RECENZIA Sám doma, ale plné krvi: Šialená noc je novým filmom o Santovi, ktorý miesto nosenia darčekov zabíja zločincov

Film Šialená noc

David Harbour je skvelou voľbou (Zdroj: Universal Pictures)

#Aj vianočné obdobie môžeš stráviť v kine. Ak ale nemáš rád tradičné sviatočné filmy plné romantiky a imela, stav na Šialenú noc. V novinke musí Santa zachrániť malé dievča pre mnohými zločincami, ktorí sa nezastavia pred ničím. Pohodlne sa usaď, priprav sa na veľa polámaných kostí a uži si film.

Santa prichádza do mesta

Tím elitných žoldnierov sa na Štedrý večer vláme do sídla bohatej rodiny a zajme všetkých ako rukojemníkov. Zloduchovia však nie sú pripravení na nečakaného bojovníka – na scéne je Santa Claus, ktorý je pripravený sa im postaviť.

Santu si tentokrát strihol David Harbour a je práve jedným z hercov, ktorému budeš túto rolu žrať. Ako sa hodil na rolu nového Hellboya, tak je ako stvorený pre úlohu Santu – teda v krvavom akčnom filme. Vo filme okrem malej dievčiny neexistuje žiadne iná nevinná bytosť. Všetci majú niečo na rováši (aj naša ústredná rodinka).

Predtým, ako sa rozhodneš do kina zavítať, vedz, že na plátne bude veľa, veľa krvi, samé zlomené kosti, prebodnuté lebky, rozhrnuté končatiny – jednoducho všetko, čo k filmu tohto typu patrí. A servítku si pred ústa nedáva ani sám David, ktorému som tie nadávky prestal radšej rátať už pri prvom akte.

Šialená noc plná krvi
Šialená noc plná krvi (Zdroj: Universal Pictures)

Ožran, ktorého nebavia Vianoce

Film začína scénou v bare, v ktorej vidíš, ako Santu už Vianoce nebavia. Všetci sa prezliekajú do jeho kostýmu a on aspoň krátku chvíľku stíha tráviť pri pive. Už tu si ťa David získa svojim špecifickým vyjadrovaním, ako aj zaujímavou hĺbkou hlasu. Táto kastingová voľba vyšla na jednotku.

Harbour je mimochodom silnou postavou počas celého filmu. Od polovice snímky, keď začína kosiť nepriateľov, sa dozvedáš o jeho minulosti. Kedysi dávno si rozumel s kladivom, teda ešte za čias vikingských súbojov. Keď ho nájde v stodole pri dome, vtedy sa ešte len začnú diať veci.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Krásne fotky cez deň aj v noci: Motorola Fusion prekvapila cenou aj výkonom, zráža ju len batéria

Snímku by som klasifikoval ako slasher, hoci ide len o akčný film. Santa totiž bojuje za dobro a postupne sa zbavuje nepriateľov, ktorí sa vyhrážajú zabitím rodiny. Pomocou vysielačky komunikuje s mladou Trudy. Spoločne zdieľajú informácie o polohách zločincov a príde aj na dojímavú scénu, v ktorej chce dievča vedieť, či Santa naozaj existuje.

Santa je pijan
Santa je pijan (Zdroj: Universal Pictures)

Všade samé mŕtvoly

Projekt stojí a padá na nápadoch, ktoré sa dostali na plátno. Nejde o samotný príbeh, jednoduché postavy či jednorazového záporáka. Film je o zabíjaní s R-kovým hodnotením a to zvláda veľmi dobre. Síce sklenenou hviezdicou by si ťažko niekomu prerazil hlavu a cencúľom zasa krk, na to však radšej zabudni a sleduj plátno.

Aj keď je záporák Scrooge (nie z Vianočnej koledy) viac-menej nudný, herec John Leguizamo ho povyšuje vďaka svojmu herectvu. Každú scénu si kradne pre seba a je dobrým protipólom Harbourovi. Ich záverečná konfrontácia stojí za to, aj keď je pravda, že by k nej nikdy nedošlo. Avšak, aj Kevin a zlodeji v Sám doma by boli mŕtvi skôr, ako by sa stretli zoči voči.

Keď už sa bude zdať, že zábava je na konci a Santa by mohol svoje dielo dokonať, prichádzajú posily. Vtedy prídu na rad miesto zbraní granáty a zabíjať sa začína vo veľkom. Napriek tomu, že osobne tieto vianočné akčné filmy veľmi nemusím, v kine som sa väčšinu času zabával.

Hlavný záporák je dobrým poritólom
Hlavný záporák je dobrým protipólom (Zdroj: Universal Pictures)

Sám doma, ale s Johnon McClaneom

Dobre čítaš. Takmer celá stopáž je situovaná do jedného veľkého domu. Zaujímalo by ma, čo by sa stalo, keby sa rodinka netopila v peniazoch. V takom trojizbáku v centre mesta by bolo po zábave do dvoch minút. Sídlo ale ukrýva veľa možností na skrývanie, ako aj na nastraženie pascí. A to myslím doslova.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
DVOJITÁ RECENZIA Motorola Edge 30 Neo a Ultra: Ktorý je za svoju cenu lepší a ako vyzerajú 200 Mpx fotky?

Malá Trudy sa taktiež zúčastní tohto boja. Nemôže ale strieľať po zločincoch, a preto im pripraví pasce. Zloduchovia po nich ale neskončia v policajnom aute, ale na cintoríne. Tvorcovia sa každých päť minút snažia meniť podmienky boja, ukázať viaceré miestnosti a nakrútiť vždy iný spôsob, ako (vo filme) zabiť človeka. Vo väčšine prípadov im to úspešne vyjde.

Šialená noc je šialený film, ale to by mal čakať každý, kto si do kina kúpi lístok. Kvalita snímky ale nie taká vysoká ako v prípade spomínaných filmov Sám doma alebo Smrtonosná pasca. Pre milovníkov krvavých akčných vianočných filmov by mala byť Šialená noc povinnosťou, hoci čím viac budeš o snímke premýšľať, tým viac nezrovnalostí nájdeš.

Hodnotenie: #####

Ako hodnotíš film Šialená noc?


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame