Negatívny dopad klimatickej krízy na zvieraciu ríšu: Pod vplyvom tepla sa liahne viac samíc korytnačiek, ako samcov

korytnačka

Klimatická kríza, ktorej aktuálne čelíme, ma negatívny dopad na zvieraciu ríšu (Zdroj: Pexels/Taryn Elliott)

#Dôsledky klimatickej krízy, ktorej aktuálne čelíme, sa prejavujú vo viacerých oblastiach nielen nášho života. Najnovšie sa prejavujú aj v zvieracej ríši. Takmer všetky morské korytnačky, ktoré sa za posledné štyri roky vyliahli na plážach Floridy, sú podľa vedcov samičky.

Táto skutočnosť je dôsledkom horúčav spôsobených klimatickou krízou, ktoré poznateľne zohrievajú piesok na mnohých plážach.


Evolučný vývin tučniakov sa výrazne spomaľuje: Klimatické zmeny ohrozujú polovicu všetkých druhov


Pohlavie korytnačky závisí od teploty

Pohlavie vyliahnutej korytnačky závisí od teploty, v ktorej sa vyvíja vajíčko. Pri teplote pod 27 °C sa vyliahne samček a pri teplote nad 31 °C samička. Pri teplotách medzi týmito dvoma hranicami sa môže vyliahnuť tak samička, ako aj samček. Teplota, pri ktorej sa vyvíjajú vajíčka, ovplyvňuje napríklad aj pohlavie u aligátorov. Klimatická zmena a zvyšujúce sa teploty teda môžu mať vážny dopad nielen na populáciu korytnačiek, ale aj iných plazov.

„Desivé je, že počas uplynulých štyroch rokov, sme na Floride zažívali doposiaľ najhorúcejšie letá,“ povedala pre Reuters Bette Zirkelbach, manažérka nemocnice pre korytnačky v meste Marathon na ostrovoch Florida Keys. „Vedci študujúci mláďatá a vajíčka morských korytnačiek nenašli žiadneho samčeka, takže za posledné štyri roku tu máme len korytnačie samičky.“

Ako hovorí Zirkelbach, podobné výsledky ukazujú aj štatistiky z Austrálie. Podľa nich predstavujú samice 99 % z korytnačích mláďat.

„V nadchádzajúcich rokoch nás čaká rapídny pokles populácie morských korytnačiek, keďže nemáme genetickú diverzitu. Nemáme pomer samcov ku samičkám, ktorý je potrebný na úspešné obdobia rozmnožovania,“ uviedla Melissa Rosales Rodriguez, ktorá pracuje v novootvorenej korytnačej nemocnici v ZOO v Miami. Pomôcť môže viac nemocníc pre korytnačky

 Pomôcť môže viac nemocníc pre korytnačky

Vysoké teploty a výrazná prevaha samičiek nie sú jedinou hrozbou pre morské korytnačky. Korytnačie nemocnice musia bojovať aj proti fibropapilomatóze. The Guardian vysvetľuje, že ide o vírusové ochorenie, pri ktorom sa na tele zvierat, vrátane očí a úst, tvoria nádory tvarom pripomínajúce karfiol. Nádory sa ale môžu tvoriť aj na vnútorných orgánoch a neliečené ochorenie často končí smrťou.

Vzhľadom na rozšírenosť ochorenia a negatívny klimatický vplyv Bette Zirkelbach považuje za potrebné zachrániť toľko korytnačiek, koľko dokáže. Nemocnica pre korytnačky na Florida Keys bola prvou licencovanou nemocnicou pre korytnačky, no podľa Zirkelbach by bolo takýchto centier potrebných oveľa viac, a to po celej Floride.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, reuters.com, theguardian.com
Odporúčame