Úskalia emancipovanej ženy v mužskom svete sú mnohým dobre známe: Úspešná kniha Hodiny chémie ti ich priblíži humornou formou

vedkyna so skumavkou

Našim ďalším knižným tipom je kvalitný debut Hodiny chémie (Zdroj: wallpaperflare)

#Úskalia modernej ženy v modernom svete, ktorý je stále obmedzovaný rodovými vzormi, sú dobre známe nielen dnešným moderným ženám. No na to, aby si si vychutnal literárny debut Hodiny chémie od Bonnie Garmus, nepotrebuješ študovať rôzne feministické teórie. Jedná sa totiž o prudko čitateľný príbeh o tom, čo všetko sa môže stať, ak medzi najsilnejšie povahové vlastnosti hlavnej hrdinky patrí vytrvalosť, tvrdohlavosť a odvaha.

Úskalia mierne čudáckej vedkyne

S podobným problémom sa niektoré ženy často stretávajú. Ja sám jednu takú poznám, čo ma tiež viedlo ku tomu, aby som po tejto knihe siahol. A neľutujem. Príbeh knihy nás prenesie o pár dekád do minulosti. Do doby, ktorá bola plná silných žien, ktoré poznáme aj dnes.

 Aj chemička Elizabeth by takou chcela byť. Na každom kroku sa však cíti byť obmedzovaná patriarchálnou spoločnosťou, súťaživosťou a predsudkami. Elizabeth všetky podobné situácie hodnotí a komentuje s nadhľadom, miestami aj so sarkazmom.

No aj pre ňu platí fakt, že život je pomerne často nevyspytateľný a niekedy človeka zavedie tam, kde by si sám seba nevedel tak celkom predstaviť. Elizabeth sa teda (okrem iného) nečakane stane hviezdou istej kulinárskej šou. Hoci jej štúdium nevyšlo tak, ako si predstavovala, svoje ideály neopustila a nič na tom nezmení ani fakt, že namiesto vedeckej kariéry sa stane slobodnou matkou.

Jasne ladený príbeh, no bez zbytočného poúčania

To, že príbeh môže prísť niekomu citeľne feministický ladený, nie je pre čítanie samotnej knihy až tak podstatné. Či už si z nej čitateľ odnesie podnety k zamysleniu, alebo sa len nechá uniesť príbehom, stotožnenie sa z hlavnou postavou by nemalo byť problémom aj pre mužských čitateľov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krásny svet, kdeže si? Nový úchvatný román od írskeho zázraku Sally Rooney

Žánrovo by možno nebolo férové knihu zaradiť medzi romantickú komédiu, hoci asi spĺňa (okrem rôznych menších dejových odbočiek) jeho základnú definíciu. Po Anne zo Zeleného domu tu teda máme ďalšiu výraznú ženskú hrdinku, na ktorú by si mnoho čitateľov mohlo spomenúť aj o pár rokov neskôr. Kniha sa stala bestsellerom v niekoľkých krajinách, pochvalne sa o nej vyjadril napríklad aj Stephen King. Aj u nás sa knihe očividne celkom darí.

Pokiaľ máš teda chuť siahnuť po knihe, ktorá sa v podstate číta sama, ponúka aj nejaké tie hlbšie myšlienky na spracovanie, no robí to bez toho, aby čitateľa mravne poúčala a presviedčala, daj šancu práve Hodinám chémie.

Knihu si môžeš zakúpiť jednoducho aj TU, takže smelo do toho.

Sleduj nás na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame