Chceš mať absolútny prehľad o všetkom? Kniha Rýchlokurz geniality ti to pekne zhrnie, kupuj však rýchlo, je totiž takmer vypredaná!

Rýchlokurz geniality kniha

Kniha Rýchlokurz geniality ti predstaví všetky podstatné oblasti života (Zdroj: Unsplash/Tim Tebow)

#Rýchlokurz geniality je kniha, ktorá obletela celé Slovensko. Spočiatku som nechápala, ako takáto, na prvý pohľad sterilná kniha uchvátila davy ľudí. Našťastie som však mala možnosť zúčastniť sa školskej besedy práve so samotným autorom knihy – Ľudovítom Ódorom, súčasným viceguvernérom Národnej banky Slovenska.

Okrem toho, že som spoznala nejeden smerodajný názor tohto inteligentného muža, mi už kniha tróni v domácej knižnici. Prečo? Dozvieš sa v dnešnom článku!

42 je milé číslo

Kniha Rýchlokurz geniality ťa na viac ako 650 stranách prevedie tými najdôležitejšími trendmi súčasnosti aj budúcnosti. Nezľakni sa! Aj kvantová mechanika, HDP, príjmové rozdiely, starnutie populácie, fungovanie počítačov či nekonečno sa dajú zrozumiteľne vysvetliť. Teda, ak máte vzdelanie, skúsenosti, nadhľad a humor ako autor knihy, ekonóm Ľudovít Ódor.

Kniha je rozdelená na 42 kapitol a 9 okruhov. Autor sa pritom inšpiroval aj svojím obľúbeným spisovateľom Douglasom Adamsom: „42 je milé číslo, ktoré si môžete zobrať domov a predstaviť ho svojej rodine.“

Nemusíš vo vedomostiach súťažiť s Googlom

Kniha ti predostrie aj mnohé neštandardné okruhy, a to svetové megatrendy, fungovanie vesmíru, biologický svet, rozum a cit, ľudia a spoločnosť, technologická revolúcia, čísla a formy, fundovaný občan a spokojný život. Je doplnená množstvom ilustrácií a grafov, ktoré pomáhajú porozumieť aj zložitejším témam, ako sú fraktály či dilatácia času. Môžeš sa však tešiť na množstvo Shootyho karikatúr.

Všetky kapitoly pritom spája presvedčenie, že poctivý vedecký prístup je stále najlepšou cestou k porozumeniu sveta okolo nás. Musíme zostať zvedaví, ak chceme napredovať. A rozhodne nemusíme memorovať telefónne zoznamy – poznať treba niekoľko kľúčových myšlienok a kriticky uvažovať.

Na prahu ďalšej technologickej revolúcie, vážnych následkov klimatických zmien a vo víre svetových megatrendov, ako je starnutie populácie či deglobalizácia, je úplne jedno, či niekto vie vymenovať všetky dôležité priemyselné odvetvia Hondurasu. Svet sa už dávno nekončí na hranici našej dediny a k jeho pochopeniu už nestačí rozlišovať podmet a prísudok.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Historik na cestách (časť 9.): Aký je život mimo odletovej haly?

Nechcime súťažiť s vyhľadávačom Google ani s robotmi v pásovej výrobe a sústreďme sa radšej na tie veci, v ktorých vieme byť maximálne užitoční. Ľudstvo stáročie posúvali ďalej zvedavosť a nové myšlienky.

Rýchlokurz geniality
Kniha ťa prevedie 9 oblasťami, ktoré pozdvihnú tvoj všeobecný prehľad (Zdroj: martinus.sk)

Postrehy z besedy s autorom

Z pohľadu študentky, spočiatku neveľmi zainteresovanej, som nedávala tejto analyticky zameranej knihe veľkú šancu. Postupne som sa však začala stotožňovať s hlavnou pointou knihy a myšlienkami autora. Dnes už naozaj nie je dôležité, čo všetko si dokážeme odrapotať spamäti. Dôležité je totiž to, ako si vieme súvislosti spájať a prepínať medzi nimi.

Pán Ódor v knihe delí ľudí na dva typy. Prvým sú ježkovia. Tí sú zbehlí vo svojom odbore a vedia o ňom všetko do najmenšieho detailu. Na základe tohto poznania si mnohé veci interpretujú práve zo svojho pohľadu. Vidia svet takpovediac jednostranne, ak sa však dostanú do nejakého konfliktu, len málokto by ich vedel presvedčiť o ich nepravde. Napriek tomu, že sú v jednej oblasti života géniami, to nemajú v živote ľahšie.

Tento rýchly a neustále meniaci sa svet ovládajú totiž líšky, čo je druhý typ ľudí. Sú všestranné a majú poznatky takmer z každej oblasti života. Ich vedomosti síce nie sú také hlboké, no keďže majú k dispozícii viac pohľadov, dokážu vytvárať nové súvislosti, ktoré ich v konečnom dôsledku posúvajú v živote ďalej. Vo výsledku sú teda oveľa úspešnejšie ako snaživí, no jednodimenzionálni ježkovia.

Kniha venovaná dcére

Zaujímavým poznatkom autora bolo aj to, že kniha mala byť pôvodne zovšeobecnením všetkých vedomostí, ktoré chcel pôvodne odovzdať svojej dcére k maturite. „Vieš, prečo sa to učíš?“ pýtal sa jej často. „Nie,“ znela jej odpoveď. Alebo iba sucho skonštatovala: „Pretože nám to povedala pani učiteľka.“ No a práve túto skutočnosť sa autor snažil napraviť svojou knihou venovanou dcére, z ktorej sa nakoniec stala jedna z najpredávanejších kníh na Slovensku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tajomný prístav, socha s prekvapením aj múzeum slivovice? Navštív s nami miesta, ktoré v Prahe pozná málokto!

Chcel jej odovzdať poznatky, o ktorých sa domnieva, že sú potrebné na fungovanie v tomto svete. A ako povedal jeden z prísediacich učiteľov: „Túto knihu by som odporúčal do každej domácnosti.“

Rýchlokurz geniality
Na besede s autorom nechýbala príjemná nálada a zvedavé otázky študentov. (Zdroj: archív autorky)

Kniha pomôže zlepšiť tvoju finančnú gramotnosť

Slová Ľudovíta Ódora však vo mne počas besedy rezonovali čoraz viac. Rozoberali sme aj školstvo. Vyučovanie je nám už od prvého ročníka na základnej škole prezentované ako akási povinnosť, ktorá už nemôže byť zaujímavá či príjemná. Celý proces vyučovania pritom môže byť jednou obrovskou a zaujímavou cestou objavovania.

Žiadna otázka nie je zlá. Je dobré, ak sa pýtame a ak v nás učitelia tieto otázky a zvedavosť podnecujú. Rovnako sme mali sme možnosť rozprávať sa aj o finančnej gramotnosti na Slovensku, keďže Ľudovít Ódor je odborníkom v oblasti ekonómie. Ak by sme to zhodnotili v skratke, jej úroveň je nízka, no možno práve táto kniha ti dokáže pomôcť v tom, ako si vybrať hypotéku, či aký úrok je pre teba výhodný.

V skratke. Kniha Rýchlokurz geniality ťa prevedie nielen oblasťou financií, ale aj všetkými podstatnými oblasťami života. Nebudem sa snažiť opísať ti všetko, čo ťa čaká v knihe, no ako anotáciu na záver dodám, že to nie je len analyticky, ale aj psychologicky, filozoficky či eticky zameraná kniha, ktorá rozšíri tvoj všeobecný rozhľad.

Ak chceš mať knihu Rýchlokurz geniality doma aj ty, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame