Knižné trilery ti nedovolia zaspať: Niektoré sú založené na skutočných udalostiach!

Kriminálky tipy

Zoznam týchto knižných trilerov ti nepochybne spôsobí zimomriavky (Zdroj: usplash.com/Amit Jain)

#Ak si čitateľom, ktorý má rád napätie, ponurú atmosféru a neriešiteľné prípady s neočakávaným koncom, tento rebríček knižných trilerov ti nepochybne ulahodí! A nielen to. Naženie strach, precvičí fantáziu, ale takisto poukáže aj na reálne situácie, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa. V tipoch nájdeš zahraničných autorov, novinku, ale aj slovenský triler inšpirovaný výpoveďami členov z prostredia policajnej mafie.

Zberateľ očí, Sebastian Fitzek

Ak sa chceš báť, vedz, že zberateľ očí hrá najstaršiu hru na svete – schovávačku, a to s vašimi deťmi. Dá vám 45 hodín, aby ste ich našli. Ale hľadanie trvá večnosť. A páchateľ medzitým koná… Zberateľ očí udrel už trikrát, keď na scénu vstupuje bývalý policajný mediátor Alexander Zorbach. V súčasnosti je policajným reportérom berlínskeho denníka, preto sa vydáva po stopách viacnásobného páchateľa, ktorého novinári nazývajú Zberateľ očí.

V minulosti sám pracoval ako policajt, má teda bohaté skúsenosti a užitočné kontakty. Navyše je vždy o krok pred políciou a pravdepodobne aj preto sa stane hlavným podozrivým. Páchateľ zatiaľ nezanechal nijakú užitočnú stopu. Odrazu sa však nečakane objaví tajomná svedkyňa, slepá fyzioterapeutka Alina Gregorievová. Tá tvrdí, že dokáže nazrieť do minulosti svojich pacientov, stačí jej len dotknúť sa tela. A deň predtým možno ošetrovala Zberateľa očí.

Na tejto knihe je netypický aj dej, ktorý prebieha reverzne. Autor totiž preniesol preteky s časom aj do grafickej podoby románu. Príbeh sa začína epilógom a postupuje od poslednej kapitoly k prvej, čísla strán tiež klesajú a všetko sa končí prológom. Kto je Zberateľom očí a ako sa situácia vygraduje?

Zberateľ očí
Kniha Zberateľ očí ťa zaujme atypickým plynutím času a dávkou napätia (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Zberateľ očí zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU! 

Sudcov zoznam, John Grisham

Podľa mnohých je Sudcov zoznam jedným z vôbec najmrazivejších románov J. Grishama. Lacy Stoltzová, ktorú možno poznáš z románu Svišť, v minulosti vyšetrovala sudkyňu, ktorá prijímala miliónové úplatky od zločineckého syndikátu. Vtedy len o vlások unikla smrti. Prešli tri roky a Lacy sa blíži k štyridsiatke. Práca v Rade pre sudcovskú etiku ju už nebaví a uvažuje nad zmenou. Stretne však záhadnú ženu, takú vystrašenú, že nemá odvahu prezradiť pravé meno.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tie najdôležitejšie marketingové grafy, ktoré tento rok uvidíte

Jej otca zavraždili pred dvadsiatimi rokmi, policajtom sa nepodarilo prípad vyriešiť. Lenže žena má podozrivého, je ním priam posadnutá, sleduje ho už dvadsať rokov. A popritom odhalila ďalšie obete. Podozrenie ženy však nestačí, no nájsť dôkazy sa zdá nemožné. Ten muž je brilantný, trpezlivý a vždy má náskok pred políciou. Ide o mimoriadne rafinovaného sériového vraha. Vyzná sa vo forenzných vedách, ovláda policajné postupy a čo je najdôležitejšie: pozná zákony.

Ide totiž o sudcu z Floridy a patrí do Lacyinej jurisdikcie. Dotyčný sudca si vedie zoznam obetí a cieľových osôb, obsahuje mená nič netušiacich ľudí, ktorí mu niekedy v živote skrížili cestu a nejakým spôsobom sa ho dotkli. Ako môže Lacy začať s vyšetrovaním a nedostať sa do jeho zoznamu?

Sudcov zoznam
Prefíkaný vrah je takmer nepolapiteľný (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Sudcov zoznam zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Zvuk zla, Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek

Spolupráca dvoch autorov stojí za vznikom štvrtého dielu knihy zo série Auris. Ide a rozporuplný príbeh, v ktorom premýšľaš nad vrahom matky sedemnásťročného Silvana Berga. Bol to otec, alebo matku zabil vlastný syn? Rozpoltenému Silvanovi nik neverí, vrátil sa totiž z psychiatrie. Na nádvorí rodičovskej vily ho upúta krásny motýľ. Kým ho filmuje, aby ho neskôr ukázal chorej matke, začuje prenikavý výkrik. Silvan uteká za zvukom a vidí, ako jeho milovaná matka padá z okna na treťom poschodí.

Marí sa mu, že v okne zbadal otcovu siluetu… Vzápätí však otcovi takmer vbehne pod kolesá auta. Rodinná priateľka navyše prisahá, že videla Silvana vybehnúť z matkinej izby tesne potom, čo sa to stalo. Vystrašený adolescent Silvan strávil istý čas v liečebnom ústave pre mladistvých, preto ho žiaden vyšetrovateľ neberie vážne, keď tvrdí, že otec mu zabil matku. Jedine Matthias Hegel, forenzný fonetik, si myslí, že chlapec neklame. No zároveň si uvedomuje, že ako psychiatrický pacient skutočne môže veriť vlastnej verzii udalosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Burning Man sa ti vryje doslova pod kožu: Eva s priateľom navštívili legendárny festival, sprchovanie je vraj v púšti zbytočné

Hegel, ktorého so Silvanovou matkou Patriziou Bergovou voľakedy spájali vrúcne city, sa skontaktuje s Julou Ansorgeovou, autorkou podcastov rozoberajúcich skutočné kriminálne činy. Spoločne s jej bratom Elyasom a jeho priateľom Friedrichom začnú vyšetrovať prípad Zvuku zla. Hegel pritom bez váhania riskuje aj vlastný život, ktorý visí doslova na vlásku. Kto bol nakoniec vrahom matky?

Zvuk zla
Vražda matky je poriadne zamotaná (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Zvuk zla zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Genesis, Chris Carter

Tento knižný tip je zároveň knižnou novinkou, ktorá vychádza 8. marca 2023. V deji Genesisu vystupuje Robert Hunter, ktorý je povolaný k najdesivejšiemu miestu činu, aké kedy navštívil. Ešte väčšie znepokojenie sa ho však zmocní, keď sa pri pitve nájde v tele obete verš básne zanechaný vrahom. Onedlho sa nájde ďalšia mŕtvola. Metódy a podpis vraha sa líšia, ale stupeň použitého násilia nasvedčuje tomu, že za oboma zločinmi stojí rovnaký páchateľ.

Hunterove obavy potvrdia nález druhej časti básne. Tento objav však nielenže spojí dve vraždy, ale je už jasné, že ide o dielo sériového vraha. Robert Hunter aj napriek nedostatku forenzných dôkazov musí dostihnúť najdisciplinovanejšieho a najsystematickejšieho zabijaka, na akého kedy narazil. Hľadá páchateľa, ktorý sa kochá strachom obete a pre ktorého je smrť lekciou, akú vraj treba udeliť každému. Dostihne Hunter zvráteného kriminálnika?

Genesis
V knihe Genesis sledujeme zvrátenú psychiku vraha (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Genesis zaujala, môžeš si ju objednať v predpredaji priamo TU!

Padreho klan, Marek Vagovič

V poslednom knižnom tipe ti predstavíme triler od slovenského autora Mareka Vagoviča, ktorý do knihy zasadil skutočné osudy a svedectvá kajúcnikov z vnútra mafiánskeho systému. Trvalo šesť rokov, kým sa dostal šokujúci príbeh slovenskej policajnej mafie do vyšetrovacích spisov. A teraz sa o ňom dozvieš z tejto knihy, ktorá mapuje jedno z najtemnejších období novodobej slovenskej histórie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Uvažuješ nad kúpou hybridu? Vyvraciame najväčšie mýty, ktorým si možno veril aj ty

Padreho klan nekupčil s narkotikami, jeho hlavnou devízou bol vplyv a obchodným artiklom beztrestnosť. Konal na objednávku najvyšších politických kruhov, hlavne predsedu vlády a ministra vnútra. Organizovaný zločin sedel na vrchole pyramídy, kde bol štát mafiou. Aké osudy odhalí príbeh Padreho klanu? Vitajte vo svete špinavých peňazí, intríg a nekontrolovateľnej moci.

Ak ťa kniha Padreho klan zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorá z kníh ťa najviac zaujala?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, martinus.sk
Odporúčame