Kto bola Diana, princezná z Walesu? Kráľovná sŕdc diktovala módne trendy a zmenila aj pohľad na britskú monarchiu

Na Dianu sa nedá zabudnúť (Zdroj: commons.wikimedia.org/John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com)

#S úspechom seriálu The Crown sa stále viac rozpráva aj o britskej monarchii. Táto rodina, alebo lepšie napísané inštitúcia, fascinuje ľudí po celom svete už mnoho rokov. Jeden člen sa však do mysle ľudí zapísal viac než zvyšok rodiny – princezná Diana. Čo sa o nej oplatí vedieť?

VIZITKA
Celé meno: Diana Frances Spencer
Titul: Diana, Princezná z Walesu
Dátum narodenia: 1. júla 1961
Dátum úmrtia: 31. august 1997

V žilách jej kolovala šľachtická krv

Narodila sa 1. júla 1961 v anglickom Sandringhame. To, že sa stala princeznou, je všeobecne známe, avšak ku kráľovskej rodine mala vždy blízko. Aj ona sa narodila do šľachtickej rodiny, jej otec bol totiž gróf. Ani to však nestačilo na to, aby rodina zostala pokope. Jej rodičia sa rozviedli a ostáva iba nezodpovedanou otázkou, ako veľmi ju to ovplyvnilo.

Aj napriek jej urodzenému pôvodu sa Diana neštítila práce. Po tom, ako sa presťahovala do Londýna, pracovala na rôznych pozíciách, ktoré však neboli dobre platené.

Rozprávková svadba, nešťastný vzťah

Svet ju spoznal až v roku 1981, keď sa vydala za princa Charlesa. V tom čase mala Diana iba 20 rokov, Charles 33. Pri tej príležitosti jej udelili titul Diana, princezná z Walesu. Rozprávkovú svadbu sledovali milióny divákov po celom svete. Jej svadobné šaty mali mať hodnotu viac ako 9-tisíc libier.

Nečakal ju však rozprávkový život ako z filmu. Naopak, je známe, že Charles ju nikdy nemiloval a neustále udržiaval kontakt so ženou, ktorú mu Kráľovná neschválila – jeho osudovou láskou totiž bola Camilla Parker Bowles. Nešťastné manželstvo spôsobovalo Diane obrovskú psychickú bolesť. Nechýbali problémy, ako bulímia, depresia a samovražedné sklony.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Steve Jobs? Vizionár, ktorý navždy zmenil svet technológií, jeho osud by si mal poznať

Aj napriek tomu mala s Charlesom dve deti – Williama a Harryho. Snažila sa ich vychovávať v rámci možností obyčajným spôsobom. Preukazovala im neustálu podporu, lásku a nehu, čo na kráľovské pomery nebolo vôbec bežné.

Aj vďaka gestám lásky si Diana získala širokú verejnosť. Tá za ňou stála aj po tom, ako na povrch vyplávali skutočnosti o jej živote či o tom, ako ju Charles podvádza. Princ jej vlastnú popularitu znášal ťažko.

Aj napriek obrovskému utrpeniu z neopätovanej lásky sa nevzdala túžby lásku rozdávať a pomáhať. Diana sa venovala množstvu charitatívnych činností. Pamätnými sa stali najmä momenty, keď sa prešla po mínovom poli alebo podala ruku bez rukavice mužovi s AIDS.https://www.youtube.com/watch?v=gQhrRZe7rV8

Módna ikona

Diana spočiatku pôsobila skôr placho. Napriek tomu sa jej outfity stali rýchlo hitom. Po rozvode nadobudla oveľa viac sebavedomia a začala experimentovať aj v oblasti módy. Začala nosiť odvážne šaty s jedným odhaleným ramenom či bez ramien, priliehavé modely, kostýmy v dvoch farbách či vo vojenskom štýle, ale tiež nude outfity, biele tričká s džínsami, plédové šaty či kombinézy. A všetky milovníčky módy ich chceli mať tiež.

Nechýbali kabelky najlepších módnych domov, pričom tie najznámejšie dokonca vytvorili kúsky, ktoré pomenovali po princeznej z Walesu – Gucci Diana, Lady Dior či clutch kabelka Diana od značky Salvatore Ferragamo. Paradoxné je, že make-up si údajne vždy robila sama.

Počas svojho života sa trikrát objavila na obálke britského magazínu Vogue a na jednej titulke, ktorá vyšla v októbri 1997 až posmrtne. Jej poznávacím znamením sa však stal predovšetkým šik krátky účes, ktorý pre Dianu vytvoril hviezdny kaderník Sam McKnight na fotení v roku 1990 pre časopis Vogue. Podľa Donatelly Versace, ktorá bola jej dobrou priateľkou, jej krátky zostrih priniesol viac slobody.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bola Audrey Hepburn? Legendárna Holly z Raňajok u Tiffanyho sa považuje za jednu z najkrajších žien všetkých čias
Dodnes majú osobné veci Diany, obrovskú hodnotu (Zdroj: unsplash.com/Hasnatom Khan)

Osudné chvíle

Diana rozhodne nebola šťastná. Jej stavy tiež vyústili do rôznych mimomanželských vzťahov. Najznámejší a na verejnosti utajovaný partner bol kardiochirurg Hasnat Khan. Po tom, čo sa rozišli, sa začala objavovať na verejnosti po boku muža menom Dodi Al Fayed, ktorý bol synom egyptského milionára.

S jeho otcom mala Diana priateľský vzťah. Koniec koncov, práve ten jej navrhol spoločnú dovolenku aj s jej synmi Williamom a Harrym, ako aj s Dodim na juhu Francúzska. Po slnečnej dovolenke pricestovala večer 30. augusta 1998 Diana s Dodim do Paríža. Novinári doslova besneli po fotografiách, ktoré by zachytávali princeznú v súkromí s jej novým partnerom. Práve to sa jej stalo osudným.

Jej smrť zasiahla mnohých

Po večeri nasadla spolu s Dodim do auta, ktoré sa šialene rýchlou jazdou chcelo zbaviť dotieravých novinárov. V tuneli však auto vrazilo do betónového stĺpa. Vodič aj Dodi Al Fayed boli na mieste mŕtvi. Diana skonala o niekoľko hodín v nemocnici.

Jej smrť zasiahla celý svet. Na britskú monarchiu sa vzniesla vlna kritiky a túto čiernu škvrnu zo svojho obrazu už nikdy nezmazala. Za jej smrť boli obviňovaní Princ Charles, kráľovná Alžbeta II., ale aj bulvárne médiá. Špekulovalo sa aj o tajnej službe. Dodnes existuje množstvo konšpirácií, prečo kráľovná sŕdc zomrela. V každom prípade sa však navždy zapíše do histórie ako jedna z najpamätnejších moderných princezien.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame