Pred 20 rokmi vyšiel kontroverzný film Umučenie Krista: Do akej miery je založený na reálnych udalostiach?

Umučenie Krista bol jedným z najkotroverznejších filmov roku 2004 (Zdroj: Icon Productions)

#Veľkým piatkom „oficiálne“ začala Veľká noc, no a práve v tento deň bol podľa dochovaných záznamov ukrižovaný Ježiš Kristus. Presne pred dvadsiatimi rokmi zároveň vyšiel kontroverzný film Umučenie Krista, ktorý bol kontroverzným hlavne v detailnom zobrazení mučenia. Do akej miery sa ale týkal reality, respektíve pravdivých historických zdrojov opisujúcich vtedajšie zvyklosti a život?

Brutalita a antisemitizmus

Film Umučenie Krista, ktorého režisérom a spoluautorom scenára bol známy herec Mel Gibson, sa zameriava na posledných 12 hodín Ježišovho života. Jednou z kontroverzií, ktoré film svojho času vyvolal, bolo zobrazene samotného Ježiša. Hoci v očiach mnohých je jeho osoba vnímaná ako stelesnenie lásky, nádeje a dobroty, dej filmu sa sústreďuje hlavne na neľudskú tortúru, ktorú musel Ježiš podstúpiť. Je veľmi pravdepodobné, že po zhliadnutí filmu budú mnohí vnímať nielen jeho osobu, ale aj istý fanatizmus spájaný s vierou, úplne inak.

Veľkú časť kritiky si odniesol aj zjavný antisemitský podtón snímky. Prispeli k tomu aj neslávne známe výroky samotného Gibsona. Ironický je tiež fakt, že hoci samotný Ježiš bol Židom a zomrel medzi Židmi, no vo filme je prezentovaný naratív, že Židia sa proti nemu sami postavili. Hoci ku koncu filmu sa ich zobrazenie ako bezcitných ľudí z davu túžiacich po krvi akoby upraví, fakt je ten, že v davových scénach boli zjavne prítomné veľké počty Židov. No a tí v Umučení Krista doslova dychtili po krviprelievaní.

Extrémne zobrazenie mučenia

Na divákov určite najkontroverznejšie zapôsobili mučiace metódy, ktorým bol Ježiš vo filme vystavený. Podľa profesorov Andrea Berlin a Jodi Magness však nie sú dochované žiadne oficiálne zdroje, v ktorých by bol Ježiš podrobený takým mučiacim technikám, aké boli ukázané vo filme.

V čase Ježišovho života a fungovania Rímskeho cisárstva sa síce spomína bitie a dokonca aj bičovanie, no neexistujú žiadne dôkazy o brutalite, ktorá bola vo filme Mela Gibsona zobrazená. Ďalej treba spomenúť, že nielenže sa podobné praktiky bežne nerobili, no ich vykonávanie ani nespadalo pod právomoc štátu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nominácie tohtoročných Oscarov sa nesú v znamení diverzity: Medzi kandidátmi je natívna Američanka aj LGBTQ+ herci

Otrokárstvo síce fungovalo, no zobrazené tortúry sa diali skôr v súkromí, bez dohľadu štátnych zverencov. Pokiaľ by teda chcel „vlastník“ svojho otroka nejakým spôsobom fyzicky týrať, robil by to v podstate na vlastnú päsť, takže všetky mučiace prostriedky vrátane reťazí, kríža a tak ďalej, by si musel zaobstarať sám, a štát by s tým nič nemal.

Podľa historických zdrojov nemuseli odsúdení niesť na pleciach celý kríž (Zdroj: Icon Productions)

Nezrovnalosti aj v ukrižovaní

Aj v samotnom ukázaní ukrižovania by sa dali nájsť isté nezrovnalosti. Tí, ktorí boli odsúdení na ukrižovanie, boli nútení nosiť len jednu priečku z kríža, nie celý kríž. Taktiež nie je známe, že by boli ku krížu pribití. Namiesto toho boli k nemu priviazaní lanami.

No a a ani ukrižovanie ako také nepatrilo k bežným praktikám starovekého sveta. V závislosti od závažnosti činu, za ktorý bol dotyčný odsúdený, mohol byť odsúdenec ukameňovaní, upálený, alebo mu mohol kat odťať hlavu. V dobe Ježišovho života mali jedine Rimania právomoc odsúdiť niekoho na ukrižovanie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, screenrant.com, theatlantic.com, archeological.org
Odporúčame