Kto bola Aretha Franklin? Kráľovná soulu spievala pre Obamu, Trumpa odmietla

aretha franklin

Aretha Franklin disponavala talentom od mala, zakrátko ju začali nazývať Lady Soul (Zdroj: Freepik/Mystic Lake Casino)

#Ak máš rád soul, meno Aretha Franklin ti bude určite známe. Niektorí ju poznajú aj pod prezývkou Kráľovná soulu. Aretha bola americkou speváčkou, skladateľkou a aktivistkou za ľudské práva. Celkovo za život predala vyše 75 miliónov kópií jej albumov. Pôsobila najmä v 60. rokoch minulého storočia, ktoré sa označovali aj za zlatú éru soulovej hudby.

VIZITKA:

Celé meno: Aretha Louise Franklin
Dátum a miesto narodenia:  25. marca 1942, Memphis, Tennessee, USA
Charakteristika: soulová speváčka, skladateľka, bojovníčka za ľudské práva
Dátum a miesto úmrtia: 16. augusta 2018, Detroit, Michigan

Všetko sa začalo gospelom

Arethini rodičia mali tiež blízko k hudbe. Matka bola gospelovou speváčkou a spieval aj otec, ktorý okrem iného predsedal baptistickej cirkvi a jeho kázania boli také kvalitné, že ich načítaval aj v nahrávacom štúdiu. Veľmi rýchlo sa však rozviedli a keď mala Aretha len desať rokov, mama zomrela. Dievčatko to však nezlomilo.

Keďže ostala žiť so svojím otcom, často s ním chodievala spievať na rôzne gospelové akcie po celých USA. Jej album The Gospel Sound of Aretha Franklin (1956) zachytáva, akým zázračným a talentovaným dieťaťom bola. Ovplyvnili ju umelci ako Clara Ward z renomovaných Ward Singers či Albertina Walker alebo Jackie Verdell.

V osemnástich rokoch prešla z gospelovej hudby na svetskú a podpísala prvú nahrávaciu zmluvu so štúdiom Columbia Records. Už od úvodného stretnutia s producentmi sa stala jej skladba Today I Sing the Blues nestarnúcou klasikou. Tvorila piesne prevažne v blues – jazzovom duchu, avšak nemala presne vyhranený štýl. Spievala všetko od broadwayských balád až po R&B či dokonca aj pesničky venované mládeži. Až po odchode do iného nahrávacieho štúdia Atlantic Records si mohla svoju hudobnú identitu ešte viac vyformovať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aretha Franklin (@arethafranklin)

Lady Soul dobyla planétu

V Atlantic Records sa Aretha Franklin vrátila ku svojim gospel-bluesovým koreňom a výsledky boli senzačné. Album I Never Loved a Man (The Way I Love You) sa ako prvý predal v miliónovom počte. Aretha postupom času zdokonaľovala svoje vystúpenia, pridávala do svojho spevu rôzne prvky a spolupracovala s rôznymi známymi osobnosťami.

Najvýznamnejšou spoluprácou pre ňu bola tá s Rayom Charlesom. Vo svojich piesňach sa neskôr začala zameriavať na občianske, rasové a ľudské práva. K jej najväčším hitom patria napríklad Respect, Think, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman, I Never Loved a Man (The Way I Love You), Ever Changing Times, I Say a Little Prayer, Don’t Play That Song a iné.

Za svoj dlhoročný prínos pre soulovú hudbu si právom zaslúžila prezývku Lady Soul. Po veľkých albumoch a známych skladbách prišli po USA na rad aj turné v Európe či v Latinskej Amerike. Album Amazing Grace, ktorý obsahuje živé nahrávky z koncertu v baptistickom kostole v Los Angeles, je považovaný za jeden z najlepších gospelových albumov vôbec. Koncom 70. rokov popularitu A. Franklin trochu narušil nástup disco hudby, no jej hviezda napriek tomu nezhasla.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aretha Franklin (@arethafranklin)

Nikdy nezabudla, odkiaľ pochádza

Svoje súkromie si držala v tajnosti, častokrát o sebe a o svojom osobnom živote v rozhovoroch nehovorila. Okrem iných aktivít bojovala aj za práva žien a často sa k verejne vyjadrovala k témam obhajoby ľudských práv. V roku 2017 sa práve Aretha a ďalší významní hudobníci odmietli zúčastniť na inaugurácii prezidenta Donalda Trumpa.

Jej život charakterizuje aj niekoľko zaujímavých faktov. Veľmi sa bála cestovania lietadlom, hoci sa viackrát pokúšala fóbiu z lietania prekonať, nepodarilo sa jej to. Chybne bola označovaná za krstnú mamu Whitney Houston. Aby tieto tvrdenia poprela, musela poslať fax do tlačovej agentúry AP. Keďže sa naučila spievať a hrať na hudobných nástrojoch len za čiastočnej pomoci rodičov, nemusela navštevovať žiadne hudobné či umelecké školy. Sama sa však vyjadrila, že v živote ľutuje práve to, že nikdy nešla študovať piano na umeleckú školu v New Yorku – Juilliard.

Nikdy nezabudla, odkiaľ pochádza. Baptistickému kostolu, ktorého hlavou bol aj jej otec, vždy posielala veľké čiastky peňazí a organizovala tam veľkolepé koncerty. Okrem iného pravidelne pomáhala chudobným.

V hudobnom svete získala všetko

V roku 1987 sa Aretha Franklin stala prvou ženou uvedenou do Rokenrolovej siene slávy. V roku 1994 získala aj vyznamenanie Kennedy Center Honor, v roku 1999 Národnú medailu za umenie a v roku 2005 Prezidentskú medailu slobody. Vyhrala 18 cien Grammy, mala 112 singlov v rebríčku Billboard a aj po smrti ostala najuznávanejšou umelkyňou nielen svojej doby. Predaj jej albumov sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia už nedokázal priblížiť takým číslam ako v minulosti, no Kráľovnou soulu zotrvala naďalej. V roku 2009 uchvátila vyše miliónový dav svojím vystúpením na prezidentskej inaugurácii Barracka Obamu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aretha Franklin (@arethafranklin)

Zomrela v roku 2018 vo veku 76 rokov, kedy mal premiéru aj dokumentárny film s názvom Amazing Grace, ktorý zaznamenáva jej nahrávanie albumu v 1972. Po smrti v roku jej porota Pulitzerovej ceny udelila špeciálne ocenenie za nezmazateľný prínos do americkej hudby a kultúry počas viac ako piatich desaťročí.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame