Záhadné sibírske krátery nedajú ekológom spávať: Čo hrozí, ak bude globálne otepľovanie pokračovať?

Je možné, že sa predpoklady potvrdia, čo by znamenalo problém pre klímu (Zdroj: Freepik/jcomp)

#To, že je globálne otepľovanie celosvetovým problémom už snáď nie je treba ani pripomínať. Neustále zvyšujúce sa teploty vzduchu, roztápajúce sa ľadovce či úhyn živočíchov kvôli suchu sú len zlomkom hrôz, ktoré klimatická zmena spôsobuje. Je dôležité, aby sme sa ako ľudstvo zamerali na odvrátenie tejto katastrofy, kým je ešte čas.

Nebezpečné explózie kráterov

Nejde o žiadnu novinku, krátery sa objavili už pred 12 rokmi. Výskumníci však až teraz prišli s novým vysvetlením príčiny záhadných explodujúcich kráterov na Sibíri. Tieto špecifické diery majú byť údajne až po 50 metrov hlboké, pričom ich šírka sa pohybuje okolo 20 metrov.

Nebezpečenstvo predstavujú najmä z dôvodu nevyspytateľných explózií, ktoré doslova vystreľujú kúsky úlomkov a kameňov na diaľku niekoľkých stoviek metrov. Samozrejme, ide aj o priveľmi akustickú záležitosť – výbuchy počuť aj niekoľko desiatok kilometrov od miesta explózie.

Príčina výbuchov

Záhadou zatiaľ zostáva, prečo k explóziám dochádza. Skupina výskumných pracovníkov si myslí, že to môže mať na svedomí zemný plyn, ktorý má príliš vysokú teplotu. „Oblasť je známa svojimi rozsiahlymi podzemnými zásobami zemného plynu. Keď klimatické zmeny alebo otepľovanie atmosféry oslabuje druhú časť permafrostu, potom sa objavia tieto výbuchy,“ uviedol hlavný výskumný pracovník Hellevang, ktorý sa zaoberá environmentalistikou.

Nepreskúmaná oblasť

Zatiaľ sa nepodarilo s istotou určiť, koľko kráterov je schopných explózie. Preskúmaných je z celkového počtu len 8 miest, pričom všetky sa nachádzajú v tej istej časti západosibírskeho polostrova Yamal a Gydan. Nie je to však ničím výnimočným, pretože na podobnom princípe funguje aj oblasť kanadských jazier, ktoré sa tiež nachádzajú na permafroste.

Nárast teploty by mal rozpúšťať jeho obalovú vrstvu, čo by malo spôsobiť uvoľňovanie plynu na povrch a následný výbuch. Takéto kolapsy spôsobujú vplyvom tlaku krátery.

Krátery vs klíma

„Ak sa pozriete na satelitnú snímku polostrova Yamal, sú tam tisíce týchto okrúhlych doskovitých priehlbín. Väčšina alebo všetky z nich mohli byť termokrasy, ale potenciálne by to mohli byť aj skoršie krátery, ktoré sa vytvorili,” uviedol jeden z výskumníkov v najnovšej štúdií.

Je možné, že sa predpoklady potvrdia, čo by znamenalo problém pre klímu. Vplyv zemného a skleníkového plynu či metánu sú reálnou hrozbou, pretože spomínané krátery fungujú na princípoch komínov, ktoré spomínané škodliviny vypúšťajú do zemskej atmosféry.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame