Kto bol Steve Jobs? Vizionár, ktorý navždy zmenil svet technológií, jeho osud by si mal poznať

Kniha o Steve Jobsovi

Steve Jobs zostane navždy spájaný s Apple (Zdroj: unsplash.com/AB)

#Keď sa v roku 1955 v San Franciscu narodil Steve Jobs, nikto nemal ani potuchy, akým výrazným písmom sa zapíše do ľudskej histórie. Synonymom jeho mena môže byť vizionár. Taký, ktorý sa narodí iba raz za veľmi dlhý čas.

V článku ti prinášame stručný prehľad o jeho živote, ako aj všetko, čo sa oplatí vedieť. Ak ťa však jeho život zaujíma viac, prečítaj si jeho biografiu, ktorú napísal uznávaný Walter Isaacson, bývalý riaditeľ televíznej stanice CNN a niekdajší šéfredaktor časopisu Time Magazine. Autor spovedal Jobsa viac ako štyridsaťkrát v priebehu dvoch rokov. Neskôr povedal, že sila jeho osobnosti sa nedala prehliadnuť.

VIZITKA

Celé meno: Steve Paul Jobs
Dátum a miesto narodenia: 24. február 1955, San Francisco
Dátum a miesto úmrtia: 5. október 2011, Palo Alto
Charakteristika: americký podnikateľský magnát, industriálny dizajnér a investor, priekopník v oblasti vývoja osobných počítačov, spoluzakladateľ, predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Apple

Nenarodil sa v zlatej kolíske

Ak si si niekedy myslel, že vedúce osobnosti vznikajú vďaka dokonalému detstvu, keď rodičia pre svojho potomka zabezpečia všetko možné, nemohol si sa viac mýliť. Biologickí rodičia sa svojho syna vzdali, a tak si Stevea adoptovali. Z finančnej stránky išlo o absolútne priemernú americkú rodinu.

V škole dosahoval pozoruhodné výkony a učivo, s ktorým sa pasovali jeho spolužiaci, Steve zvládol ľavou-zadnou. Bohužiaľ, kvôli finančnej situácii nemohol ísť na vysokú školu. Vyrastal ako každý iný tínedžer, ktorý si však neraz kládol otázku, prečo ho jeho vlastní rodičia odvrhli. Zrejme aj to bol dôvod, prečo sa neskôr uchýlil k LSD.

Čudák, ktorého zachránilo jablko

Veru tak, Steve Jobs bol tak trochu čudák. Nosil dlhé vlasy, preferoval chodenie na boso a miloval vegánsku stravu, najmä ovocie. Často vypomáhal na ovocných farmách, najmä tých s jablkami, ktoré naozaj obľuboval. Preferoval najmä odrodu macintosh. Isté obdobie jeho jedálniček pozostával iba z konzumácie ovocia. Zrejme aj to bolo dôvodom, prečo svoju firmu pomenoval Apple, čo v preklade znamená jablko. To sa nachádza aj v dobre známom logu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vydanie iOS 16: Tu sú najdôležitejšie informácie o veľkej aktualizácii od spoločnosti Apple, ktoré by ti nemali uniknúť

Už v roku 1978, keď mal ešte len 23 rokov, vlastnil majetok v hodnote milión dolárov. Moment, keď sa rozhodol naplno venovať podnikaniu a pretaviť svoje vizionárske myšlienky do praxe, viedli zrejme tiež k tomu, že zo dňa na deň prestal s užívaním LSD. Akonáhle sa jeho firme začalo dariť, Steve zmenil aj svoj výzor. Skončil s nosením dlhej brady a vlasov, obul si topánky a kúpil si aj auto.

Firmy, ktoré patria k najvýkonnejším

Ako sme už vyššie uviedli, Steve Jobs stojí za značkou Apple, ktorá výrazne dopomohla rozvoju počítačovej éry. Spolu so svojím menovcom, Steveom Wozniakom, vytvoril viacero ikonických produktov, ako Apple II, Macintosh, iPod, iPhone, iPad, ale takisto sa zaslúžil aj o otvorenie prvých predajní Apple Stores. Spoločne sa im podarilo vypracovať spoločnosť až na svetového lídra v oblasti telekomunikácií.

Zo spoločnosti Apple ho však, paradoxne, v roku 1985 vyhodili. Nepoložilo ho to, práve naopak. Založil novú firmu s názvom NeXT, ktorej sa tak darilo, že ju Apple v roku 1996 odkúpili. Vďaka tomu sa Steve opäť vrátil do vedenia spoločnosti Apple, ktorú spoluzakladal.

Vedel si však, že bol aj výkonným riaditeľom spoločnosti Pixar? V roku 2006 ju odpredal značke Disney. Áno, dobre tušíš, ide o spoločnosť, ktorá vyrába tie krásne animované rozprávky. V rámci podnikania preferoval Steve Jobs jednoduchosť, spoľahlivosť a maximálny výkon. Koniec koncov, práve to odrážalo aj jeho životný štýl.

Ikonický outfit

Majetok Steve Jobsa bol astronomický. Napriek tomu by ste na ňom márne hľadali výstredné oblečenie. Jeho poznávacím znakom sa však stal rolák čiernej či šedej farby a jednoduché džínsy. To, že sa každý deň obliekal rovnako, mu dávalo zmysel. Ako uvádzal: „Ráno si šetrím čas, pretože nemusím vymýšľať, ako sa obliecť.“ 

A hoci si nepotrpel na značkách, jeho roláky pochádzali z dielne vizionárskeho japonského dizajnéra Issey Miyakeho. ktorý bol známy svojím minimalistickým štýlom. Po smrti Stevea Jobsa sa zistilo, že ich vlastnil okolo stvoky. Dizajnér neskôr navrhol špeciálny čierny rolák na jeho počesť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Všetko, čo potrebuješ vedieť o čipoch Apple M: Čo ich robí výnimočnými a prečo porazia bežné Intely?

Koniec prišiel príliš skoro

Keď Steve Jobs prišiel v roku 2004 s myšlienkou napísať knihu o vlastnom živote, oslovil práve Waltera Isaacsona. Ten mu údajne povedal, že by s tým mali počkať do momentu, keď odíde na dôchodok. Nevedel však, že Jobs si v tom čase vypočul nepríjemný ortieľ.

V roku 2003 Stevovi diagnostikovali neuroendokrinný nádor pankreasu. Bojoval s ním statočne, aj keď bolo vidno, ako ho táto choroba ničí. Nakoniec zomrel na zástavu srdca  5. októbra v roku 2011.

Zdroj: hashtag.sk, koshachek.com, svetapple.sk, blog.martinus.sk, wikipedia.sk,
Odporúčame