Trojica kamarátov vytvorila unikátny pivný krígeľ: Hneď si získa srdcia Slovákov, takýto nápad tu ešte nebol!

Pivný krígeľ Krigláň

Ak si milovníkom piva, tento krígeľ jednoducho musíš mať! (Zdroj: kriglan.sk)

#Slováci sú pivným národom, o tom niet žiadnych pochýb. Poriadne orosené si vychutnávame s priateľmi (pokiaľ to pandemická situácia umožňuje), ale aj po dlhom a náročnom dni pred televízorom. Väčšina z nás sa však zameriava hlavne na samotné pivo, ktoré pijú, a nie na to, z čoho ho pijú. Trojica kamarátov sa to však rozhodla zmeniť.


Nicole a Daniel vytvorili spoločenskú hru, akú si ešte nevidel: Poteší prírodu aj teba, z návodu ti vyrastie zelenina!


Spoločne vytvorili unikátny pivný krígeľ, ktorý poteší každého hrdého Slováka. Dostal názov Krigláň, a ty si vďaka nemu môžeš spolu s pivom vychutnať pohľad na jeden z najznámejších symbolov našej krajiny – Kriváň.

Pivný krígeľ Krigláň
Krigláň je novinkou, ktorú musí mať každý milovník piva (Zdroj: kriglan.sk)

Výlet, ktorý priniesol nápad

„Všetko to začalo cestou na Kriváň,“ začínajú svoje rozprávanie Peter Rendek, Peter Mendel a Tomáš Paulďuro. „Pri výstupe sme mali zvláštny pocit. Každý Slovák by si mal túru na Kriváň vyskúšať aspoň raz. Veľký zážitok. Je to predsa vrch, na ktorý sme my Slováci právom hrdí. Vo svete nemá páru. Keď sme ho spoločne zdolávali a zadychčaní sme si dopriali pár logov piva, skrsol nám v hlave nápad. Dostaňme Kriváň do krígľa, nech si ho môžeme zobrať domov.“

To, čo sa v roku 2019 zdalo iba ako bláznivá myšlienka, sa postupne pretransformovalo do výsledného produktu. Rozhodne to však nebolo jednoduché. „Najskôr sme museli zohnať presnú podobizeň Kriváňa a dostať ju do nášho pohára. Od 3D modelovania sme prešli k vytlačenému prototypu na 3D tlačiarni,“ hovorí trojica kamarátov.

Autori projektu
Autori projektu (Zdroj: Súkromný archív)

Dôležité detaily

Postupne začali vylaďovať detaily, aby sa stal Krigláň dokonalou kópiou svojho veľkého brata vo Vysokých Tatrách. „S verziou číslo 17 sme boli konečne spokojní a mohli sme si nechať vytvoriť skutočný sklenený unikát. Spojili sme teda dve veci, ktoré nám vo svete môžu závidieť – krásnu prírodu a skvelé pivo.“


Matúš a Lenka otvorili kaviareň v budove so zaujímavým príbehom: Raz k nám prišiel pán, ktorý sa tu vraj narodil


Pohár je naozaj unikátom, a to nielen preto, že je vyrábaný ručne. Jeho originalitu uznal aj Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo. „Získali sme dizajnovú ochranu, takže v celej EÚ nič takéto nenájdete. Keď tento projekt podporíte, budete mať v rukách skutočne jedinečné dielo.“

Pivný krígeľ Krigláň
Spokojní boli až so sedemnástou verziou (Zdroj: startovac.cz)

Kampaň na Startovači

Tento pivný krígeľ rozhodne nie je len pre vyvolených. Jeden (a pokojne aj viac) môžeš vlastniť aj ty. Chalani rozbehli cez Startovač kampaň, v rámci ktorej si môžeš svoj pohár zaobstarať. Krigláň ťa bude stáť 30 eur, no vybrať si môžeš aj rôzne lacnejšie či drahšie varianty podpory tohto projektu.

Ak sa rozhodneš zaobstarať si tento pohár, Tomáš a dvaja Peťovia ti odkazujú, že vďaka prísľubu zo sklární by si si mal vychladené pivko z Krigláňa prvýkrát vychutnať na prelome mája a júna. Práve v tom čase sa teploty začnú postupne šplhať na svoje maximá, čiže ide naozaj o skvelé načasovanie.

Nielen na pivo

Mimochodom, pokiaľ sa ti tento projekt páči, no z nejakého (nepochopiteľného) dôvodu nepatríš k milovníkom piva, chalani ti odkazujú, že do pohára si môžeš naliať aj čaj, čistú vodu, džús, víno, kakao, uhorkovo-zázvorovú limonádu alebo bezkofeinové cappuccino so škoricou a so sójovým mliekom. Do konca kampane na Startovači zostáva ešte necelý mesiac a vyzbieraná suma sa už šplhá k 60 % všetkých nákladov, ktoré trojica potrebuje na rozbehnutie výroby.


Martin sa stal v Anglicku kuchárom roka: Takto vyzerala jeho cesta od školy v Trenčíne po michelinské reštaurácie


Pivný krígeľ Krigláň
Krigláň je absolútnym unikátom (Zdroj: kriglan.sk)

Chcel by si aj ty vlastniť unikátny Krigláň? Podeľ sa s nami o svoj názor na tento projekt v komentároch! 

Zdroj: hashtag.sk, kriglan.sk, startovac.cz,
Odporúčame