#Rozhodol si sa vymeniť svoje auto so spaľovacím motorom za ekologický elektromobil? Dnes má už skoro každá automobilka vo svojej ponuke model s čisto elektrickým pohonom. Vybrať si spomedzi všetkých možností tak môže byť náročné. Aby sme ti voľbu trochu uľahčili, prinášame ti prehľad tých najdôležitejších vecí, ktoré by si si mal všímať.
Spotreba elektriny
Veľa ľudí pri výbere elektromobilu hľadí najmä na dojazd. Ten však ide ruka v ruke so spotrebou. V technických údajoch každého vozidla by malo byť uvedené, aká je spotreba elektrickej energie v kWh pri nízkom, strednom či vysokom zaťažení.
Veľakrát sa však stáva, že výrobcom uvádzaná spotreba sa dá v skutočnej premávke dosiahnuť len veľmi ťažko. Preto si pred kúpou prezri testy daného modelu, v ktorých novinári alebo majitelia otestovali realistickú spotrebu.
Dojazd si vypočítaš jednoducho
Keď už poznáš spotrebu, vieš si ľahko vypočítať, aký dojazd bude mať elektromobil, keď budeš na ňom jazdiť ty. Stačí si v technických parametroch nájsť čistú využiteľnú kapacitu akumulátora v kWh a vydeliť ju spotrebou elektriny na 100 km. Keď výsledok vynásobíš číslom 100, dostaneš skutočný dojazd v kilometroch.
Príklad: Ak má elektromobil spotrebu 16 kWh/100 km a baterku s využiteľnou kapacitou 50 kWh, dojazd vypočítaš podľa vzorca 50/16 krát 100. V tomto prípade bude dojazd 312,5 km.
Aerodynamika robí svoje
Keď chceš svoje elektrické auto používať aj na dlhšie trasy, odporúčame model s aerodynamickou karosériou. Ten bude mať nízku spotrebu, a teda aj dlhý dojazd na jedno nabitie. SUV modely sú síce štýlové, no pri vyšších rýchlostiach majú zvyčajne pomerne vysokú spotrebu.
Spôsob vykurovania
Na spotrebu a dojazd elektromobilu do veľkej miery vplýva aj spôsob kúrenia. Cenovo dostupnejšie modely zvyčajne využívajú jednoduchšie odporové vykurovanie, ktoré má pomerne vysokú spotrebu elektriny. Keď si budeš v aute kúriť, dojazd môže klesnúť aj o niekoľko desiatok kilometrov.
Ideálnou voľbou sú elektromobily, ktoré majú kúrenie riešené tepelným čerpadlom. To má vysokú efektivitu a nízku spotrebu elektriny. Pri jazdení sa tak zbytočne nebudeš musieť obmedzovať a môžeš si zakúriť na takú teplotu, aká ti najviac vyhovuje. A to bez toho, aby ti radikálne klesol dojazd.
Nabíjací výkon
Čím vyšší nabíjací výkon elektromobil podporuje, tým rýchlejšie sa nabije. Kým pri jednosmernom nabíjacom výkone (DC) 50 kW sa auto nabije napríklad za jednu hodinu, pri výkone 100 kW to bude teoreticky len 30 minút. Ak sa ti teda nechce zbytočne dlho čakať na verejných nabíjačkách, uprednostni model s čo najvyšším jednosmerným nabíjacím výkonom.
Pozornosť venuj tiež maximálnemu striedavému nabíjaciemu výkonu (AC). Ten ti napovie, ako rýchlo sa bude vedieť tvoje auto nabiť z domáceho wallboxu.
Nastavenie nabíjania
Všímaj si, ako sa dá v danom modeli nastavovať nabíjanie. Pokrokovejšie elektromobily ti dovolia nastaviť časy, kedy sa má nabíjanie zapnúť a vypnúť. Zvoliť si môžeš tiež automatické prerušenie nabíjania pri dosiahnutí určitého percenta nabitia. Napríklad, keď bude baterka dobitá na 80 %. Tým môžeš predĺžiť jej životnosť, keďže pri pravidelnom nabíjaní na 100 % sa rýchlejšie opotrebúva.
Stretnúť sa môžeš tiež s ovládaním nabíjania na diaľku, cez smartfón. Všetky tieto funkcie ti výrazne uľahčia spolužitie s elektromobilom.
Záruka na batériu
Na záver si zisti, akú záruku poskytuje výrobca na batériu. Väčšina značiek garantuje, že počas 8 rokov alebo 160 000 km si akumulátor zachová minimálne 70 % svojej kapacity. Čím dlhšia záruka, tým lepšie pre teba.
Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.
Zdieľať na
Zdieľaní