Kto je Jenna Ortega? Ak si videl alebo sa chystáš pozerať Wednesday, toto o nej musíš vedieť!

Jenna Ortega ako Wednesday

Jennu aktuálne preslávila rola Wednesday Addamsovej v seriáli Netflixu (Zdroj: Netflix)

#Svet prevalcoval seriál Wednesday na Netlixe, ktorý dokázal číslami sledovanosti prekonať aj Stranger Things. Hlavnou postavou je Wednesday Addamsová, ktorú stvárnila Jenna Ortega. Tá si svojím jedinečným prístupom k tejto role vyslúžila obdiv miliónov ľudí po celom svete. Čo všetko by si mal o tejto mladej americkej herečke vedieť?

VIZITKA
Celé meno: Jenna Marie Ortega
Dátum narodenia: 27. septembra 2002, vek 20 rokov
Profesia: herečka
Najznámejšie filmy a seriály: Iron Man 3, The Fallout, Scream, Wednesday

Hrá už od malého dievčatka

Cesta k role v jednom z najobľúbenejších projektov, aké Netflix v posledných rokoch vytvoril, sa nerodila ľahko. Jenna sa narodila v Coachella Valley v Kalifornii ako štvrté zo šiestich detí. Jej otec má korene v Mexiku, zatiaľ čo matka je polovičná Portoričanka a Mexičanka.

Jenna sa venovala herectvu už od šiestich rokov a než dovŕšila osem, dostávala prvé pozvánky na konkurzy. Neskôr prezradila, že veľký vplyv na ňu mal výkon Dakoty Fanning vo filme Man on Fire. Vtedy sa rozhodla, že chce byť jej portorickou verziou.

Akú postavu si strihla v Iron Manovi?

Prvé malé roly získala v seriáloch Rob a NCIS New York. Ak si fanúšikom Marvelu, pravdepodobne ťa poriadne prekvapí, že Jennu Ortegu si určite videl už skôr. Pamätáš si na film Iron Man 3? Práve v ňom si Jenna zahrala dcéru viceprezidenta! Od roku 2016 do roku 2018 účinkovala aj v seriáli na Disney Channel s názvom Život uprostred (v origináli Stuck in the Middle). Objavila sa dokonca aj v druhom pokračovaní hororu Insidious.

Hlavné úlohy a známe filmy

Počas uplynulých troch rokov nastal pre mladú herečku prelom, počas ktorého ju spoznali tisíce fanúšikov. A to vďaka účinkovaniu v svetoznámych filmoch, v ktorých si zahrala podstatne viac. V roku 2019 si strihla rolu v snímke of Netflixu The Babysitter: Killer Queen.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Gramatika: Ústnosť, situačnosť či expresívnosť sú vlastnosti ktorého štýlu? Už v dnešnom podcaste!

V marci 2021 sa Jenna objavila v hlavnej úlohe v stredoškolskej dráme The Fallout, kde si stvárnila Vadu. Okrem toho sa objavila v hororoch Scream, Studio 666 a X. Zdá sa, že mladá herečka má v sebe jednoducho niečo, čo ju predurčuje podávať fantastické výkony v hororových snímkach. V jednom z rozhovorov dokonca potvrdila, že práve v tomto žánri sa cíti komfortnejšie.

Čo si o nej možno nevedel?

Jenna je nielen talentovaná herečka, ale aj aktivistka. S koreňmi v Mexiku a Portoriku si veľmi dobre uvedomuje situáciu, v akej sa ocitajú imigranti – preto svoje sociálne siete často používa aj na podporu imigrantov a ich zapojenie do politiky. Už v roku 2016 zorganizovala stretnutie, ktorého cieľom bolo pomôcť malému dievčatku s rakovinou.

V roku 2018 si na udeľovanie cien Radio Disney Music Awards obliekla bundu, na ktorej stálo ,,Ja sa zaujímam a vy by ste sa mali tiež“. Išlo o odpoveď na slová vtedajšej prvej dámy USA Melanie Trumpovej. Tá vyhlásila, že ju naozaj nezaujíma, keď sú niektoré deti imigrantov ubytované oddelene od rodičov.

Možno si nevedel ani to, že talentovaná herečka rada pozerá programy o varení, miluje čokoládu a štipľavé jedlá. Najobľúbenejšou Disney rozprávkou je pre Jennu Leví kráľ, zo seriálov sa zamilovala do Stranger Things. Ten jej novinka Wednesday na Netflixe doslova zvalcovala.

Addamsovský ošiaľ

Najviac ľudí však Jennu spoznalo vďaka stvárneniu Wednesday Addamsovej. Seriál režíroval sám Tim Burton (Nožnicovoruký Edward, Charlie a továreň na čokoládu). Jej výkon ocenili kritici a recenzenti po celom svete. Vďaka svojmu prístupu, ktorý popísala v rôznych rozhovoroch, si získala aj srdcia fanúšikov. Virálnym sa stal najmä Jennin tanec na plese, ktorého choreografiu si vymyslela sama.  Nešlo však o čistú improvizáciu, Jenna si totiž naštudovala viacero materiálov, vrátane videí z gotických klubov z 80. rokov.

Jenna mala tematické oblečenie aj na premiére seriálu, kde sa objavila s čiernym závojom. Všimol si si inak, že v jednotlivých epizódach jej postava takmer nežmurká? Jenna v jednom interview prezradila, že  Timovi Burtonovi sa to zapáčilo, keď raz náhodne natočili scénu, kde Wednesday nežmurkla. Vtedy sa rozhodol, že práve takýto detail jej dodá ten správny šmrnc. Dobrou správou je, že to vyzerá na pokračovanie, takže všetci fanúšikovia Wednesday sa majú na čo tešiť.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame