Kto bol George Michael? Autor piesne Last Christmas mal byť náhradníkom Mercuryho!

George Michael

George Michael zostane hudobnou legendou (Zdroj: YouTube/Wham_Official)

#Podmanivý vzhľad, vlnité vlasy, príjemný hlas a množstvo hitov, ktoré poznali ľudia po celom svete. George Michael navždy zostane legendou – popovým idolom 80. a 90. rokov. A nielen vďaka jeho nezabudnuteľnému vianočnému hitu. Čo všetko sa oplatí vedieť o tomto spevákovi?

VIZITKA
Celé meno: Georgios Kyriacos Panayiotou
Dátum a miesto narodenia:  25. jún 1963, Londýn, Veľká Británia
Dátum úmrtia: 25. december 2016, Goring, Veľká Británia
Charakteristika: spevák
Najznámejšie hity: Last Christmas, Careless Whisper, Wake Me Up Before You Go-Go

Cyperské korene

Asi iba málokto pozná pravé meno Georgea Michaela. Narodil sa ako Georgios Kyriacos Panayiotou. Jeho otec mal totiž grécko-cyperský pôvod. Do Spojeného kráľovstva sa presťahoval v 50. rokoch minulého storočia. Následne spoznal tanečnicu Lesley Angold, ktorú si vzal za manželku.

Georgeovo rané detstvo nijako nevybočovalo z normálnu. Zaujímavejšie obdobie začal prežívať až počas puberty, keď sa s rodinou presťahoval do Radlettu. Práve tu spoznal svojho budúceho hudobného parťáka Andrewa Ridgeleyho.

Začiatok hudobnej kariéry

Ako mladý hrával v londýnskom metre, aby si privyrobil. Najčastejšie spieval pesničky od skupiny Queen. Neskôr sa živil aj ako DJ. Chvíľu mal dokonca vlastnú kapelu, ktorá sa volala The Executive.

Slávnym sa však stal až vďaka skupine Wham, ktorú v roku 1981 založil spolu so spomínaným Andrewom Ridgeleym. Úspech na seba nenechal dlho čakať. Prvým albumom prekvapili a okamžite vystrelili medzi hviezdy. Nosič sa okamžite stal jednotkou v britských rebríčkoch.

Druhým albumom dokonca prerazili aj za veľkou mlákou, keďže platňa Make It Big sa dostala na prvé miesto v amerických hitparádach. Z tohto albumu pochádza aj notoricky známy song Wake Me Up Before You Go-Go.

Najväčší hit Vianoc

Píše sa rok 1984 a Wham púšťajú do éteru singel Last Christmas. Zrejme vôbec neočakávali, že aj po takmer 40 rokoch to bude jedna z najhranejších pesničiek vo vianočnom období. A nielen vtedy. Môžeme sa len domnievať, že aj vďaka tomuto singlu ho pozval Sir Elton John, aby zaspieval vokály do singlu Nikita.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na prvý pohľad obyčajný rodinný dom, vo vnútri šok: Samé spermie, nie však ľudské!

Málokto však vie, že George Michael tento song napísal vo svojej chlapčenskej detskej izbe. Skomponoval ju doslova za hodinu. Pieseň nahrali v štúdiu počas augusta. Hoci song má veselý vianočný nápev, v skutočnosti sa v nej spieva o stroskotanom vzťahu.

Paradoxné je, že hoci ide o najpredávanejší singel v britskej hudobnej histórii, v čase najväčšej slávy sa nikdy nedostal na prvé miesto hitparád. Na pomyselný trón sa nedostal kvôli slávnemu benefičnému hitu Do They Know It´s Christmas, v ktorom si však George takisto zaspieval spolu s ďalšími hviezdami.

Pieseň Last Christmas sa prekvapivo na prvú priečku vyšplhala až v roku 2021, pričom víťazstvo si zopakovala aj o rok neskôr.

O rok neskôr sa Wham stali prvými hudobníkmi zo Západu, ktorí vystupovali v konzervatívnej Číne. V roku 1987 sa George Michael dal na sólovú dráhu. Iba rok nato uskutočnil vlastné svetové turné. Aktívne vystupoval a nahrával piesne až do svojej smrti.

Nechýbali ani škandály

Obrovský talent a zamatový hlas nemožno spevákovi uprieť. Občas však plnil aj titulky bulvárnych médií. Napríklad vtedy, keď sa prevalilo, že sa v roku 1991 zamiloval do jedného zo svojich fanúšikov. Udialo sa tak počas turné v Brazílii a jeho vyvoleným sa stal Anselm Felepp. Ten zomrel o dva roky neskôr. George mu venoval skladbu Jesus to a Child.

Napriek tomu sa o spevákovej orientácii nahlas nehovorilo. Fakt, že je gay, verejne priznal až v roku 1998. Udialo sa to až po tom, čo keď začal na verejných toaletách masturbovať v prítomnosti policajta Marcela Rodrígueza. 

Zaujímavosti na záver

  • Napriek tomu, že bol homosexuál, pokúšal sa žiť aj so ženou. Tou vyvolenou bola maskérka celebrít Kathy Jeung.
  • V roku 2006 ho zatkli za držanie drog. Spôsobil aj haváriu a prišiel o vodičský preukaz.
  • Je jedným z najúspešnejších hudobníkov na svete. Predal viac ako 100 miliónov albumov.
  • Uvažovalo sa o ňom ako o náhradníkovi za zosnulého Freddieho Mercuryho v kapele Queen.
  • V roku 2000 kúpil piano Johna Lennona za 1,67 milióna libier.
  • Zomrel počas Vianoc, v obci Goring v anglickom grófstve Oxfordshire.
  • Správa patológa pripisovala jeho smrť problémom s pečeňou a srdcovým chorobám.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame