Krásny svet, kdeže si? Nový úchvatný román od írskeho zázraku Sally Rooney

krásny svet kdeže si

Nájdu odvahu vidieť vo svete krásno? Práve vychádza nový román od autorky bestselleru Normálni ľudia (Zdroj: Pixabay/seanegriffin)

#Krásny svet, kdeže si – to je nový román írskeho literárneho zázraku Sally Rooney, autorky svetového bestselleru Normálni ľudia. Aj tentoraz rozoberá viaceré vážne spoločenské témy a opäť ich otvára cez životy a vzťahy súčasných tridsiatnikov. Autorkine postavy hľadajú lásku a vlastnú identitu aj kultúrnu triedu, do ktorej by mohli patriť alebo sa v nej schovať. Hľadajú nádej vo svete, ktorý sa často zdá beznádejný. Román Krásny svet, kdeže si práve vychádza v slovenskom preklade Ivany Cingelovej vo vydavateľstve Lindeni.

Rozumie mileniálom, píše o nich a pre nich

Kniha sa venuje rôznym témam – kráse, sláve, sociálnym sieťam, duševnému zdraviu, priateľstvu, láske, prerodu priateľstva na lásku aj tomu, aká je príťažlivosť premenlivá. Spisovateľka Alice sa zoznámi so skladníkom Felixom a požiada ho, aby ju sprevádzal na služobnej ceste. V Dubline sa jej najlepšia priateľka Eileen spamätáva z rozchodu a začína opäť flirtovať s priateľom z detstva Simonom. Alice, Felix, Eileen a Simon sú stále mladí – no život ich pomaly dobieha. Túžia po sebe a navzájom sa klamú, dávajú sa dokopy a rozchádzajú sa. Majú sex a trápia sa nad ním, strachujú sa o svoje priateľstvo a znepokojuje ich svet, v ktorom žijú. Dokážu uveriť v krásny svet?

titulná obálka románu Krásny svet kdeže si?
Krásny svet, kdeže si? Román cez životy a vzťahy súčasných tridsiatnikov rozoberá aj vážne spoločenské témy (Zdroj: Martinus)

Sally Rooney sa narodila v roku 1991 a žije v Dubline. V slovenčine vo vydavateľstve Lindeni jej už vyšli predchádzajúce dve knihy. Jej debutový román Rozhovory s priateľmi označili v Sunday Times, Observer a Telegraph za knihu roka; dostal sa aj do užšieho výberu Dylan Thomas Prize a Rathbones Folio Prize a bol nominovaný na Desmond Elliott Prize. Od britského denníka Sunday Times získala Rooney cenu mladý autor roka. Jej druhá kniha Normálni ľudia sa stala jedným z najoceňovanejších románov súčasnosti. Získala Costa Novel Award za najlepší román roka 2018, nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu a množstvo ďalších významných cien.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš motivačnú literatúru do nového roka? Prinášame ti 7 tipov na najlepšie knihy
írska spisovateľka Sally Rooney
Írska spisovateľka Sally Rooney, autorka svetového bestselleru Normálni ľudia (Zdroj: Tlačová správa/Albatrosmedia)

Aktuálny román Krásny svet, kdeže si bol nominovaný na The British Book Awards 2022, získal Irish Book Award za romána roka, takisto Goodreads Choice Award a Dalkey Literary Award. Prestížny literárny portál Kirkus Reviews zaradil román do výberu najlepších kníh roka.

Krásny svet, kdeže si? Doteraz najsilnejšie dielo Sally Rooney

Rešpektované médiá hovoria o knihe s nadšením. „Je to autorkine doteraz najsilnejšie dielo. Dielo plné dojemnej úprimnosti a pravdivosti, vytvorené s nenápadnou brilantnosťou,“ zhodnotili vo Financial Times. Podobný názor majú aj v magazíne The Times: „Kniha, ktorá vás dojme mnohokrát. Roonneyovej najlepší román!“

Z ďalších recenzií vyberáme ešte niekoľko citátov – Telegraph: „Skvelé! Je to strhujúce, živočíšne a – neznesiteľne smutné.“ Irish Times: „Napísané s nesmiernou zručnosťou a okorenené nekonečne prenikavou inteligenciou.“ Irish Independent: „Krásny svet, kdeže si nestojí len za prečítanie. Stojí hlavne za zamyslenie.“ Guardian: „Majstrovský kúsok!“ Vox: „Krásny svet, kdeže si je milostným listom nám všetkým a všetkým spôsobom, akými milujeme.“

Ak ťa táto kniha oslovila, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Tlačová správa/Albatrosmedia
Odporúčame