Kto je Natália Pažická? Z milovníčky konzumu sa stala greenfluencerka bojujúca za čistejšiu planétu

Natália Pažická

Kto je Natália Pažická? (Zdroj: Facebook/nataliapazicka.panpage)

#V živote niekedy zažijeme situácie, ktoré nás zmenia na nepoznanie a nasmerujú náš život na úplne iné cesty. Sympatická Natália bola od detstva modelkou, ktorá sa často objavovala na svetových obálkach časopisov oblečená do tých najznámejších módnych značiek.

Jedného dňa však zažila moment, ktorý ju utvrdil v tom, že toto nie je to, čo chce v živote robiť. Aj napriek tomu, že sa dlhodobo pohybovala v módnom priemysle, stále na ňu číhali jeho odvrátené stránky… Kto v skutočnosti je Natália Pažická a čo zmenilo jej pohľad na svet?

VIZITKA:

Meno: Natália Pažická
Charakteristika: bývalá modelka, dnes greenfluencerka, eko-aktivistka, zakladateľka úspešného občianskeho združenia
Instagram: 46,3k followerov


Natália vo videách ukazuje odvrátenú tvár módy: Nákupy som milovala, pravda ma však šokovala


Cesta k udržateľnosti začala paradoxne

Natália sa začala venovať modelingu už v štrnástich rokoch po tom, keď ju na jednom z volejbalových zápasov objavila módna skautka, ktorá pozývala mladé dievčatá na konkurzy. Energická blondínka neskôr vycestovala do Barcelony, kde odštartovala jej kariéra.

Začala sa aktívne pohybovať v módnom svete, pôsobila aj ako freelance stylistka pre rôzne prestížne magazíny a tiež ako blogerka. Módu dokonca aj vyštudovala a to na jednej z prestížnych univerzít v holandskom Amsterdame. Tam sa venovala práve udržateľnosti v módnom priemysle.

Čím viac sa však zahlbovala do módneho priemyslu, tým viac si začínala uvedomovať jeho nedostatky. Keďže mala vďaka modelingu možnosť precestovať svetové metropoly a navštíviť množstvo nádherných miest, mohla vidieť módny priemysel aj z iného uhla – aj to bol faktor, ktorý ju zmenil.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

Prehodnotila svoj životný postoj a priority

V každom z rozhovorov Natália spomína nielen dokument The True Cost, ktorý dáva človeku možnosť pravdivo nazrieť do tajov najšpinavšieho priemyslu sveta – toho módneho, no spomína taktiež aj svoj zážitok z návštevy čínskej odevnej továrne, ktorý ju šokoval a od základov zmenil jej predošlý pohľad na módu.

Tam mala možnosť vidieť, v akých otrasných a neľudských podmienkach pracujú ľudia, ktorí šijú a vyrábajú oblečenie pre rôzne svetové a komerčné značky. V tom čase u nej nastal zlom. Postupne prehodnocovala svoj pohľad na konzumný život a zistila, že móda má mnoho odvrátených stránok, o ktorých je potrebné hovoriť nahlas.

Z nákupnej maniačky, milovníčky zliav a výpredajov sa razom stala bojovníčka za ekológiu, čistejšiu planétu a lepšiu budúcnosť. Modeling zavesila na klinec, zrušila spolupráce s fast fashion značkami, prestala jesť mäso a momentálne sa plne venuje ekoaktivizmu a osvete v tejto oblasti. Má za sebou viaceré prednášky, konferencie, rozhovory či debaty o ekológii a udržateľnosti.

Nezostala ticho, pomáha ľuďom

Bývala modelka má na konte niekoľko úspechov týkajúcich sa ekológie a pomoci iným. Je jednou z hlavných zakladateľov hnutia a zároveň petície s názvom Klíma ťa potrebuje, ktorá mala najviac podpisov v histórii Slovenska a môže skutočne pomôcť k zlepšeniu nášho ovzdušia.

Dlhodobo má pod palcom projekt #EveryIndividualMatters – občianske združenie, ktoré každý mesiac zbiera peniaze na pomoc ľuďom či zvieratám. Od jeho založenia sa doteraz podarilo vyzbierať maximum v každej zbierke. Rozbehla aj prvý slovenský módny podcast s názvom Fashion Session.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

Žiť ekologicky ťa nezruinuje, nastav si priority

Natália si však uvedomuje, že nielen módny priemysel funguje dlhodobo neudržateľným spôsobom, preto stále pripomína, že je dôležité sa o týchto témach rozprávať. Na svojom Instagrame propaguje rôzne zaujímavé eko tipy a triky, ktoré človeka veľa nestoja, no malými krôčikmi ho privedú k ekologickejším návykom.

Fanúšikom často ukazuje, kde nakupovať a najmä prináša šokujúce fakty z oblasti módneho priemyslu a ekológie, ktoré prinútili nejedného človeka zmeniť názor na spôsob svojho života. Pretože, ako samotná greenfulencerka tvrdí, dôležité je najmä začať sám od seba.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

Žiť udržateľnejšie znamená žiť vedome, no nemusí ťa to nutne zruinovať. Aj keď vieme, že niektoré ekologické módne značky sú drahšie ako tie, ktoré kúpiš v akomkoľvek fast fashion obchode. Podstatné je uvedomiť si nutnosť zmeny a začať s ňou – malým krôčikom k tomu je už len to, že tieto problémy nebudeš ignorovať.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame