Kto bola Audrey Hepburn? Legendárna Holly z Raňajok u Tiffanyho sa považuje za jednu z najkrajších žien všetkých čias

Audrey Hepburn

Audrey patrí k najkrajším ženám všetkých čias (Zdroj: Wikimedia Commons)

#Hoci sa spoločnosť snaží presadzovať rodovú rovnosť a to, aby mali ženy rovnaké pracovné príležitosti či možnosti ako muži, ešte stále to úplne dokonale nefunguje. Oveľa horšiu pozíciu však mali ženy v polovičke 20. storočia. Svoje by o tom vedela porozprávať aj nádherná Audrey Hepburn.

VIZITKA:
Celé meno:
  Audrey Kathleen Ruston
Dátum narodenia: 4. máj 1929
Dátum úmrtia: 20. január 1993
Najznámejšie ocenenia: Emmy, Grammy, Oscar a Tony
Charakteristika: herečka, módna ikona a filantropka

V žilách mala modrú krv

Celý svet ju pozná ako Audrey Hepburn. Jej pravé meno však bolo Audrey Kathleen Ruston. Narodila sa v roku 1929 v belgickom meste Ixelles. Zaujímavé je, že obaja rodičia pochádzali zo šľachty. Jej otec mal korene v tej českej, matka bola holandská barónka. V žilách jej tak kolovala modrá krv, koniec koncov, vznešené spôsoby sa herečke nedali uprieť.

Napriek tomu si nežila ako princezná. Zažila vojnové obdobie, stratu najbližších aj hlad. Keď mala 16 rokov, vážila iba neskutočných 40 kilogramov. Pri jej výške 170 centimetrov išlo o značnú podvýživu. V dôsledku toho sa u nej objavili rôzne ochorenia aj žltačka.

Jej veľký sen sa nikdy nesplnil, ale…

Aby Audrey prežila obdobie, keď vojnou okupovaná krajina trpela kvôli nedostatku jedla hladom, snažila sa potravu získať naozaj všemožným spôsobom. Hovorí sa, že si doma varili žihľavu a vyrábali múku z tulipánových cibuliek. Tieto informácie však nie sú úplne potvrdené a treba ich brať s rezervou. Aj keď sa situácia s jedlom neskôr vďaka koncu vojny zlepšila, Audrey už nikdy nemala váhu typickej ženy.

Isté však je, že sa vždy túžila stať tanečnicou, milovala balet. K tejto láske sa po vojne aj vrátila, keď žila v Londýne. Bohužiaľ, kvôli výraznej podvýžive aj výške nedosahovala také výsledky ako jej spolužiačky. Skrátka, nemala silu. Hoci táto udalosť bola pre ňu rozhodne traumatizujúca, možno to bolo na niečo dobré. Začala sa viac venovať herectvu a dostávala malé filmové roly.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Alexander Veľký? Dobyl Egypt aj Perziu, no podľahol pokušeniu priateľa

Oscara za princeznú

Veľký zlom ale nastal v roku 1953, keď získala hlavnú rolu v novodobej rozprávke „Prázdniny v Ríme“. Audrey tam hrala európsku princeznú, ktorá unikne z opratov kráľovskej rodiny a prežije divokú noc s americkým novinárom. Táto postava  z nej urobila hviezdu a získala najprestížnejšie filmové ocenenie – Oscara.

V roku 1954 si pripísala aj cenu Tony za najlepšiu herečku, v roku 1959 ďalšiu nomináciu na Oscara. Úspechy sa sypali z každej strany. A snímku Raňajky u Tiffanyho hádam ani netreba predstavovať.

Najkrajšia herečka všetkých čias?

O jej hereckom talente nemožno pochybovať. K tomu mala v sebe určitú nevinnosť a šarm, aký sa len tak nevidí. Verejnosť si začala všímať aj jej nevídaný módny vkus, ktorý bol v absolútnom rozpore s vtedajšou hviezdou Marilyn Monroe.

Stala sa symbolom elegancie. Možno za to môže aj priateľstvo, aké by chcela zažiť nejedna žena. Počas svojej kariéry bol jej blízkym priateľom návrhár Hubert de Givenchy a veruže jeho návrhy nosila na obrazovke aj mimo nej. Práve Hepburn spropagovala „malé čierne“ šaty. Typickým pre ňu bol tiež lodičkový výstrih, ktorý zahaľoval jej ladné kľúčne kosti. Nosila tiež balerínky a ostrihala sa nakrátko.

Mnohí si ju však spájajú aj s dlhými a oddelenými riasami. Nie je žiadnym tajomstvom, že si Audrey nanášala niekoľko vrstiev maskary. Samozrejmosťou pre ňu bolo tiež hrubé a prirodzené obočie či srdiečkové pery, ktoré si vytvárala vďaka premysleným ťahom ceruzky. Audrey Hepburn starla s noblesou a aj vo vyššom veku si zachovala dievčenský vzhľad. Zomrela na rakovinu vo veku 63 rokov. Tento svet navždy opustila presne 20. januára vo švajčiarskom Tolochenaze.

Pár zaujímavostí na záver

  • Herečka ovládala 5 cudzích jazykov, hovorila plynule holandsky, anglicky, francúzsky, taliansky a španielsky.
  • Je po nej pomenovaný tulipán. Ide o vzácneho kríženca bieleho tulipánu.
  • V roku 1988 sa stala špeciálnou veľvyslankyňou organizácie UNICEF a nasledujúci rok bola vymenovaná za veľvyslankyňu dobrej vôle.
  • V sídle UNICEF je jej socha. Ide o ženskú siluetu, ktorá drží dieťa, a má odrážať neúnavnú prácu Hepburnovej v role veľvyslankyne dobrej vôle UNICEF.
  • V roku 1992 prezident George Bush ocenil Hepburnovu hereckú kariéru a dobročinné aktivity Prezidentskou medailou slobody, najvyšším civilným vyznamenaním v USA.
  • Ako jednej z mála jej prislúcha aj označenie EGOT, čo znamená, že vyhrala všetky štyri hlavné kreatívne ceny: Emmy, Grammy, Oscar a Tony.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Steve Jobs? Vizionár, ktorý navždy zmenil svet technológií, jeho osud by si mal poznať

 

Zdroj: hashtag.sk, mentalfloss.com, webnoviny.sk, people.com
Odporúčame