Ktorý raper zo Slovenska urobil najväčší progres za rok 2022?

Najväčší progres v roku 2022

Najväčší progres rapera v roku 2022 (Zdroj: FNC / https://www.instagram.com/miskopipisko )

#Portál Generaciarapu tvoria 4 ľudia, ktorí sa zaoberajú rapovým žánrom už niekoľko rokov a pracovali pod značkami ako Ruka Hore, The Mag, RedBull či Hip Hop Žije. Tieto rebríčky a výbery môžete považovať za subjektívne vyjadrenia jednotlivcov, ktorí sa písaním o rape čiastočne aj živia. Nie je to žiadne súperenie, len naše vyjadrenie na rap, ktorý milujeme.

Po rebríčku TOP 10 slovenských rapových albumov za rok 2022, sme si dnes pre teba pripravili taký menší výber na rapera/, ktorý urobil podľa nás najväčší progres za rok 2022. V praxi to znamená, že sa posunul o niekoľko levelov, vydal skladby alebo album, ktoré mali váhu a bolo jasne cítiť, že sa daný raper zlepšil, prípadne vylepšil svoju formulku v rape.

Zároveň opäť pripomíname, že ceníme každého, kto robí hudbu a snaží sa vyjadriť myšlienky cez svoje tracky, preto nebuď smutný, ak sa tu neobjavil tvoj obľúbený interpret. Pokojne nám napíš komentár, ako dopadol rok 2022 podľa teba, budeme radi. Poďme na to.

redakcia generacia rapu
Jakub, Edy, Vavi, Stano, to je redakcia Generacia Rapu (Zdroj: Archív)

Ktorý raper zo Slovenska podľa teba ukázal za rok 2022 najväčší posun a prečo? 

Jakub:  Budem sa síce opakovať, no za mňa jednoznačne Porsche Boy, ktorý svojim albumom zbúral všetky predsudky vytvorené okolo jeho osoby. Album je úprimný, má pre mňa až nečakaný náboj a emóciu, vracia sa ku koreňom, počujeme tu síce nový zvuk, progresívne new school mená a producentov, no v niektorých fázach s tvrdším flowom a prejavom, čo by som pred releasom netipoval. Za Porscheho som veľmi šťastný a keď sa zvykne v kariérach hovoriť o tzv. zlome, tak ten týmto albumom podľa mňa prišiel. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nerieš dokonalo ovládli Martin: Good vibes, kvalita a nesmrteľných „10 minút“ (REPORT)

Edy: Za mňa je to viacero mien, no bol by hriech, ak by som nenapísal mená Porsche Boy a Wen. Obidvaja vydali albumy, ktoré majú váhu a nestratia sa v čase aj po dlhšom období. Zamerali sa na všetky aspekty, ktoré majú predpoklad na to, aby si bol v takmer každom playliste. Technika rapovania, štýl, hudby, videoklipy, príbeh = jednoducho všetko. Vytvorili niekoľko hitov, ktoré ovládali nielen rebríčky na Spotify, ale zasiahli napríklad aj TikTok. Určite ste videli skladbu „mhm“ na každom kroku, rovnako ako ja. Som nesmierne rád, že raprezent z východu Slovenska sa dostáva do celej republiky, a že to nie je len o Haha Crew. Mimo nich by som spomenul ešte mená ako Luca Brassi10x a Shimmi.

Vavi: Keď je reč o celkovom posune, vyzdvihol by som Frayera Flexkinga. Stále sa nájde veľa ľudí, ktorí si ho nepustia iba z princípu, koniec koncov, je to vec vkusu. Andreas sa ale pohol dopredu výrazným spôsobom. Vydal niekoľko kvalitných singlov, objavil sa na spoluprácach, ktoré rezonujú, a predovšetkým publikoval druhý sólový album, ktorý nesie názov HOODBA. Tam to ale nekončí, okrem hudobnej tvorby a koncertovania sme ho mohli vidieť až v dvoch boxerských zápasoch v rámci Fight Night Challenge, keď najprv prehral s Refewom a v závere roka zdolal Barona. Frayer buduje samého seba a cítiť, že dozrieva nielen hudobne, ale aj ľudsky. Okrajovo by som dal shout out aj menám ako Chio, Saul, Porsche Boy, Shimmi, Duch či sak10denz, mám pocit, že idú správnym smerom.

Stano: Ja by som taktiež za rapera s najväčším progresom označil Frayera Flexkinga. Svojím druhým sólo albumom HOODBA dokázal, že v rape opäť viac dozrel, vie pustiť bary von hocijakým štýlom a cíti sa doma v hocijakej polohe. Nielen hudobne, ale aj výkonom vo FNC nám opäť dokázal, že nemá iba veľké reči, ale pod všetko sa vie podpísať aj skutočnými skills. A napriek tomu, že nie všetko čo robí, je úplne moja šálka kávy, v tomto smere ho určite cením asi najviac. 

Vybrali sme TOP 10 rapových albumov za rok 2022 (Slovensko)

 

Odporúčame