Budúcnosť obľúbeného nápoja je ohrozená: Aj káva čelí klimatickým zmenám – prežije ich?

šálka kávy - kávový priemysel

Hrozí káve koniec (Zdroj: Unsplash/Engin Akyurt)

# Svet kávy je obrovský a informácie, ktoré dnes o káve môžeš získať sú fascinujúce rovnako ako samotný pôžitok, ktorý konzumácia kávy mnohým z nás prináša. A nie je žiadnym prekvapením, že skutočný milovník kávy sa o kávu zaujíma nielen ako o nápoj, bez ktorého by nedokázal dokonale naštartovať svoj deň.

Ak si pravý kávoholik, pravdepodobne máš kaviarne vo svojom okolí dobre zmapované a zaručene vieš, v ktorej z nich dostaneš kávu presne podľa svojej chuti. Uvedomuješ si, že na chuť tvojho obľúbeného nápoja vplýva nemálo faktorov prostredia, od nadmorskej výšky, podmienok podnebia, v ktorom rástla, vrátane úhrnu zrážok a priemeru teplôt počas pestovateľskej sezóny. Rovnako vieš, že prostredníctvom poctivej práce začínajúcej v pestovaní, spracovávaní, pražení či spôsoboch prípravy až po nápoj v tvojej šálke, káva prechádza mnohými krokmi, ktoré vplývajú na jej výslednú chuť. Dokonca aj kombinácia týchto faktorov pritom býva taká zložitá, že aj na rovnakej kávovníkovej plantáži možno nájsť rozdiely v kvalite a chuti. Kým niekoho pitie kávy energizuje vďaka obsahu kofeínu, pre niekoho iného je káva, pre jej chuť a vôňu, dokonale upokojujúca.

Väčšina z nás si kávu dopraje denne a vychutnávame si ju rovnako radi v spoločnosti kamarátov, kolegov, známych či rodiny ako aj osamote. Chutí nám v kaviarni, doma, v práci i na cestách. Radi sa pri káve stretávame, rozprávame, spoznávame i lúčime, alebo tiež aj pracovne dohadujeme či obchodujeme. 

Kávovému svetu dominujú iba dve odrody

Káva fascinuje ľudstvo už celé storočia. Je veľmi dôležitou súčasťou svetového obchodného trhu, no zároveň je jej cena jednou z najmenej stabilných, pričom sa odráža od mnohých faktorov. V neposlednom rade na cenu vplýva svetový dopyt, podľa ktorého cena druhu kávy klesá alebo stúpa.

Dôsledky klimatickej krízy sa z roka na rok prejavujú vo všetkých oblastiach života a extrémy počasia ako záplavy alebo dlhé obdobia sucha spôsobujú nezvratné škody, nevynímajúc pestovateľov kávy a všetkých, ktorý sa na jej výrobe podieľajú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Myslíš, že znečistené ovzdušie a maľby nemajú súvis? Impresionistický maliar Claude Monet ti dokáže opak

Asi poznáš dva hlavné druhy kávy, ktoré dominujú svetu. Konkrétne ide o arabiku (Coffea arabica) a robustu (Coffea canephora) a tie sa líšia podmienkami na pestovanie, ale aj chuťou, vôňou a obsahom cukrov, tukov alebo kofeínu. Klimatické zmeny sa výrazne dotýkajú ich pestovania a produkcie, pretože každý druh vyžaduje iné podmienky. Pokým arabika rastie vo vyšších nadmorských výškach so stabilnými zrážkami a kvalitnou pôdou, robusta rastie v nižších pásmach, vyžaduje teplo a dostatok vody. Pestovanie robusty je tak menej náročné, pretože je odolnejšia aj voči chorobám a úrodu dáva viackrát do roka.

kávové zrná
Svet kávy závisí len od dvoch druhov (Zdroj: Pexels/Livier Garcia)

Robusta sa však zvykne označovať ako menej kvalitný druh kávy. Ale zlé svetlo na ňu vrhajú nevhodné podmienky, v ktorých je pestovaná, výsledkom čoho sú zrná podradnejšej kvality. Faktom je, že pri skúmaní jej génov vedci zistili, že v Etiópii vznikla arabika skrížením dvoch druhov kávy – Coffea canephora a Coffea euginoides, čo znamená, že bez robusty by nebola ani arabika.

Káva, respektíve kávovníky sa často pestujú vo veľkom monokultúrnym spôsobom, čo nie je zdravé ani prospešné. Na obrovských plochách sa pestuje zvyčajne jeden druh kávovníka, ktorý v prípade ochorenia s vysokou pravdepodobnosťou nakazí aj tie ostatné a tak sa zničí obrovská časť budúcej úrody. Výkyvy počasia môžu nielen znížiť produktivitu ale aj podporiť šírenie hrdze kávových listov, ktorá je devastačným hubovým ochorením kávovníka. Dominantným kultivarom je práve arabika, ktorej patrí asi 75 – 80 % zastúpenie na trhu, zatiaľ čo robusta predstavuje asi 20 – 25 % objemu na trhu. V posledných rokoch však na trh vstupuje čoraz viac špeciálnych káv typu robusta, ktoré sa vyznačujú lahodnou jemnosťou a krémovitosťou.

Mnohí experti sa zhodujú v tom, že pri súčasnom tempe klimatických zmien sa v budúcnosti výrazne zníži produkcia typu arabika a naopak robusta sa stane zaujímavejšou pre mnohé pražiarne na svete. Ako následok globálneho otepľovania sa predpokladá, že arabika bude viac trpieť vlnami horúčav, na rozdiel od robusty, ktorá je o poznanie adaptabilnejšia. Nedá sa tiež prehliadať fakt, že od kávy závisí živobytie miliónov ľudí po celom svete. Existuje množstvo dôvodov pre nevyhnutné zmeny v oblasti pestovania kávy aj výrobných procesov a silnie potreba zamerať sa na menšie lokálne farmy, ktoré budú produkovať kvalitnú a organickú kávu v optimálnych socio – ekonomických podmienkach.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V Dánsku existuje prvý cintorín CO2 na svete: Dokáže nás zbaviť emisií uhlíka a prispieť k zelenšej planéte?

Kávový priemysel môže zachrániť vzácne zrnko

Ideálne podmienky na to, aby sa kávovníkom darilo, sa nachádzajú po celom svete v rovníkovej zóne nazývanej „Bean Belt“. Kým arabika najlepšie rastie vo vysokých nadmorských výškach a vyhovujú jej teploty okolo 19 – 22 °C, robuste sa darí o niečo lepšie aj v nižších polohách, ale aj keď dobre znáša aj vyššie teploty, potrebuje stálu vlhkosť počas celého roka.

Dôsledky globálnej klimatickej krízy bez pochyby ovplyvňujú aj budúcnosť kávy a kávového priemyslu, pričom pestovateľom aj producentom kávy spôsobujú nemálo dôvodov na obavy. A hoci doteraz bolo identifikovaných takmer 130 druhov káv, len od dvoch z nich, od arabiky a robusty, je svet kávy celkom závislý. Ale oba hlavné druhy kávy sú na zmeny klímy veľmi citlivé.

Optimistickejšie vyhliadky pre budúcnosť kávy ponúka objav Aarona Davisa z Kráľovských britských botanických záhrad, ktorý spolu s kolegami v roku 2018 v Sierra Leone našiel divoko rastúcu kávu s názvom Coffea stenophylla. Nazvať ju novou kávou by ale nebolo správne, keďže tento druh už v minulosti známy bol. Posledný výskyt tejto rastliny, pôvodom práve zo Sierra Leone, bol vo voľnej prírode pozorovaný ešte v roku 1954 a následne sa len sporadicky objavoval ešte aj v oblasti Pobrežia Slonoviny alebo Guinei.

Dnes sa preto právom o stenophylle hovorí ako o cennej káve budúcnosti. Ale nebolo to vždy tak. Kedysi bola rozmanitosť druhov káv oveľa väčšia ako dnes a k veľmi žiadaným patrila aj vysokohorská káva stenophylla. Koncom 19. storočia práve ona dominovala trhu a bola to najmä Francúzmi veľmi preferovaná káva. V 50-tych rokoch 20. storočia bola do Sierra Leone Britmi zavedená káva robusta, ktorá ako produktívnejšia rastlina, napriek nižšej kvalite, postupne celkom prevzala dominanciu. Oba druhy sa predávali za rovnakú cenu, preto farmári pôvodný druh začali nahrádzať robustou, až sa časom na stenophyllu celkom zabudlo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vyššie teploty v Arktíde rozmrazujú permafrost: Aj 48 500 rokov neskôr je starý „zombie“ vírus stále infekčný!
kávové zrná
Arabike sa robusta celkom nevyrovná. Ako je to so stenophyllou? (Zdroj: Pexels/Aleksandar Pasaric)

Výskumný tím, po znovuobjavení územia výskytu s približne 15 divorastúcimi rastlinkami vysokohorskej kávy stenophylla, zhromaždil vzorky na testovanie a zorganizovali slepý test, v rámci ktorého dali porovnať nezávislej porote odborníkov zrnká káv arabika, robusta a stenophylla. Výsledkom toho bolo, že až približne 81% z nich si stenophyllu pomýlilo s arabicou. V skutočnosti Coffea stenophylla naozaj produkuje kávu s vynikajúcou chuťou a kvalitou a jej zrnká majú natoľko komplexný chuťový profil, s prirodzene sladkými, ovocnými príchuťami a stredne vysokou kyslosťou, ktorý je porovnateľný s najlepšími zrnkami kávy arabika.

Okrem toho, že káva stenophylla je výrazne schopná konkurovať najkvalitnejším zrnám arabiky, disponuje aj ďalšími nemenej významnými vlastnosťami. Tým, že rastie aj pri teplotách, ktoré môžu byť až o 6,8 °C vyššie ako pri arabike a má aj väčšiu odolnosť voči chorobám a škodcom, môže kávovému odvetviu významne pomôcť v boji s klimatickými zmenami a z dlhodobého hľadiska môže byť stenophylla dôležitým zdrojom pre vyšľachtenie novej generácie odolnejších kávových rastlín.

Dalo by sa povedať, že káva v popularite nápojov celosvetovo vedie a hoci môže existovať nekonečné množstvo dôvodov, prečo je to tak, jedno je isté – káva spája ľudí a len ťažko si možno predstaviť, že by káva prestala existovať. Káva vysoko odolná voči klimatickým zmenám je však udržateľným riešením iba vtedy, keď je jej chuť taká výnimočná, že po nej zafunguje aj dopyt a bude mať zmysel ju pestovať a predávať.

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame