Kto je Banksy? Jeho diela pozná celý svet, tvár však nikto

banskyho dielo

Banksyho diela túžia vlastniť ľudia po celom svete (Zdroj: Flickr/Dominic Robinson)

#O Banksym si už pravdepodobne počul. Toto meno sa zmenilo na fenomén, a diela, ktoré vytvoril túžia vlastniť ľudia po celom svete. Jeho graffiti, ktoré zdobia ulice, pútajú pozornosť a diela sú ikonické a rozpoznateľné, aj keď jeho tvár a identitu nepozná takmer nik.

Vizitka:

Meno: neznáme
Pseudonym: Banksy
Dátum a miesto narodenia: Bristol, Spojené kráľovstvo
Charakteristika: graffiti umelec

Banksy je pseudonymom anglického pouličného umelca, ktorý sa venuje hlavne graffitom. Okrem jeho výtvarnej činnosti sa venuje aj filmovej tvorbe a je tiež politickým aktivistom. Jeho identita je utajená, aj keď o nej existuje veľa špekulácií. Možno práve to, že jeho tvár a meno nepoznáme, vzbudzuje u nás o neho tak veľký záujem.

Diela, ktoré tvorí sú často satirické a nesú v sebe nejaké posolstvo. Cesta, ktorou sa vydaj je ako horská dráha, ktorá smeruje zatiaľ iba nahor. Zo začiatku bol považovaný za vandala, ktorý ničil verejný majetok v britskom Bristole, dnes je z neho uznávaný umelec. Jeho diela sú momentálne veľmi žiadané a ľudia nemajú problém za ne zaplatiť aj stovky tisíc dolárov.

Niekedy musia byť kvôli dražbám dokonca odstraňované steny. Vždy, keď sa niekde na svete objaví jeho nové dielo, je z toho obrovská senzácia. Aj keď je to umelec bez tváre, dáva ľuďom jasne poznať, ktoré diela sú naozaj jeho. Snaží sa dokonca komunikovať so svojou komunitou. Občas si kvôli tomu dokonca natiahne na hlavu sáčok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy)


Sila pouličného umenia: Tieto úžasné grafity vyzerajú ako živé!


Najšokujúcejšie diela

Zoskartovaný obraz

Ako by si sa cítil ak by si si kúpil obraz za milióny dolárov a ono by sa hneď po vydražení zoskratovalo pred tvojimi očami? Znie to ako nočná mora alebo nonsens. Možno je, ale Banksy to premenil na realitu. V roku 2018 sa jeho známy obraz, dievča s balónom, dražil v Londýne.

V momente, keď ho šťastný potenciálny majiteľ vydražil za 1,2 milióna, začal sa sám od seba skartovať. Proces sa zastavil, ale niečo za polovicou. Banksy to vysvetlil tak, že obraz nezničil, ale naopak – pridal mu na hodnote. Majiteľ si nekúpil iba obyčajný obraz, ale aj všetkú show okolo. Vrátane šokovaného výrazu divákov. Chcel tým zdôrazniť fakt, že nič nie je trvácne a aj to, že jeho dielo nemôže nik vlastniť úplne.

Cardinal Sin

V roku 2011 priniesol Banksy do múzea sochu, ktorá vyzerala ako klasická busta kňaza z 18. storočia. Zaujímavé na nej bolo ale to, že jej tvár vyzerala ako keby bola rozpixelovaná, a preto sa nedalo určiť, o koho šlo. Chcel tým upozorniť na škandály ohľadom sexuálneho obťažovania kňazmi. Ako sa sám vyjadril: „V tejto dobe ani nevieme, kto si zaslúži byť postavený na podstavec a kto byť nim skôr rozdrvený. Myslím, že by sa to dalo nazvať vianočným darčekom. V tomto ročnom období je ľahké zabudnúť na pravý význam kresťanstva – klamstvá, skazenosť, týranie.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Moco Museum (@mocomuseum)

You have a beautiful eyes

V marci 2005 nelegálne vyvesil svoje dielo v múzeu umenia v New Yorku. Bol to jednoduchý portrét ženy, ktorý bol ozvláštnený tým, že mala na sebe plynovú masku. Vyvesil ho dokonca aj v ďalších múzeách. Ak sa pýtate prečo, odpovedal na to tak, že ho k tomu inšpirovala jeho sestra. Povedala mu, že sa jej jeho diela nepáčia, lebo nikdy nebudú visieť v galériách a múzeách ako napríklad Louvre. Tak ju presvedčil o opaku.

Sirens of the Lambs

Zaujímal sa aj o práva a slobody zvierat. V New Yorku vytvoril inštaláciu do automobilu, kde umiestnil plyšové hračky. Toto vozidlo sa premávalo po uliciach New Yorku a všetky vypchaté zvieratká pritom vydávali zvuky. Bola to alarmujúca ukážka toho, ako musia zvieratá trpieť kvôli nám ľuďom.

Central park stall sale

Chcel by si mať jeho dielo, no príde ti to nemožné? Nebolo to až tak dávno, keď to možné bolo. V roku 2013 umiestnil svoje diela to predajného stánku a ponúkal ich iba za 60 dolárov. Šťastlivci, ktorí spoznali jeho diela sa teraz môžu pýšiť unikátnym kúskom.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame