Kto bola Marilyn Monroe? Herecká ikona minulého storočia opradená škandálmi aj tajomnou smrťou

(Zdroj: unsplash.com/pure julia)

#Marilyn Monroe pozná každý. Málokto však vie, že legendárna blondínka sa vlastným menom volala Norma Jeane Mortensonová. Nebohá americká herečka rozvírila opäť vlnu diskusí po tom, čo uviedol Netflix dokument o jej živote a príčinách možnej smrti – The Mystery of Marilyn Monroe. Čo ale o nej vieme?

Absencia otca

Norma sa narodila 1. júna 1926 v Los Angeles. Jej detstvo však ani zďaleka nepripomínalo americkú rodinnú idylku. Žila v sirotinci a vystriedala niekoľko pestúnskych starostlivostí. Absencia rodičov a predovšetkým otca mala za následok, že sa počas života utiekala k mužom, v ktorých hľadala oporu. Prvýkrát sa vydala už ako 16-ročná.

Jej krása sa nedala poprieť, čo podčiarkol aj fakt, že si v tom čase privyrábala ako fotomodelka a modelka. Po tom, čo si ju všimol istý fotograf, začala Marilyn účinkovať aj vo viacerých filmoch či seriáloch, kde však stvárnila iba menšie role.

Herecká kariéra

V roku 1951 podpísala nový kontrakt so známou spoločnosťou Century Fox a jej herecká kariéra nabrala na obrátkach. Talent, krása a škandál s únikom jej nahých fotografií spôsobili priam ošiaľ. Každý ju chcel poznať, každá žena sa chcela na ňu podobať. Aj keď mala za sebou niekoľko veľkých filmových rolí a bola absolútnou hviezdou, uvedomovala si, že je podhodnotená a tiež to, že sa jej dostávajú iba úlohy naivnej či hlúpej blondínky.

Tomu povedala dosť. V roku 1954 sa rozhodla založiť vlastnú produkčnú spoločnosť. Okrem toho sa neustále vzdelávala, pretože chcela byť stále lepšia v tom, čo robila. Treba však povedať, že krása a kariéra neboli všetko. Marilyn dlho trápili depresie a využívala pomoc psychológa.

Komplikovaná láska, Kennedyovci a konšpirácia o jej smrti

Ktovie, ako by jej kariéra dopadla, keby sa jej do života nezaplietlo niekoľko mužov. Za zmienku okrem prvého manželstva stoja aj ďalšie dve a to s bejzbalovým hráčom Joeom DiMaggiom a scenáristom Arthurom Millerom.

Oveľa podstatnejšiu rolu však v jej živote hrali bratia Kennedyovci. Vďaka dokumentu The Mystery of Marilyn Monroe sa dozvedáme, že je možné, že Marilyn mala vzťah s oboma bratmi – americkým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym aj Robertom Kennedym.

Kvôli politike a množstvu ďalších okolností, boli bratia Kennedyovci nútení prerušiť s ňou kontakt. Je možné, že práve to bol posledný klinec do rakvy už beztak osudom skúšanej Marilyn. 5. augusta 1962 našli krásnu blondínku mŕtvu ležať v posteli v jej luxusnom dome v Los Angeles. Oficiálnym dôvodom bolo predávkovanie sa liekmi, keďže aj vedľa jej postele ležali prázdne nádoby od liekov. Iné zdroje však hovoria o tom, že nemohlo ísť o náhodné predávkovanie sa, keďže množstvo liekov v jej tele bolo enormné.

Jej smrť však vyvolala množstvo konšpirácií a otázok, dokonca sa vyskytlo aj podozrenie na to, že herečka bola zavraždená. Aký je najpravdepodobnejší záver jej života a dôvod smrti sa dozvieš práve v spomínanom dokumente na Netflixe.

Najzaujímavejšie citáty od Marilyn Monroe

„Chlapci si myslia, že dievčatá sú ako knihy. Ak ich nezaujme obal, neprečítajú si, čo je vo vnútri.“

„Je nesprávne, keď žena očakáva od muža, že jej vybuduje svet, aký chce, namiesto toho, že by si ho vytvorila sama.“

„Je lepšie byť nešťastný sám než byť nešťastný s niekým.“


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, citaty.net
Odporúčame