Kto je Mikaela Shiffrinová? Najväčšia súperka Petry Vlhovej zvládala v 11 rokoch to, čo sa učili dospelí lyžiari

Mikaela Shiffrinová

Kto je Mikaela Shiffrinová? Jej príbeh ťa rozhodne namotivuje! (Zdroj: Instagram.com/mikaelashiffrin)

#Patrí k najlepším lyžiarkam na svete. Jej úspechy sa zhmotnili do podoby 14 medailí zo svetových šampionátov a zimných olympiád dokopy, nehovoriac o štyroch zlatých glóbusoch, vďaka čomu vyrovnala aj rekord jej krajanky Lindsey Vonnovej. Zoznám sa, toto je famózna Mikaela Shiffrinová!

Úspešne sa zdokonalila v rýchlostných disciplínach a stala sa jedinou lyžiarkou, ktorá vyhrala preteky Svetového pohára vo všetkých šiestich disciplínach: slalome, obrovskom slalome, zjazde, super-G, kombinovanom aj paralelnom slalome.

VIZITKA:
Celé meno:  Mikaela Pauline Shiffrin
Vek:  27 rokov (narodená 13. marca 1995 Vail, Colorado, USA)
Charakteristika: americká lyžiarka
Najznámejšie disciplíny: slalom, obrovský slalom, super-G

Nebála sa, že spadne

Ako to už u väčšiny športovcov býva, Mikaelu priviedli k lyžovaniu rodičia, ktorí sa mu v mladosti tiež aktívne venovali. Ona s ním začala už v útlom predškolskom veku. Mikealu aj jej brata rodičia od mala viedli k rôznym športom. Vyrastala v Colorade, kde mala dokonalé podmienky na to, aby sa jej talent mohol plne rozvíjať.

Zaujímavosťou je, že od mala neabsolvovala žiadny špeciálny výcvik. Často len napodobňovala to, čo robili jej rodičia na svahu a takto sa aj naučila jazdiť. Výhodou bolo, že sa už ako dieťa nebála pádov či zranení, no hlavne bola silne motivovaná.

Zatiaľ čo sa jej spolužiaci roztrieďovali do skupín na začiatočníkov a mierne pokročilých, ona už ako škôlkarka dokázala na jednom zo školských lyžiarskych sústredení predviesť taký dokonalý zjazd, že jej tréneri a učitelia povedali: „Pre teba nemáme skupinu.“

O niekoľko rokov na to dokázala tesne pred šestnástymi narodeninami umiestniť ako prvá na pódiu vo svetovom pohári. Tým len potvrdila, že do budúcna ju bude veľmi ťažké premôcť. Úspešná lyžiarka sa musela s rodinou častou sťahovať kvôli práci rodičov, ktorí dlhodobo pôsobili v zdravotníckom sektore.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Najprv ich znásilnil, potom vydieral: Ženy sa rozhodli prehovoriť o sexuálnom obťažovaní v Hollywoode

Dokázala viac než dospelí okolo nej

Do tréningov však bola ochotná dávať všetko a obetovala tomu aj čas strávený v škole. Keďže v nej videla rodina aj učitelia potenciál, dohodli sa, že sa bude učiť podľa individuálneho plánu z domu. Shiffrinová sa tak mohla naplno zamerať na dosiahnutie svojich najvyšších cieľov v lyžovaní.

Jeden z jej prvých trénerov priznal, že Mikaela zvládala vo veku 11 rokov také veci, na ktorých on pracoval ešte aj na sklonku kariéry. Tvrdá drina na seba nenechala dlho čakať a prišli už spomenuté úspechy – svoj debut absolvovala u našich českých susedov v Špindlerovom Mlýne a na prvú trofej siahla o niekoľko mesiacov neskôr.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mikaela Shiffrin ⛷💨 (@mikaelashiffrin)

Prvé miesto získala vo Winter Parku v Colorade, kde dokázala bravúrnou jazdou s prehľadom schovať do vrecka o generáciu staršie športovkyne. Stala sa tak zároveň najmladšou americkou lyžiarkou, ktorá dokázala vyhrať.

Štvornásobná olympionička Sarah Schleperová nešetrila na krajanku pri debute chválou a superlatívmi. Pred zjazdom jej dala pár rád a po pretekoch povedala, že Schiffrinová na ňu pôsobila vyzretejšie, než bola ona sama v jej veku.

Prvý svetový šampionát ukončila táto šampiónka ako absolútna víťazka už v osemnástich rokoch. Rok na to ju čakala olympiáda v Soči, kde sa na ňu upierala najväčšia pozornosť aj z dôvodu neúčasti ďalšej Američanky Lindsey Vonnovej.

Vytúžené olympijské zlato

Shiffrinová nesklamala – vyhrať na olympijských hrách bolo totiž jej snom od detstva. Vtedy jej pri nohách ležal celý svet a nikto nepochyboval, že bude šliapať na päty aj Vonnovej. Fanúšikov si získala nielen spôsobom, akým sa dokázala vypracovať na vrchol, ale hlave bojovnosťou, mentálnou silou a chirurgickou precíznosťou pri zjazde. Jej rodičia priznali, že za úspech z veľkej časti vďačí aj tomu, ako je schopná sledovať a analyzovať jazdu svojich protivníčok.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plánuješ svoju prvú hypotéku? Odborníčky radia, ako postupovať, aj koľko peňazí potrebuješ

Mikaela si však fanúšikov získava aj svojím sympatickým zjavom a prirodzeným vystupovaním na televíznych obrazovkách. Preslávila sa aj tým, že pred štartom si často dávala púšťať pesničku Get Lucky od Daft Punk, ktorá sa pre ňu stala ikonickou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mikaela Shiffrin ⛷💨 (@mikaelashiffrin)

Nestretla sa vždy s chválou a pochopením

Mikaela už ako tínedžerka sedávala často za počítačom v otcovej pracovni a prehrávala si videá rivaliek na svahu, aby mohla zanalyzovať techniku ich jazdy a objaviť ich slabiny. A ani súperky ju nešetrili. Čo je však najhoršie, ani lyžiarky z vlastného tímu k nej neboli vždy milé. Hoci sa očakávalo, že staršie kolegyne ju budú mentorovať a povzbudzovať, stretla sa so závisťou a neprajnosťou.

Rodina však nechcela, aby sa mladej talentovanej lyžiarke dostávalo zlých príkladov, preto sa rozhodla na svetovom turné dcéru sprevádzať. Mikaela tak nebývala už so svojimi nepomerne staršími spoluhráčkami, ale so svojou mamou Eileen, ktorá jej bola vždy oporou.

Roky plynuli a z Mikaely sa stala lyžiarska hviezda svetového formátu, ktorá má na konte množstvo prestížnych víťazstiev. Málokto jej dokázal konkurovať. Pohoreli veľké mená, no za jej najväčšiu konkurentku a premožiteľku možno nepochybne označiť Slovenku Petru Vlhovú, ktorá je Shiffrinovej najviac rešpektovanou rivalkou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mikaela Shiffrin ⛷💨 (@mikaelashiffrin)

Čo stojí za jej úspechom?

Na najvyššej úrovni lyžiarskych pretekov rozhodujú o triumfoch zlomky sekúnd. Nielen bežní ľudia, ale aj odborníci sa často pýtajú, aký je Američankin recept na úspech a takú dokonalú jazdu. Občas to vyzerá, akoby sa narodila s lyžami prirastenými k nohám. Viacero špičkových znalcov sa zhodlo, že za jej jazdou je viacero faktorov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček najlepších vianočných piesní: Navodia tú správnu atmosféru, máš radšej slovenské alebo zahraničné?

Podľa portálu Sports Illustrated skvele reže oblúky, má vždy pevný postoj a dokáže sa postarať o to, aby gravitácia pracovala v jej prospech tak, že primerane vyvíja tlak na lyže. Zaujímavosťou je, že už od detstva si na prilbu necháva nalepiť skratku „ABFTTB“, čo v preklade znamená „Always Be Faster Than The Boys“ (Vždy buď rýchlejšia ako chlapci).

Podporu hľadá v rodine

V súkromnom živote je Mikaela veľmi rodinne založená. Nečakaná strata otca v roku 2020 naštrbila jej výkony v danej sezóne. Avšak, po neúspechoch sa vrátila na svah silnejšia, pretože podľa jej slov by si to tak jej otec určite prial. Darí sa jej aj v láske. Už dlho tvorí pár s nórskym lyžiarom Aleksandrom Aamodtom Kildem, ktorý jej bol práve v týchto ťažkých chvíľach oporou.

Dodržiava striktný spánkový režim, dokonca si aj cez deň rada zdriemne na dve hodiny. Záleží jej na tom, aby sa pri spánku cítila čo najpohodlnejšie. Vždy musí mať kvalitný matrac, vankúš a jej obľúbenú deku, s ktorou všade cestuje. Okrem športu ju baví tanec, hrá na klavír či gitaru, rada spieva a hrá spoločenské hry zamerané na slovnú zásobu.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sportsilustrated.com, theguardian.com, ispo.com, olympics.com
Odporúčame