dostatok spánku a posilňovať časti tela, ktoré pri tanci až tak nepoužívame a naťahovať sa. Netreba zabúdať ani na relax. Čo sa týka stravy, každý človek nech papá to, čo mu vyhovuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DΞNISA | D’AFROGANG (@denisamzungu),

Máš pred vystúpením aj stres? Ako ho zvládaš?

Mám stres, ale len minimálny a dokonca príjemný. Zistila som na sebe dokonca, že keď stres pred vystúpením nemám, tak nie som dostatočne sústredená a vtedy som náchylná k omylom v choreografii. Takže taký zdravý stresík je fajn.

Pre aké známe tváre si už tancovala a pre koho je tvojím snom tancovať?

Známe pre Slováka možno nebudú, ale mala som tú možnosť vystupovať v Londýnskej O2 aréne s interpretom Wizkid, v Paríži so Serge Beynaud, na Pobreží Slonoviny s Magic System. Zo slovenskej scény som spolupracovala s B-complex, objavila som sa v klipoch od Medial Banana, Veronika Strapková, Rytmus a Laris Diam, nedávno sme točili pre Petra Pana a Kaliho.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa DΞNISA | D’AFROGANG (@denisamzungu),

Koronakríza a tanec. Ako si vnímala túto situáciu? Nebála si sa, že táto pandémia definitívne odpíše umelcov – tanečníkov?

Kdeže, práveže nám to otvorilo nové dvere on-line sveta. Tanečníci začali praktizovať on-line lekcie, natáčať tutoriály a dokonca aj on-line vystúpenia.

Uvažovala si nad tým, čo budeš robiť o 5, 10, 15 rokov? Vieš si predstaviť, že by si raz s tancom úplne skončila?

Ja som celkom flexibilná a rada sa učím novým zručnostiam, takže nebránim sa inej kariére ak na to príde. Viem ale, že s tancom ako takým nikdy neskončím. Nechcem. To jednoducho patrí k hudbe a hudba patrí k životu.

Akým mottom sa v živote riadiš?

Nebude to žiadne komerčné a cool-znejúce motto. Úprimne, chcem (aj sa mi to darí), aby čo najviac ľudí zistilo, aká skvelá vec je ten náš tanec každodenný.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame