Kto je Anna Delvey? Pravdivý príbeh prefíkanej podvodníčky ovládol Netflix, takáto je v skutočnosti

Kto je Anna Delvey

Kto je Anna Sorokin? Lepšie známa pod menom Anna Delvey, ktorá si finančnými podvodmi podmanila New York (Zdroj: Facebook.com/Netflix)

#Podľa starého čínskeho príslovia má človek tri tváre – jednu, ktorú ukazuje svetu, ďalšiu, ktorú pozná len on sám, a poslednú, ktorú poznajú jeho blízki a priatelia. Anna Sorokinová však má iba dve tváre – tú, ktorá sa topila v obrovskom bohatstve z cudzích peňazí, a tú druhú, ktorá prežívala na hranici chudoby. Pochopiteľne, mala radšej tú bohatú a trblietavú stránku svojej existencie, no žiť dvojitý život sa nedá donekonečna. Kto však v skutočnosti je Anna Sorokin (Delvey) a čo urobila pre to, aby sa mohla dostať medzi najväčšiu smotánku v New Yorku?

VIZITIKA:

Skutočné meno: Anna Sorokin
Známa pod menom: Anna Delvey
Dátum narodenia: 23. 1. 1991
Miesto: pôvodom z Ruska, vyrastala v Nemecku, podvody vykonávala v New Yorku
Charakteristika: podvodníčka a influencerka, ktorá obrala o peniaze viaceré inštitúcie a ľudí

Začalo sa to snom o Paríži

Sorokinová je ruskou imigrantkou, polovicu života prežila v Nemecku. Pri vidine lepšej budúcnosti sa rozhodla, že odíde študovať módu do Paríža. A tak si v 19 rokoch začala plniť svoj sen v nádeji, že sa vzdiali svojim konzervatívnym rodičom, ku ktorým nemala blízko.

Po príchode do Francúzska prijala meno Anna Delvey, pod ktorým vystupovala pravidelne a vykonávala všetky svoje podvody. V Paríži pracovala pre módny časopis Purple, no mesačne nezarábala veľa, a to jej na život v obrovskom luxuse rozhodne nestačilo. V roku 2013 sa rozhodla odísť na nejaký čas do New Yorku, kde mala v pláne navštíviť týždeň módy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Delvey2.0 (@theannadelvey)

New York miluje Annu Delvey, ona miluje jeho peniaze

New York sa pre ňu stal Mekkou všetkého, po čom kedy túžila. Deň za dňom sa tam usádzala čoraz viac až do takej miery, že napokon aj prestala pracovať v časopise. Začala bývať v luxusných apartmánoch, jesť v prestížnych reštauráciách, obliekať si dizajnérske oblečenie a chodiť na drahé výlety, kde utrácala závratné čiastky. Často prespávala v hoteloch, kde si omotala okolo prsta personál drahými darčekmi a vysokým sprepitným, aby mohla oddialiť termíny platieb, no časom jej to prestalo prechádzať. Pomáhala jej v tom najmä recepčná Neffatari Davis z istého luxusného hotela, s ktorou sa bližšie spriatelila.

Vytvorila si vlastnú pozlátenú identitu, aby jej podvody boli čo najdôveryhodnejšie. Predstierala, že je bohatou nemeckou dedičkou, ktorá v 25 rokoch dostane prístup k jednému z účtov, na ktorom je bezmála 60 miliónov dolárov. Jej bohatí priatelia v Amerike jej predsa nemohli neveriť, veď keby na to nemala, nežila by na vysokej nohe. Háčik bol však v tom, že klamala ľudí tak, aby za ňu zaplatili jej účty, alebo sa vyhovorila, že zaplatí neskôr, no to sa nikdy nestalo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Delvey2.0 (@theannadelvey)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Delvey2.0 (@theannadelvey)

Falošné výpisy a 12 rokov vo väzení

Vždy sa záhadne stávalo, že Anne nefungovala karta (hoci mala v peňaženke ďalších päť, ktoré zrejme nefungovali tiež), že jej omylom zablokovali účet, alebo si zabudla nečakane hotovosť, ktorou platila najčastejšie. V iných prípadoch sa odvolávala na svojho otca, fiktívneho ropného magnát a diplomata, ktorý to všetko zaplatí, keď sa vráti z ciest, na ktorých nikdy nebol. Platila všetko, no zároveň nič, pretože za ňu platili iní a bola schopná vymyslieť aj nemožné, aby sa z platenia vyvliekla. Žila život, ktorý si nemohla dovoliť, no nemožno jej uprieť to, že mala šarm, prefíkanosť a podnikavého ducha, ktorými si podmanila ľudí.

Oberanie ľudí o peniaze sa jej zapáčilo natoľko, že dostala nápad vytvoriť projekt umeleckého centra určeného pre super VIP hostí, a tak presvedčila viacerých investorov a podnikateľov, aby prispeli svojimi podielmi. Celkovo sa vyzbieralo 25 miliónov dolárov. Anna pochopiteľne neprispela ničím, pretože v tej dobe už nič nemala, ale to vedela len ona sama. Povytvárala si vo photoshope falošné výpisy z bánk, aby mala istotu, že dostane ďalšie a ďalšie pôžičky.

O peniaze pripravila nielen jednotlivcov, ktorí jej naivne uverili, ale aj banky, hotely a iné podniky, v ktorých si narobila obrovské dlhy. Zatkli ju v roku 2017 a za všetky svoje počiny dostala 12 rokov väzenia, avšak v roku 2021 ju prepustili na slobodu za dobré správanie a momentálne čaká na vyhostenie do Nemecka.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Delvey2.0 (@theannadelvey)

Inventing Anna „je celý reálny, až na časti, ktoré sú úplne vymyslené“

Vystihnúť Anninu postavu v seriáli bolo dosť ťažké a podľa niektorých odborníkov je dokumentárna séria na Netflixe prikrátka na to, aby sa do nej zmestilo všetko, čo za čas svojho pôsobenia od roku 2013 do roku 2017 stihla. Seriál je založený na Anniných reálnych činoch a podložený textami americkej novinárky, ktorá sa snažila priblížiť svetu tento prípad z iného uhla. Samotná Anna však nechce byť vykresľovaná len ako podvodníčka. Hovorí, že jej konanie malo vyššie zámery, ktoré len tak hocikto nepochopí. Dokonca aj herečka Julia Garner, ktorá ju v seriáli stvárnila, s ňou absolvovala pár rozhovorov, aby sa vžila do roly.

Sorokinová dokonca chce napísať dve knihy o svojom živote a natočiť aj ďalšie dokumenty. Jej právnik sa vyjadril, že po prepustení z väzenia urobila pár menších investícií najmä v oblasti kryptomien a svet bohatých o nej bude ešte počuť. Netflix jej za tento seriál zaplatil celkovo 320 tisíc dolárov. Ona samotná vyrobila podvody v celkovej hodnote 275 tisíc dolárov a poškodeným musí vyplatiť skoro 200 tisíc dolárov. Sorokinová na záver dodáva: „Nesnažím sa nabádať ľudí k páchaniu zločinov. Snažím sa len osvetliť, ako som zo svojej situácie vyťažila to najlepšie, no bez toho, aby som sa ju snažila glorifikovať – to je to, čo vytváram z tohto príbehu.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Julia Garner 🐰 (@juliagarnerofficial)


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: nytimes.com, hashtag.sk
Odporúčame