Kto je Loreen? Podarilo sa jej takmer nemožné, až dvakrát vyhrala Eurovíziu!

Loreen

Loreen má na konte skvelé prvenstvo! (Zdroj: Wikimedia Commons/Jonatan Svensson Glad)

#Sleduješ Eurovíziu? Podujatie sa oficiálne volá Eurovision Song Contest a ide o medzinárodnú súťaž v speve. Zúčastniť sa môže iba tá krajina, ktorá je členom Európskej vysielacej únie. Zároveň takáto krajina môže na súťaž poslať iba jedného svojho zástupcu. Pravidlá sú pomerne prísne. O to viac rezonuje fakt, že túto súťaž už dvakrát vyhrala speváčka, ktorá si hovorí Loreen. Čo o nej vieme?

VIZITKA
Celé meno: Lorine Zineb Nora Talhaoui
Umelecké meno: Loreen
Dátum a miesto narodenia: 16. október 1983, Åkersberga, Švédsko
Charakteristika: speváčka a skladateľka

Dieťa prisťahovalcov

Už na prvý pohľad je zrejmé, že Lorine Zineb Nora Talhaoui, alebo skrátene Loreen, nie je podľa vzhľadu typickou severankou. Narodila sa síce v Štokholme vo Švédsku, avšak jej rodičia sú marockí imigranti. Ešte na začiatku svojho života sa Loreen aj s rodinou presťahovala do mesta Västerås. Práve toto mesto považuje za svoju rodnú domovinu.

K hudbe mala vždy blízko

Do povedomia širokej verejnosti sa dostala už v roku 2004. Vtedy sa zúčastnila súťaže Swedish Idol (niečo ako naša slovenská SuperStar). Celkovo skončila štvrtá, čo je v takej veľkej konkurencii rozhodne pôsobivý výsledok.

Aj vďaka zviditeľneniu v programe Swedish Idol, sa v roku 2005 rozhodla vydať pieseň The Snake, na ktorej spolupracovala so skupinou Rob’n’Raz. Zdá sa, že sa jej naozaj darilo. V tom istom roku viedla aj televíznu reláciu Lyssna, ktorú vysielala švédska stanica TV400.

Loreen na fotografii z roku 2010 (Zdroj: wikimedia.org)

Nečakaná pauza

Nevedno prečo, ale z televíznych obrazoviek sa následne stiahla. Nie však úplne. Začala pracovať ako segmentová producentka a režisérka pre televízne reality šou. Na spevácke pódia sa vrátila až v roku 2011 a úspech zaznamenala s piesňou „My Heart Is Refusing Me“, ktorú napísala spolu s Moh Denebi a Björnom Djupströmom. Zaznamenala s ňou pomerne veľký úspech, keďže nakrátko po vydaní sa stala hitom vo švédskom rebríčku Singles Chart.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš stihnúť dovolenku ešte pred letom? Egypt si užiješ mimo sezóny ešte lepšie, navštív s nami menej známu Tabu

Úspech v Eurovízii

V roku 2012 sa rozhodla zabojovať o účasť v Eurovízii, ktorá sa konala v Baku v Azerbajdžane. To sa jej podarilo s tanečnou piesňou Euphoria, s ktorou nakoniec aj bezkonkurenčne zvíťazila. Zo songu sa stal okamžite celoeurópsky hit. Počuli sme ju doslova všade. Dodnes patrí medzi obľúbené piesne mnohých ľudí a nečakane zabodovala aj vo Veľkej Británii.

Že ti pieseň Euphoria nič nehovorí? Na videu nižšie si môžeš pozrieť vystúpenie Loreen z Eurovízie. Stavíme sa, že akonáhle započuješ prvé tóny, tak ti hneď bude jasné, o akú pieseň ide.

Dvojnásobná víťazka Eurovízie

Jej hudobná kariéra sa po tomto momente rozbehla naplno. Loreen vystupovala v niekoľkých televíznych šou po celej Európe. V roku 2020 podpísala kontrakt s vydavateľstvom Universal Music Group a následne oznámila, že bude súčasťou filmu Netflix JJ+E, ktorý uviedli 8. septembra 2021.

O to väčším prekvapením bolo, keď sa opäť rozhodla zabojovať o účasť v Eurovízii. Za svoju hlavnú pieseň si vybrala song s (opäť jednoslovným) názvom Tattoo. Ako je už známe, Eurovíziu sa jej podarilo vyhrať aj druhýkrát, keď v celkovom hodnotení získala až 583 bodov. Vďaka tomu sa stala vôbec prvou ženou a zároveň druhou interpretkou, ktorá vyhrala túto súťaž opakovane. „Jediné, čo teraz cítim, je toľko lásky. Ani v najdivokejších snoch som si nemyslela, že sa to stane,“ povedala pre CNN.

Zaujímavosti o Loreen

  • V roku 2017 oznámila, že je bisexuálka.
  • Počas súťaženia o postup do Eurovízie jej na pódium vtrhla environmentálna aktivistka.
  • V roku 2012 sa stretla s manželkou politického väzňa Alesa Bialiatského a vyjadrila podporu politickým väzňom. Zároveň podpísala petíciu za zákaz trestu smrti v Bielorusku.
  • Za svoje angažovanie sa v oblasti ľudských práv získala v roku 2014 Krištáľový glóbus Svetovej detskej ceny. Na ceremónii sa vďaka tomu stretla s nositeľkou Nobelovej ceny za mier Malalou Júsufzajovou.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie zábavné parky na Slovensku, v Čechách aj v Európe: Najrýchlejšia dráha ide až 180 kilometrov za hodinu!

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk, CNN
Odporúčame