10 najlepších kníh Stephena Kinga: Čítal si všetky diela majstra hororu?

Stephen King It

Horor It má ešte lepšiu knižnú predlohu Stephena Kinga (Zdroj: New Line Cinema)

#Spooky season alebo aj strašidelné obdobie jesene je ideálnym časom práve na hororové príbehy. Len ty, prítmie, deka, teplý čaj a horor od Stephena Kinga. Áno, presne tak. V dnešnom rebríčku ti predstavíme 10 najlepších kníh od tohto amerického kráľa hororov! Preto odhoď mobil, stíš sa a začítaj sa do riadkov, ktoré ti navodia husiu kožu!

10. Pán Mercedes

Tento príbeh Stephena Kinga je inšpirovaný skutočnou udalosťou: „Zabijem ťa. Ani sa nenazdáš a bude to.“ Ešte pred úsvitom čakajú v americkom meste zmietanom ekonomickou krízou stovky nezamestnaných mužov a žien na otvorenie veľtrhu pracovných miest. Sú unavení, uzimení a zúfalí.

Z hustej hmly sa vynorí osamotené auto. Vodič v ukradnutom mercedese preletí davom, zráža nevinných, potom zacúva a znovu zaútočí. Zabije osem ľudí, pätnásť ich zraní. A uniká. Mesiace plynú a vyšetrovanie nezmyselného brutálneho činu nikam nevedie. Penzionovaný policajt Bill Hodges ťažko znáša traumu z nevyriešeného zločinu a dokonca uvažuje o samovražde, keď dostane list od šialenca – priznanie k vraždám.

To ho preberie z depresie a donúti konať, aby zabránil ešte diabolskejšiemu útoku. Brady Hartfield žije s matkou alkoholičkou v rodnom dome. Nadšene spomína na krásne vzrušujúce chvíle, keď pod kolesami mercedesu cítil smrť a túži si ten príval adrenalínu zopakovať. Zastaviť ho môže len Bill Hodges a jeho zvláštni spojenci. Ak sa im to nepodarí, Brady sa zapíše do dejín ako vrah tisícok ľudí…

Ak ťa kniha Pán Mercedes zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

9. Čierny dom

Vo Wisconsine dôjde k sérii neľútostných vrážd, ktoré pripomínajú neľudské vyčíňanie šialeného Alberta Fisha pred desiatkami rokov, a preto sa neznámemu vrahovi začne hovoriť Rybár. Veliteľ miestnej polície nemá s takýmto druhom zločinu skúsenosti, preto požiada o pomoc detektíva Jacka Sawyera.

Lenže, sú vraždy naozaj dielom duševne chorého človeka, alebo v tichom mestečku vyčíňa tajomná zlá sila? A prečo sa Jackovi pri plnom vedomí zdajú podivné sny? Možno sa mu niekto snaží niečo oznámiť… Jack už nemôže odkazy ignorovať a nechá sa vtiahnuť do vlastnej skrytej minulosti.

Čierny dom, Stephen King
Je za vraždy zodpovedný Rybár alebo vo Wisconsine vyčíňa zlo? (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Čierny dom zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

8. Doktor spánok

Danny Torrance je chlapec, ktorý len o vlások unikol smrti z rúk vlastného otca v hoteli Pekná vyhliadka. Traumy z detstva ho však mátajú ďalej. Trpí aj pre svoje vlastné nadprirodzené schopnosti – žiarenie, ktoré dostal do vienka a umožňuje mu vidieť aj to, čo by malo zostať skryté.

Dan Torrance je alkoholik. Sklony k pitiu zdedil po otcovi, ale pravda je aj to, že alkohol tlmí žiarenie, a tak ho zároveň pred prízrakmi, ktoré ho oberajú o zdravý rozum. Dan však zistí, že zlo, ktoré v ňom alkohol prebúdza, je ešte neznesiteľnejšie ako jeho prízraky. Rozhodne sa zmeniť život.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mozog sa dá preprogramovať: Ako si vďaka tomu poradíš s idiotmi?

Odsťahuje sa do nového mesta, nájde si nových priateľov a pridá sa k anonymným alkoholikom. Dokonca aj prvotne nepríjemné žiarenie sa v jeho novom živote stane nástrojom dobra. Je to však iba dočasné. S Danom sa telepaticky spojí dievča s rovnakými schopnosťami, aké má on a ide mu o život. 

Doktor Spánok, Stephen King
Doktor spánok alias Dan Torrance sa pokúsi zachrániť život Abre Stonovej (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Doktor spánok zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

7. Carrie

Sedemnásťročná Carrie je outsiderka v škole i v živote. Odmalička robí všetko pre to, aby sa vyrovnala ostatným, ale nedarí sa jej. Nepeknú, neobľúbenú, zakríknutú stredoškoláčku ešte aj doma priam terorizuje fanaticky nábožná matka. Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne vrodené schopnosti, ktorých rozsah sama sotva tuší. Je telekinetička – silou vôle pohybuje predmetmi.

Keď ju na školskom majálese opäť surovo ponížia, jej pomste nič nestojí v ceste. Autor do deja jedného zo svojich najznámejších trilerov vkladá spomienky či výstrižky z tlače a vytvára tak mozaikový obraz života aj vnútorného sveta nešťastnej Carrie.

Pozn. redaktora: Brian De Palma v roku 1976 rovnomenný film, ktorý dodnes mnohí považujú za najlepšiu kingovskú filmovú adaptáciu. Sama som sa stala svedkom hrôzy a nepochopenia, ktorými si Carrie prechádzala. Tento príbeh môže byť však viac obohacujúci práve prostredníctvom knižného opisu.

Carrie, Stephen King
Príbeh Carrie sa stal zároveň filmovou adaptáciou (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Carrie zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

6. It (To)

Tento príbeh zrejme poznáš aj z rovnomenného hororu, ale zaručujeme ti, že v knižnej podobe je ešte lepší! Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy, keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz?

Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip pre milovníčky romantických príbehov, ktorým nechýba humor: K láske slová netreba je nenáročný romantický príbeh, ktorý ťa zabaví
To, Stephen King
Podarí sa skupinke priateľov zahnať temné To? (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha To zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

5. Séria Temná veža

Najnovší siedmy diel tejto série sľubuje rovnakú dávku napätia ako pilotná časť s názvom Pištoľník. Na začiatku posledného dobrodružstva je Rolandov ka-tet roztrúsený v rôznych časoch a svetoch. Susannah Deanová, stále v moci démonky Mie, sa proti svojej vôli ocitla v Krajsvete, vo fedickom Dogane, ktorý je skôr komnatou hrôzy. Tu spojením mágie a záhadnej prastarej techniky privedú na svet napoly ľudské dieťa.

Eddie Dean a Roland Deschain cestujú v roku 1977 po štáte Maine, hľadajú miesto nadprirodzenej aktivity prídencov a dvere, ktoré slúžia ako brána do Stredsveta. Jake Chambers, otec Callahan a brumbo Rát bojujú v roku 1999 s upírmi a so zlými mužmi v newyorskej reštaurácii Prasa v kotle, na ktorej jedálnom lístku nechýba ani „dvojnohé prasa“.

Len čo sa tet opäť spojí, priatelia sa vydajú na cestu do sídla vlkov v Hrome, aby odhalili, načo potrebujú služobníci karmínového kráľa mozgy dvojčiat z Cally Bryn Sturgis. Odpoveď je desivá a priamo súvisí s Rolandovou výpravou za Temnou vežou, ktorá je čoraz bližšie. Podarí sa ju pištoľníkovmu ka-tet nájsť a vystúpiť na jej vrchol? Nebude cena, ktorú za to zaplatia, privysoká?

Temná veža, Stephen King
Vychutnaj si siedmy diel so slávnej série Temná veža (Zdroj: martinus.sk)

Ak sa ťa kniha Temná veža zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

4. Odpor

Začína sa boj o novú podobu ľudstva! Na začiatku dochádza k zlyhaniu ľudského faktora, na konci zem posievajú mŕtvoly. Nedostatky v zabezpečení laboratória na vývoj biologických zbraní a príliš starostlivý otec mladej rodiny spôsobia únik smrtiaceho vírusu superchrípky. Nezastaviteľná choroba v priebehu niekoľkých týždňov vyhladí viac ako deväťdesiatdeväť percent svetovej populácie, zvyšky sa brodia v troskách civilizácie. 

Tí, čo prežili, sa vydajú na cestu – tajuplné sny ich ako magnet priťahujú do Las Vegas, kde sa usídlil muž s mnohými menami a podobami, alebo k domčeku uprostred kukuričných polí. Ten obýva staručká Matka Abagail, ktorej Boh dožičil dlhý život, aby mu pomohla naplniť Plán.

Svet sa ešte len spamätáva z katastrofy a na šachovnici dobra a zla sa už rozohráva partia, v ktorej sa komunita na strane svetla musí postaviť na odpor temnote. Zvíťazí temný muž, ktorý ovláda mágiu, alebo starena, ktorá si aj v úctyhodnom veku 108 rokov sama pečie koláče?

Odpor, Stephen King
Pripomeň si neisté časy Covidu vďaka hororu Odpor (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Odpor zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

3. Cyntoryn zvieratiek

Doktor Louis Creed dostane nové zamestnanie a presťahuje sa s rodinou zo zadymeného Chicaga do idylického vidieckeho mesta Ludlow v Maine. Začiatok nového života sa však zdá až priveľmi dobrý na to, aby bol skutočný. Napriek navonok pokojnej atmosfére je v Ludlowe čosi temné a nebezpečné.
Nákladné autá na ceste priamo pred Creedovým krásnym starým domom jazdia akosi prirýchlo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto knihy ťa pripravia na nový školský rok: Zahoď svoje ego a vyskúšaj organizačné porno!

Dôkazom toho je provizórny cintorín v neďalekom lese, kde celé generácie detí pochovávajú svojich zvieracích miláčikov. Smutné miesto, ale bezpečné. Celkom isto bezpečné. Nie také, čo ti prenikne do snov, budí ťa a ty nemôžeš pokojne spať…

Louis však zachytáva rozličné varovania. Niektoré sú celkom reálne, iné akoby z hlbín jeho vlastných nočných mor. Podľa nich by nemal prekročiť hranice tohto malého cintorína, hoci ho láka zvodnými sľubmi a bezbožnými pokušeniami. Skrýva sa tam desivá pravda – omnoho desivejšia než smrť sama a oveľa mocnejšia. Louis prichádza na to, že niekedy je lepšie byť mŕtvy.

Cyntoryn zvieratiek, Stephen King
Niekedy by si nemal prekročiť hranice (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Cyntoryn zvieratiek zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

2. Zelená míľa

V roku 1932 sa Amerika zmieta v otrasoch veľkej krízy a život sa zdal byť trpký a ťažký, ako ešte nikdy predtým. Príbeh sa odohráva vo väznici Cold Mountain, kam sú transportovaní odsúdenci na smrť.

John Coffey je človek, ktorý si trest smrti zaslúži viac ako ktokoľvek iný. Tento mohutný obor bol odsúdený za smrť dvoch malých dievčat. Možno by si tvrdil, že cesta k poslednej odplate bude krátka a milosrdná, ale sám spoznáš, ako sa môžeš mýliť. Vďaka tejto knihe odprevadíš Johna Coffeya na jeho poslednej ceste, podobnej zlému snu.

Zelená míľa, Stephen King
Pozri sa na trest zločinca Johna Coffeya (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Zelená míľa zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

1. Žiarenie

„Vravela, že niečo videla v izbe, kde… sa stalo niečo zlé. V izbe číslo 217. Musíš mi sľúbiť, že do nej nikdy nevojdeš, Danny… vyhýbaj sa jej…“ Takouto mysterióznou atmosférou King buduje napätie v hoteli Pekná vyhliadka, ktorý určite patrí medzi najkrajšie horské letoviská na svete, ale nielen preto tu Jack Torrance, dramatik a bývalý alkoholik, prijal miesto správcu v mimosezónnom období.

Považuje to najmä za príležitosť na nový začiatok a dúfa, že tu počas zimy napíše svoj nový román. Zúfalo totiž potrebuje uniknúť životnej smole a beznádeji, ktoré ho vytrvalo prenasledujú. Spolu s ním sem prichádza jeho manželka Wendy, aby v majestátnej samote starého hotela so zvláštnou atmosférou, postavenom na starom indiánskom pohrebisku, hľadala možnosť záchrany narušeného manželstva a rodiny.

A napokon je tu Danny, päťročný syn s neobyčajným darom – je mimoriadne vnímavý, „žiari“ a má schopnosť predvídať udalosti, ktorým však vo svojom veku nerozumie. V stodesiatich prázdnych hotelových izbách sa totiž niečo deje, niečo, z čoho prechádza mráz po chrbte, skryté zlo, ktoré v hoteli odrezanom od sveta striehne a hrozí… Možno toto dielo poznáš aj vo filmovej verzii od režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980, no nezabudni dať šancu najmä jeho knižnej predlohe!

Stephen King
Najlepšie hodnotený horor Stephena Kinga (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha Žiarenie zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Sleduj náš Instagram

Odporúčame